Chcesz zrobić podłoże do storczyka? Pamiętaj o czipsach kokosowych. Lubią je też skrzydłokwiaty i inne rośliny doniczkowe oraz ogrodowe

Katarzyna Józefowicz
Czipsy kokosowe stosuje się jako podłoże dla storczyków i dodatek do ziemi dla innych kwiatów. Mają jednak więcej pożytecznych zastosowań.
Czipsy kokosowe stosuje się jako podłoże dla storczyków i dodatek do ziemi dla innych kwiatów. Mają jednak więcej pożytecznych zastosowań. pixabay.com, Katarzyna Laszczak
Uprawiając rośliny, warto korzystać z różnych dodatków do podłoży, które sprawiają, że rośliny mają lepsze warunki wzrostu. Jednym z takich materiałów są czipsy kokosowe. Choć ich nazwa brzmi smakowicie, nie są przeznaczone do jedzenia, ale dla roślin. Szczególnie docenią je storczyki, ale też skrzydłokwiaty, monstery, palmy i inne rośliny doniczkowe. Przydadzą się też w ogrodzie, m.in. jako ściółka dla roślin. Sprawdź, jak wykorzystać zrębki kokosowe.

Spis treści

Do czego przydadzą się czipsy kokosowe w ogrodzie i domu?

Do grona najpopularniejszych ściółek wykorzystywanych w ogrodzie należą zrębki, trociny i kora sosnowa, pewną nowością są natomiast chipsy kokosowe. I choć jest to materiał dość egzotyczny, w uprawie roślin sprawdza się zaskakująco dobrze. Można stosować go jako:

  • dodatek do podłoża dla kwiatów doniczkowych i ogrodowych
  • lub ściółkę, szczególnie polecaną dla roślin, które nie tolerują kwaśnej kory sosnowej (chipsy posiadają zwykle obojętny odczyn pH).

Czym są czipsy kokosowe?

Zanim jednak wykorzystamy chipsy w domu czy ogrodzie, warto poznać je nieco bliżej. Chipsy kokosowe, nazywane też zrębkami kokosowymi, to nic innego jak kawałki łupin z orzecha kokosowego. Chipsy często zawierają też włókna kokosowe, dzięki którym mają jeszcze bardziej porowatą i luźną strukturę. Niebarwione chipsy to materiał całkowicie naturalny i biodegradowalny, będący odpadem powstałym podczas przetwarzania orzechów kokosowych, dlatego z powodzeniem można go wykorzystać w uprawach ekologicznych.

Do jakich kwiatów stosować chipsy kokosowe?

Chipsy są bardzo wszechstronnym materiałem i można wykorzystać je do różnych celów. Są dostępne w różnych grubościach, tzw. frakcjach, zwykle w przedziale od 4 do 10 mm. Doskonale nadają się przede wszystkim do uprawy roślin doniczkowych.
Mogą być dodawane do podłoża (tu najlepiej sprawdzają się drobne frakcje chipsów), przeznaczonego do uprawy roślin wrażliwych zarówno na zalanie, jak i nadmiar wody kumulujący się w pobliżu korzeni, gdyż doskonale napowietrzają i rozluźniają ziemię. Szczególnie docenią je takie rośliny, jak np.

Co dają czipsy kokosowe?

Dzięki nim podłoże staje się lżejsze i bardziej przepuszczalne, ale też dostatecznie wilgotne, gdyż chipsy doskonale chłoną wodę, którą następnie stopniowo oddają do otoczenia (wykazują wysoki poziom absorpcji wody). Ta ich szczególna właściwość sprawia, że rośliny uprawiane w podłożu z dodatkiem zrębków kokosowych są lepiej chronione zarówno przez zalaniem i nadmierną wilgotnością jak i przed suszą.

Czipsy kokosowe jako podłoże dla storczyków

Grubsze frakcje chipsów kokosowych doskonale nadają się też do uprawy epifitycznych storczyków, które nie tolerują ciężkiej ziemi, natomiast preferują luźne, lekkie, ale chłonne podłoża.

Do czego jeszcze przydadzą się zrębki kokosowe?

Grubymi frakcjami chipsów możemy też ściółkować ziemię w doniczkach, gdyż chipsy zapobiegają wysychaniu podłoża i stanowią ciekawe tło dla roślin. Te najgrubsze mogą mieć też zastosowanie jako warstwa drenażowa na dnie doniczki, gdyż zapewniają dobrą cyrkulację powietrza, a jednocześnie chłoną wodę, zapobiegając przesuszeniu roślin.
Podłoże oparte w znacznej mierze na zrębkach kokosowych, doskonale nadaje się też do wysiewu nasion, gdyż jest wolne od patogenów, a siewki mają w nim odpowiednie warunki do wzrostu i rozwoju. Co ciekawe, chipsy kokosowe bywają też wykorzystywane jako ściółka w terrariach dla gadów, płazów i innych zwierząt (np. dla żółwi, pająków, jaszczurek).

Czy chipsy kokosowe trzeba moczyć?

Ponieważ zwykle są sprzedawane w postaci sprasowanych kostek, przed użyciem należy namoczyć je w wodzie, a następnie odsączyć jej nadmiar.

O tym pamiętaj, stosują czipsy kokosowe

Wykorzystując chipsy jako dodatek do ziemi dla roślin lub jako samodzielne podłoże (storczyki), musimy jednak pamiętać, że nie zawierają w składzie żadnych substancji odżywczych, dlatego nie zastąpią roślinom nawożenia. Mogą natomiast ograniczyć rozwój chorób grzybowych, gdyż patogeny niechętnie się na nich rozwijają.

Czipsy kokosowe zamiast kory sosnowej i torfu

Chipsy kokosowe mogą też doskonale zastąpić korę w ogrodzie. Wprawdzie do ściółkowania roślin kwasolubnych nie bardzo się nadają, natomiast dla wszystkich innych są jak najbardziej odpowiednie.
Warto się nimi zainteresować, gdyż nie tylko wyglądają na rabacie bardzo estetycznie, ale też chronią podłoże przed rozwojem chwastów i utratą wilgoci. Ze względu na dużą zawartość ligniny, rozkładają się też znacznie wolniej od kory, więc rzadziej trzeba je uzupełniać.
Podobnie jak w przypadku roślin doniczkowych, chipsy mogą być też dodawane do podłoży przeznaczonych dla roślin ogrodowych, gdyż spełnią podobną rolę co odkwaszony torf, od którego są tańsze, bardziej ekologiczne (w celu ich pozyskania nie trzeba degradować torfowisk) i bardziej chłonne.

Polecjaka Google News - RegioDom

Przydatne akcesoria do roślin i kwiatów

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom