10 tys. tanich mieszkań na wynajem w budowie co roku? Ambitne plany Krajowego Zasobu Nieruchomości. „Jest to całkowicie realne”

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Budowa 10 tys. mieszkań społecznych rocznie to plan, który KZN zamierza realizować w najbliższych latach.
Budowa 10 tys. mieszkań społecznych rocznie to plan, który KZN zamierza realizować w najbliższych latach. Lukasz Gdak / Polska Press / ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
10 tysięcy mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu – tyle chce co roku budować Krajowy Zasób Nieruchomości. Chodzi o lokale budowane we współpracy z gminami w ramach spółek znanych jako Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe. To szansa na dach nad głową dla osób o niskich dochodach, jednak na tle porażki programu Mieszkanie Plus otwarte pozostaje pytanie, czy ambitny plan KZN uda się zrealizować.

Spis treści

10 tys. mieszkań rocznie. Krajowy Zasób Nieruchomości ujawnia plany

Krajowy Zasób Nieruchomości to państwowa instytucja utworzona w 2017 r. w celu realizacji rządowej polityki mieszkaniowej. Do jej zadań należy m.in. gospodarowanie gruntami pod budownictwo mieszkaniowe i wchodzenie z gminami w spółki znane jako Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe w celu budowy niedrogich mieszkań na wynajem. Jak się okazuje, KZN ma ambitne plany.

– W ramach programu Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych planujemy budować nawet 10 tys. mieszkań rocznie, co uczyniłoby nas największym deweloperem w Polsce. Za kilka lat jest to całkowicie realne – mówi cytowany przez bankier.pl Arkadiusz Urban, prezes KZN.

Jak wyjaśnia, chodzi o tzw. mieszkania społeczne, czyli lokale na wynajem o umiarkowanych czynszach, przeznaczone dla osób, które zarabiają dość, by płacić za najem, ale za mało, żeby kupić nieruchomość. Dziś takie osoby mają bardzo ograniczone możliwości – nie mogą np. starać się o mieszkanie komunalne z powodu zbyt wysokich dochodów. SIM-y dadzą im szansę na uzyskanie dachu nad głową.

Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe, czyli tani najem

Spółki SIM działają na zasadzie współpracy między Skarbem Państwa (reprezentowanym przez KZN) a gminą. Dzięki utworzeniu SIM gmina może m.in. uzyskać grunt pod budowę mieszkań oraz zaciągnąć atrakcyjny kredyt w Banku Gospodarstwa Krajowego na nawet 80 proc. kosztów przedsięwzięcia.

SIM-y są też atrakcyjne dla osób marzących o mieszkaniu, gdyż czynsz w mieszkaniu społecznym może być nawet o połowę niższy niż rynkowy.

– Umowa z SIM może jedynie obligować do wniesienia partycypacji w wysokości do 30 proc. kosztów budowy lokalu mieszkalnego – wyjaśnia rząd na gov.pl. – [Jest też – przyp. red.] możliwość zmiany umowy najmu na umowę najmu z dojściem do własności (uzyskanie własności mieszkania w perspektywie lat).

Obecnie KZN tworzy 30 spółek SIM z 350 gminami, jednak potencjalnie liczby te mogłyby być znacznie wyższe – jak ocenia prezes KZN, współpraca mogłaby objąć nawet 1200 gmin.

Niezawodny sprzęt do pracy

Będzie sukces czy powtórka z Mieszkania Plus?

Budowa przez KZN nawet 10 tys. lokali rocznie mogłyby znacząco poprawić dostępność tanich mieszkań na wynajem w Polsce. Pozostaje jednak pytanie, czy plany te faktycznie uda się zrealizować. Podobnie ambitne były w końcu cele programu Mieszkanie Plus, który poniósł porażkę – jak podawała w październiku 2021 r. Najwyższa Izba Kontroli, z zapowiadanych w Mieszkaniu Plus 100 tys. mieszkań zrealizowano tylko 15 tys., a kolejne 20,5 tys. było w budowie.

Czy z SIM-ami będzie inaczej? Póki co współpraca z gminami układa się lepiej niż przy Mieszkaniu Plus. Warto jednak pamiętać, że KZN nie zawsze dobrze radził sobie z realizacją wyznaczonych celów. Jak pisała jesienią ubiegłego roku NIK:

– Od początku funkcjonowania KZN do czasu zakończenia kontroli (30 czerwca 2021 r.) do Zasobu przejęto 150 nieruchomości (...) spośród planowanych w tym okresie 271 nieruchomości, co stanowiło 55 proc. planu.

Kontrolerzy NIK zwracają jednak uwagę, że problemy KZN wynikały m.in. z braku odpowiednich regulacji prawnych oraz z niechęci do współpracy ze strony innych podmiotów. Nad KZN nie sprawowano też należytego nadzoru. Po zmianach prawnych w grudniu 2020 r. większość z tych przeszkód zniknęła i działalność KZN ruszyła pełną parą.

– W ocenie NIK, Krajowy Zasób Nieruchomości realizował swoje zadania pomimo braku stabilności warunków prawnych i organizacyjnych, a przede wszystkim przy zmieniających się regulacjach ustawowych – przyznaje NIK.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czas na tańsze budowanie? W styczniu br. taniały materiały budowlane

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom