Chojnice: mieszkania komunalne do kupienia za pół ceny

redakcja GP, Maria Eichler
Burmistrz Cojnic chce sprzedawać mieszkania komunalne za pół ceny- Mamy mównicę, warto z niej skorzystać - mówił burmistrz Arseniusz Finster, który rzadko zabiera jednak głos z tego miejsca.
Burmistrz Cojnic chce sprzedawać mieszkania komunalne za pół ceny- Mamy mównicę, warto z niej skorzystać - mówił burmistrz Arseniusz Finster, który rzadko zabiera jednak głos z tego miejsca. Maria Eichler
Burmistrz Chojnic Arseniusz Finster uchylił rąbka tajemnicy, skąd chce wziąć pieniądze na planowane inwestycje, bo kryzys i u nas daje się we znaki. Entuzjazm był umiarkowany.

Nieoczekiwanie burmistrz Arseniusz Finster na sesji Rady Miejskiej przedstawił jeden z piętnastu swoich dezyderatów do strategii rozwoju miasta. Pozostałe chce zaprezentować na posiedzeniu rady strategii - 6 listopada.

Inicjatywa sprowadza się do tego, by zaproponować mieszkańców wykup mieszkań komunalnych za połowę ich wartości. Burmistrz jest przekonany, że oferuje towar z górnej półki, bo przez ostatnie dwadzieścia lat miasto inwestowało w komunalne zasoby, od wymiany instalacji po dachy i kominy.

- Mamy 1900 mieszkań - wyliczał Arseniusz Finster. - Są na ogół w bardzo dobrym stanie. Na razie jest tak, że wszyscy jesteśmy ich właścicielami, ale nadchodzi czas, by je sprzedać. I nie za 5 procent wartości, bo taka niefrasobliwa polityka doprowadziła do paraliżu wielu wspólnot mieszkaniowych.

W Chojnicach w porównaniu z sąsiadami czynsze są dość wysokie, ale wykup lokalu pozbawi ich właścicieli sporej części tego ciężaru. Procedura ma być taka, że trzeba będzie zgłosić wniosek do urzędu, zlecić wycenę mieszkania przez rzeczoznawcę - na własny koszt, potem uchwała Rady Miejskiej zadecyduje o możliwości wykupu za połowę wartości. Program takiej sprzedaży mieszkań miałby obowiązywać przez dwa lata - 2013 i 2014, ewentualnie jeszcze w 2015 r.

Burmistrz podkreśla, że liczy na tych chojniczan, którzy mają oszczędności albo na takie rodziny, w których obydwoje małżonkowie pracują, wreszcie - na emerytów i rencistów, których dzieci mogą być zainteresowane wykupem lokum.

- Wiem, że nie wszystkich będzie na to stać - podkreśla burmistrz. - Co szósty obywatel Chojnic korzysta przecież z pomocy społecznej. Ale może dożyjemy jeszcze takich czasów, że każdy będzie mógł sobie na to pozwolić.

Oprócz zapowiedzi zbywania mieszkań komunalnych jest też zapowiedź sprzedaży lokali użytkowych.
Dyskusji o rewolucyjnym pomyśle burmistrza nie było. Radny Krzysztof Haliżak zauważył jedynie, że już teraz jest bonifikata na kupno mieszkań, więc zamiast 50 procent pewnie skończy się na 40. A burmistrz dopowiadał, że nie spodziewa się lawinowego wykupu lokali. - Chcemy sprzedać część - tłumaczył. - Bo zawaliłyby się nam finanse ZGM. A koniunktura u nas jest.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom