Ciemierniki pięknie rozkwitną, ale pamiętaj o tych zabiegach. Sprawdź, co trzeba zrobić wiosną

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Ciemierniki to wyjątkowo piękne rośliny, które kwitną wiosną (a nawet zimą).
Ciemierniki to wyjątkowo piękne rośliny, które kwitną wiosną (a nawet zimą). pixabay.com
Ciemierniki to piękne rośliny ogrodowe, które kwitną o nietypowej porze. Wiele gatunków rozkwita wiosną, ale są też takie które kwitną nawet zimą. Zdecydowanie warto je mieć w ogrodzie, warto jednak zwrócić uwagę na kilka rzeczy, żeby zakwitły jak nigdy.

Spis treści

Ciemierniki w ogrodzie

Ciemierniki to piękne rośliny. Mają sporo gatunków, które się różnią wyglądem kwiatów, ale też terminem kwitnienia. A ten jest wyjątkowo wczesny, bo np. w ciemiernika białego, może wypaść zimą. Są też gatunki, które rozkwitają wczesną wiosną. Należą do nich, np. mieszańcowe ciemierniki ogrodowe, które wyglądają wyjątkowo efektownie.
Ciemierniki nie są zbyt wymagające, ale trzeba im zapewnić nieco ocienione miejsce oraz próchniczą i lekko wilgotną ziemię. Ale jest kilka rzeczy, które warto zrobić, by kwitły i wyglądały jeszcze piękniej.

Dowiedz się więcej: Jak uprawiać ciemierniki i jakie wybrać

Pamiętaj o cięciu ciemierników

Liście ciemierników w większości przypadków pozostają zielone na zimę. Jednak po tym okresie, wczesną wiosną nie wyglądają dobrze, dobiega też końca ich naturalny cykl życia. Dlatego wczesną wiosną, gdy pojawiają się pąki ciemierników (dostrzeżemy je „skulone” tuż nad ziemią, na początkowo zwiniętych łodyżkach), warto obciąć stare liście. Można to zrobić już jesienią. Dzięki temu słońce dotrze do kwiatów, które pięknie się rozwiną, a ich kępa będzie wyglądała jeszcze efektowniej.

Stare liście ciemierników warto wyciąć wczesną wiosną (a nawet jesienią).
Stare liście ciemierników warto wyciąć wczesną wiosną (a nawet jesienią). Katarzyna Laszczak

Liście wycinamy u nasady, ale uważajmy, żeby nie uszkodzić pąków kwiatowych. Jeśli przegapiliśmy pierwszy moment i ciemierniki już zaczynają kwitnąć, nadal warto usunąć liście. Po kwitnieniu roślina i tak wypuści nowe. A naszych kwiatów nie będzie szpecić sąsiedztwo zniszczonych liści, będą też zdrowsze. Uwaga: pamiętajmy, że ciemierniki są trujące, ich sok może też podrażniać skórę. Do pracy przy nich lepiej założyć rękawiczki.

Zadbaj o nawożenie ciemierników

Ciemierniki nie muszą być intensywnie nawożone, ale nie lubią kwaśnej ziemi, za to docenią taką, w której jest dużo wapnia oraz próchnicy. Pamiętajmy, że ciemierniki przez cały sezon zbierają siły na to, żeby wcześnie zakwitnąć, a pąki kwiatowe zawiązują już latem. Dlatego nie można przypominać sobie o nich tylko wtedy, gdy kwitną.

Wiosną można je zasilić mączką bazaltową – to naturalny nawóz mineralny, który podnosi poziom pH ziemi (lekko odkwasza), a także dostarcza składników potrzebnych do kwitnienia i dobrego wzrostu. Mączkę bazaltową rozsypuje się wokół roślin i lekko miesza z ziemią, ale w przypadku ciemierników trzeba być szczególnie ostrożnym, bo ich korzenie są delikatne i wrażliwe na uszkodzenia.

Naturalny nawóz dla ciemierników

Ciemierniki warto też regularnie zasilać nawozami na bazie skorupek jajek. W ich przypadku wygodny jest płynny – nie naruszymy korzeni, a rośliny docenią nawodnienie (w ogóle pamiętajmy, żeby je podlewać, gdy nie pada). Ten nawóz można stosować od wiosny przez cały sezon. Dowiedz się, jak zrobić nawóz ze skorupek jaj w płynie oraz proszku.

Zadbaj o ściółkę dla ciemierników

Ciemierniki warto też podsypywać kompostem, który może pełnić także funkcję ściółki. Zapewni lepszą strukturę ziemi, ograniczy parowanie wody oraz odżywi rośliny. Jesienią pozostawmy na ciemiernikach warstwę opadłych liści (warto sadzić je pod drzewami i krzewami, które zrzucają liście na zimę). Te rośliny można też ściółkować korą, ale drzew liściastych. Nie stosujmy kory sosnowej, która zakwasza ziemię, bo tego ciemierniki nie lubią.

Inne nawozy dla ciemierników

Wiosną ciemierniki można też zasilić nawozem dla roślin kwitnących, ale stosujmy zmniejszoną dawkę. Pamiętajmy tylko, żeby nie używać takich, które zakwaszają glebę (czyli są przeznaczone, np. dla hortensji, różaneczników, wrzosów borówek).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom