Naturalne nawozy: dlaczego warto je stosować i jakie wybrać

Grażyna Zwolińska
Obornik jest cennym nawozem naturalnym. Możemy go stosować w postaci świeżej lub suszonej.
Obornik jest cennym nawozem naturalnym. Możemy go stosować w postaci świeżej lub suszonej. Efraimstochter (pixabay.com)
Nawozy naturalne, takie jak kompost i obornik warto stosować w ogrodzie. Trzeba jednak przestrzegać pewnych zasad, w szczególności przy nawożeniu obornikiem.

Zaletą naturalnych nawozów jest to, że zawierają kompletny zestaw pierwiastków potrzebnych roślinom i mają długotrwale działanie. Sprzyjają też rozwojowi próchnicy, polepszają więc jakość gleby. 

Kiedy i jak stosować obornik

Najlepszą porą na jego zastosowanie jest jesień. Zaraz po przywiezieniu należy go rozrzucić i przekopać, żeby uniknąć strat składników pokarmowych, głównie azotu. Wcześniej dobrze jest wiedzieć, jaki obornik kupiliśmy: świeży, czy przefermentowany. Świeży jest dość jasny i niezbyt pięknie pachnie. Przefermentowany jest ciemny i bez uciążliwego zapachu.

Jeśli chcemy użyć jesienią świeżego obornika, nie należy go przekopywać tak, by dostał się w głębsze warstwy. Wystarczy go tylko zmieszać z wierzchnią warstwą gleby. Dzięki dostępowi tlenu, do wiosny powinien zdążyć całkiem przefermentować. Znacznie bezpieczniej jest jednak zastosować obornik przefermentowany. Może on znaleźć się 15-20 cm pod powierzchnią ziemi.

Jak często stosować obornik

Ten cenny nawóz naturalny, poza substancją organiczną, z której powstaje próchnica, dostarcza też roślinom niezbędnych do ich wzrostu makro- i mikroelementów. Odkwasza również glebę i obfituje w drobnoustroje, rozkładające związki organiczne na składniki dostępne dla roślin. Jest źródłem wolno działającego azotu.

Obornik należy stosować w ilości co najmniej 300 kg na 100 m kw. działki co dwa-trzy lata. Dawka ta dostarcza glebie wystarczającą ilość suchej masy organicznej i składników pokarmowych. Pamiętajmy, że obornik na glebach ciężkich rozkłada się wolniej, na lżejszych - szybciej.

Zalety obornika suszonego

W sprzedaży jest dostępny także obornik suszony. Można go kupić m.in. w sklepach ogrodniczych. Jego zaletą jest m.in. to, że jest mniej skoncentrowany niż obornik świeży i bezpieczniejszy w zastosowaniu. Można nim zasilać rośliny przez cały sezon, także już rosnące, albo stosować niedługo przed siewem czy sadzeniem. Obornik suszony najczęściej ma postać granulek i jest pozbawiony zapachu. Można go kupić także w niedużych opakowaniach i stosować przy uprawach na mniejszą skalę, a nawet do zasilania roślin balkonowych.

Jaki obornik wybrać

Za najlepszy uchodzi obornik bydlęcy. Zawiera w odpowiednich proporcjach wszystkie niezbędne dla roślin składniki. A więc azot, fosfor, potas, wapń i różne mikroelementy. Jest uniwersalny i nadaje się na każdą glebę.

Obornik świński nie powinien być stosowany na glebach ciężkich, gliniastych. Zaś koński, króliczy, kozi, owczy na ziemiach lekkich.

Jeśli jesienią nie mamy obornika w takiej ilości, żeby nawieźć nim całą działkę, dajmy go w pierwszej kolejności tam, gdzie wiosną posadzimy wczesne warzywa, o dużych wymaganiach pokarmowych, takie jak kapusty i kalafiory.

Co i kiedy sadzić po nawiezieniu ziemi obornikiem

  • W pierwszym roku po oborniku sadzimy kapustę, kalafiory, ogórki, pomidory, selery, cebulę. Nie należy uprawiać marchwi, buraków oraz innych warzyw korzeniowych.
  • W drugim roku – pietruszkę, marchew, buraki, bób, fasolę, groch.
  • W trzecim roku – marchew, buraki, fasolę, groch, bób.
  • W czwartym roku – fasola, groch i bób.

Inne nawozy naturalne

W ogródkach działkowych pozostałe nawozy naturalne nie są raczej stosowane. Gnojowica, czyli nawóz pochodzący z bezściółkowego chowu zwierząt gospodarskich, używana jest w dużych gospodarstwach rolnych.

Nawozem naturalnym potocznie nazywa się też kompost. Jest to jednak nawóz organiczny wytwarzany z odpadków roślinnych. Kompostownik ma na działce chyba każdy działkowiec. Nawóz ten wzbogaca glebę w próchnicę i poprawia wzrost roślin.

RadzimyJak chronić rośliny bez użycia chemii 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

SIM Zagłębie inwestycje pow. zawierciański

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom