Jak i kiedy przycinać drzewa owocowe? Poznaj podstawowe metody i terminy cięcia

Grażyna Zwolińska
Niektóre drzewa owocowe trzeba przyciąć już pod koniec zimy. Ale są i takie, z przycinaniem których trzeba poczekać dłużej.
Niektóre drzewa owocowe trzeba przyciąć już pod koniec zimy. Ale są i takie, z przycinaniem których trzeba poczekać dłużej. pixabay.com
Początkujący ogrodnicy zwykle boją się skracania gałęzi i przycinania pędów drzew owocowych. Tymczasem bez takich zabiegów owocowanie będzie znacznie słabsze. Podpowiadamy, jak i kiedy przyciąć różne drzewa owocowe, by latem wydały obfite plony.

Spis treści

Cięcie zimowe drzew i krzewów owocowych rozpoczynamy zwykle w drugiej połowie lutego lub w marcu, gdy minie groźba nawrotu silnych mrozów, a rośliny nie zdążyły jeszcze wypuścić liści. Nie należy jednak ciąć drzew i krzewów, które mają wykształcone pąki i zbliża się ich okres kwitnienia.

Najwcześniej przystępujemy do cięcia jabłoni, potem grusz i śliw. Najpóźniej – brzoskwiń i moreli, bo dopiero wtedy, gdy zaczną wybarwiać się ich pąki. Wiśnie i czereśnie tniemy latem po zbiorze owoców.

Polecamy też:

Jak przycinać drzewa – rodzaje cięć

Wyróżniamy dwa rodzaje cięć, które możemy stosować w przypadku drzew owocowych:

  • formujące,
  • prześwietlające.

Przycinanie formujące stosujemy na młodych drzewkach, mających od jednego do czterech lat. Starsze drzewa prześwietlamy. 

Jeśli posadziliśmy drzewko jesienią, pora skrócić mu przewodnik, czyli pień. Jabłonie i grusze przycinamy o 40-50 cm, natomiast wiśnie skracamy o 30 cm. Boczne pędy, mające 70-80 cm, skracany o połowę. Usuwamy też z wnętrza korony wszystkie krótkie pędy o długości 5-10 cm. Zabieg ten powtarzamy co roku przez cztery lata. Dzięki temu korona staje się wrzecionowata.

Krokusy i przebiśniegi mogą zakwitać już w lutym i na początku marca. Zobacz 15 kwiatów, które pojawiają się najwcześniej.

Te kwiaty to prawdziwe zwiastuny wiosny! Niektóre już kwitną...

Kiedy przycinać drzewa?

Drzewa mające powyżej 4 lat prześwietlamy, żeby wpuścić więcej światła słonecznego do wnętrza jego korony. Słońce ma wpływ na wybarwienie owoców, a także gromadzenie się w nich cukru oraz wapnia, który jest potrzebny m.in. dla równomiernego dojrzewania owoców. Dlatego trzeba usuwać wszystkie konary krzyżujące się do wnętrza korony i nakładające się na siebie.

Doświadczeni działkowcy przekonują, że z cięciem drzew nie należy się spieszyć. Rozpoczyna się je, gdy pogoda się ustabilizuje, a temperatury stają się dodatnie.

Należy pamiętać, że przycięcie konarów to ingerencja w żywy organizm. Jeśli wykonamy je zbyt wcześnie, drzewo może przemarznąć.

Zadbaj o swój ogród przy pomocy niezbędnych narzędzi!

Materiały promocyjne partnera

Cięcie na obrączkę i na czop

Jabłonie, grusze i śliwy tniemy „na obrączkę", jak najbliżej przewodnika, czyli pnia. Wtedy szybciej zabliźni się rana. Wiśnie i czereśnie tniemy „na czop", zostawiając 10-15 cm gałęzi (ale jeszcze nie teraz, a po owocowaniu). Na tym odcinku z tzw. śpiących oczek w następnym roku wybiją nowe pędy. Odmłodzą one koronę. Zasada ta dotyczy zwłaszcza wiśni łutówki.

Pamiętać też trzeba o tym, żeby wszystkie przycięte konary o średnicy powyżej 1 cm zasmarować emulsjami, ewentualnie farbą emulsyjną z dodatkiem środka grzybobójczego.

Kwiaty w ogrodzie można sadzić od wczesnej wiosny do jesieni. Zobacz, jakie rośliny wybrać, by mieć ukwiecony ogród przez cały sezon. Przejdź do kolejnych zdjęć, używając strzałek lub przycisku NASTĘPNE.

Kwiaty w ogrodzie możesz mieć od wczesnej wiosny do późnej j...

Czy można przyciąć stare drzewa?

Można też obniżać wzrost starych drzew. Nie należy bać się ścinania wierzchołków, szczególnie czereśni (po zbiorach), ale też jabłoni i gruszy. Cięcie takie jest konieczne w przypadku brzoskwiń, które z czasem przenoszą owocowanie na górne części korony.

Narzędzia do cięcia, takie jak sekatory, piłki czy długie nożyce, muszą były odpowiednio ostre – wtedy rana lepiej się goi. Należałoby je też przed użyciem zdezynfekować za pomocą denaturatu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom