Spis treści
- Wiosenne kwiaty cieszą, ale uważaj na trujące gatunki
- Wiosenne rośliny trujące dla dzieci. Na to uważaj szczególnie
- Wiosenne trujące kwiaty. Co robić?
- Ciemierniki
- Hiacynty
- Konwalia majowa
- Narcyzy i żonkile
- Przylaszczka pospolita
- Śnieżyczka przebiśnieg
- Śnieżyca wiosenna
- Tulipany
- Wawrzynek wilczełyko
- Zawilec gajowy
- Nie tylko wiosenne kwiaty. Uważaj też na trujące liście
Wiosenne kwiaty cieszą, ale uważaj na trujące gatunki
Na wiosenne kwiaty przeważnie czekamy z utęsknieniem i cieszymy się z pojawienia każdego. Jednocześnie coraz częściej wykorzystujemy dzikie rośliny, różne „chwasty” oraz ogrodowe kwiaty w kuchni. To zdrowy trend, ale pod warunkiem, że wiemy, co zrywamy. Bo zarówno w ogrodach, jak i dziko, rośnie sporo trujących roślin. Dlatego, zanim skorzystamy z dobrodziejstw jedzenia dzikich czy ozdobnych roślin, musimy je poznać, choć w podstawowym stopniu.
Pamiętajmy też, żeby trującymi wiosennymi kwiatami nie ozdabiać talerzy czy potraw! To kolejna popularna moda, która przy braku wiedzy i ostrożności może mieć tragiczne skutki.
Wiosenne rośliny trujące dla dzieci. Na to uważaj szczególnie
Również w przypadku, kiedy w naszym ogrodzie bawią się dzieci, warto wiedzieć, które rośliny i wiosenne kwiaty są trujące. Dzieci są o wiele bardziej wrażliwe na toksyny, a dodatkowo na pewnym etapie niewiele rzeczy umyka ich ciekawości i próbie jedzenia. To jest bardzo niebezpieczne. Już sam sok wielu roślin może podrażnić wrażliwą skórę i błony śluzowe. Jeśli trafi do ust, oczu czy nosa, spowoduje poważne problemy. Uczmy dzieci od najmłodszych lat, by nie wkładały do ust przypadkowych roślin, ale w czasie, gdy są zbyt małe, by skorzystać z tych nauk, po prostu ich pilnujmy i zwracajmy uwagę, co rośnie w naszym ogrodzie i otoczeniu. Wszystkie wymienione niżej rośliny są trujące także dla psów i kotów.
Wiosenne trujące kwiaty. Co robić?
Sadząc rośliny, trzeba wiedzieć o ich właściwościach i zachowywać podstawowe środki ostrożności. Do pracy lepiej zakładać rękawiczki i jak wspomnieliśmy wyżej – nie jeść, ani nie próbować roślin, co do których nie mamy absolutnej pewności, że są jadalne. Ale nie ma też co demonizować roślin. Dowiedz się: jakie trujące rosną w ogrodzie nie tylko wiosną.
Ciemierniki
Te kwiaty, w zależności od gatunku, mogą pojawiać się już zimą. Ale sporo gatunków to wiosenne kwiaty, w tym najbardziej okazałe i dekoracyjne ciemierniki ogrodowe (mieszańcowe). Wszystkie są trujące, zawierają toksyny działające m.in. na pracę serca. Sok działa drażniąco na skórę, a toksyny mogą być także wchłaniane przez skórę.
Hiacynty
Pięknie kwitnące hiacynty zawierają toksyczne związki, powodujące zatrucia, natomiast ich sok podrażnia skórę. Najwięcej szkodliwych substancji jest w cebuli (pamiętajmy o tym podczas sadzenia i innych zabiegów przy nich, jeśli mamy wrażliwą skórę, załóżmy rękawiczki). Uwaga: hiacynty są silnie toksyczne dla psów i kotów. Również mocny zapach hiacyntów może powodować, np. ból głowy. Pamiętajmy o tym, kupując te kwiaty do domu i nie przesadzajmy z ich liczbą, ani nie stawiajmy ich w sypialni.
Polecamy: Jadalne kwiaty z ogrodu. Smakują pysznie i wyglądają pięknie. Sprawdź, co posiać i posadzić
Konwalia majowa
Konwalia majowa to jeden z najbardziej znanych i lubiany wiosennych kwiatów ogrodowych. A przy tym jeden z najbardziej niebezpiecznych. Konwalie są śmiertelnie trujące, a toksyny znajdują się we wszystkich częściach roślin, w tym w kwiatach. Niebezpieczne, szczególnie dla dzieci są owoce, które dojrzewają późnym latem i mają postać czerwonych jagód. Nie dość, że są trujące, to wyglądają kusząco, a to szczególnie niebezpieczne połączenie. Pamiętajmy więc o konwaliach nie tylko w maju, gdy kwitną. Konwalie powodują zatrucia pokarmowe, ale też zaburzenia pracy serca, które mogą prowadzić do śmierci.
Narcyzy i żonkile
Niestety trujące są również różne gatunki i odmiany narcyzów, w tym żonkile (czyli żółte narcyzy trąbkowe). Najwięcej toksyn jest w cebulach, ale występują we wszystkich częściach roślin. Uważajmy też na sok, który powoduje podrażnienia skóry (szczególnie niebezpieczny jest, jeśli trafi na uszkodzoną skórę). Uważajmy na wszystkie gatunki narcyzów, w tym narcyzy białe (te pachnące kwiaty z dawnych ogródków), które są silnym środkiem wymiotnym, a ich piękny zapach może powodować ból głowy. Warto też pamiętać o tym, żeby w wazonie nie trzymać narcyzów z innymi kwiatami, bo je zatrują.
Dowiedz się więcej: Jak wygląda narcyz biały, jak go uprawiać i jak kupić te prawdziwe, pachnące narcyzy
Przylaszczka pospolita
Przylaszczka to uroczy wiosenny kwiat, który można spotkać zarówno w ogrodach, jak i parkach oraz lasach. Wszystkie ich części są trujące. Powodują silne podrażnienia błon śluzowych (również przełyku, żołądka i jelit), niekiedy także omdlenia, a w skrajnych przypadkach – uszkodzenia nerek oraz niewydolność krążenia. Sok, wydzielający się np. przy zrywaniu kwiatów, może silnie podrażniać skórę, powodować jej uszkodzenia i stany zapalne.
Śnieżyczka przebiśnieg
Piękne i wyglądające bardzo niewinnie przebiśniegi są toksyczne, bo zawierają szkodliwe alkaloidy (najwięcej jest ich w cebulach i korzeniu, ale i liście czy kwiaty mogą zaszkodzić). Wywołują przede wymiotny oraz biegunkę, a sok roślin, który, np. wycieka z łodyg przy zrywaniu kwiatów – może spowodować podrażnienia skóry (przypominamy, że dzikie śnieżyczki przebiśnieg są pod ochroną i można je zrywać tylko w ogrodach).
Śnieżyca wiosenna
Te wiosenne kwiaty są podobne do przebiśniegów, ale nieco mniej popularne od nich, również są lekko toksyczne i powodują podobne problemy (biegunka, wymioty, podrażnienia skóry).
Tulipany
Popularne wiosenne kwiaty ogrodowe, jakimi są tulipany, nie należą do silnych trucicieli, jednak na ich cebule również należy uważać. Na wszelki wypadek nie należy jeść żadnej części rośliny, a po kontakcie z sokiem – umyć ręce.
Wawrzynek wilczełyko
To krzew, który pięknie kwitnie i pachnie już wczesną wiosną. Wawrzynek jest uprawiany w ogrodach, ale rośnie też dziko w Polsce. To śmiertelnie trująca roślina. Szczególnie niebezpieczne są jego owoce, które pojawiają się latem, ale toksyny występujące we wszystkich częściach krzewu. Zatrucie wiąże się m.in. z objawami zatrucia pokarmowego, ale też odurzeniem, a prowadzi do zatrzymania krążenia i śmierci. Silne podrażnienia skóry powoduje także kontakt z sokiem wawrzynka wilczełyko.
Poznaj też: Żywiec to nietypowa roślina, która kwitnie wczesną wiosną. Sprawdź, jak wygląda i jak ją uprawiać
Zawilec gajowy
Zawilce gajowe należą do wyjątkowo popularnych wiosennych kwiatów, ale trzeba na nie uważać. Ich sok działa silnie drażniąco na skórę, mogą nawet powstawać bolesne pęcherze, obrzęki i rany. Jeszcze bardziej niebezpieczne jest zjedzenie zawilców (choć mają piekący smak). Toksyny w nich zawarte powodują uszkodzenie błon śluzowych układu pokarmowego, omdlenia, drgawki, a nawet zaburzenia pracy serca i układu nerwowego, prowadzą też do uszkodzenia nerek.
Nie tylko wiosenne kwiaty. Uważaj też na trujące liście
Wiosnę niebezpieczne są nie tylko kwitnące rośliny. Uważajmy, żeby nie pomylić trujących liści konwalii, zimowita oraz ciemiężycy z czosnkiem niedźwiedzim. Dowiedz się więcej: jak odróżnić trujące rośliny od czosnku niedźwiedziego.
Wybrane źródła
Plants for a future
To przyda Ci się w ogrodzie
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?