Monstera nie wychodzi z mody. Ten kwiat będzie hitem również w tym roku. Ozdobi pokój i nie sprawi trudności w uprawie. Sprawdź!

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Liście monstery wyglądają bardzo okazale i od kilku sezonów rządzą w naszych domach.
Liście monstery wyglądają bardzo okazale i od kilku sezonów rządzą w naszych domach. unsplash.com
Monstera to bardzo dekoracyjny kwiat pokojowy. Ma piękne, ciemnozielone i oryginalnie wyglądające liściach. Choć jej nazwa pochodzi od słowa monster, czyli potwór, nie ma w niej nic strasznego. Monstera ma kilkadziesiąt gatunków. Jednym z najpopularniejszych jest Monstera deliciosa (czyli monstera dziurawa). Od kilku lat jest to bardzo modna roślina. Radzimy, jak ją pielęgnować.

Spis treści

Monstera dziurawa to pnącze o dziurawych liściach

Monstera dziurawa (łac. Monstera deliciosa) to pnącze pochodzące z Ameryki Środkowej i Południowej, jednak obecnie więcej roślin występuje w naszych domach, niż w naturalnym środowisku. O popularności monstery przesądzają jej niewielkie wymagania uprawowe, a także jej wygląd.

Wielkie, ciemnozielone liście monstery o błyszczącej powierzchni prezentują się bardzo atrakcyjnie. Ich wielkość dochodzi nawet do 60 cm średnicy, dlatego starsze liście są charakterystycznie dziurkowane i powycinane. Dzięki temu w naturalnym środowisku wiatr mógł przewiewać liście, nie łamiąc ich przy tym. Młode liście mają sercowaty kształt i pozbawione są otworów.

Monstera wytwarza też charakterystyczne powietrzne korzenie, z których plecie się kosze i liny. W uprawie domowej korzeni nie należy przycinać. Jeśli to możliwe, dobrze jest je wsadzić do donicy z rośliną.

Monstera jest piękna, ale i trująca. Dlaczego należy uważać na sok rośliny?

W naturalnych warunkach monstera wytwarza ciekawe kwiaty. Możliwe jest, że zakwitnie również w domu, ale zdarza się to rzadziej. Monstera ma również jadalne owoce. Muszą być jednak mocno dojrzałe, ponieważ młode zawierają drażniący sok, w którym występuje duże stężenie szczawianu wapnia.

Sprawdź też: Te popularne kwiaty doniczkowe są trujące. Zobacz, na co uważać

Szczawian wapnia występuje także w zielonych częściach rośliny, dlatego nie należy ich gryźć, żuć itp. Trzeba też uważać, żeby sok nie dostał się do oczu, może bowiem powodować poważne podrażnienia. Do prac pielęgnacyjnych (np. przesadzania monstery) lepiej zakładać rękawiczki, a na pewno należy po tym umyć ręce. Trzeba też uważać, jeśli w domu są małe dzieci (lub zwierzęta domowe).

Jakie miejsce wybrać dla monstery

Monstera dziurawa rośnie powoli, ale wytrwale. W ciągu roku wypuszcza 2-3 liście, ale ponieważ jest rośliną długoletnią, możemy się doczekać okazów, które mają ponad 2 metry, a nawet więcej. Na monsterę będziemy więc potrzebować sporo miejsca - warto o tym pomyśleć zawczasu. Ponieważ monstera to pnącze (choć może również się płożyć), warto pomyśleć o solidnej podporze dla niej.

Monstera nie ma dużych wymagań uprawowych. Nie znosi jedynie bezpośredniego nasłonecznienia – zdecydowanie preferuje rozproszone światło, a nawet półcień. W cieniu też będzie rosła, ale jej liście będą mniejsze i nie będą miały charakterystycznych dziurek. Najlepiej ustawić ją w pewnym oddaleniu od okna. Ponieważ monstera nie lubi też grzejących kaloryferów, ani przeciągów, jednocześnie załatwimy również te problemy. Optymalna temperatura dla monstery to od 18°C do 24°C, czyli najczęściej panująca w naszych domach i mieszkaniach.

Monstera dziurawa – jej pielęgnacja i uprawa

Ziemia dla monstery powinna być torfowa, ale przepuszczalna. Roślina nie lubi wody zalegającej w doniczce, dlatego trzeba pamiętać o warstwie drenażu. Monsterę wystarczy podlewać raz w tygodniu (w donicy ziemia może lekko przeschnąć). Zdecydowanie mniej groźne jest lekkie przesuszenie niż nadmiar wody. Za to monstera uwielbia wilgoć w powietrzu – dlatego dobrze ją zraszać, nawet dwa razy w tygodniu. Można też przy niej postawić naczynie w wodą lub nawilżacz powietrza. To ważne szczególnie w sezonie grzewczym, kiedy powietrze staje się suche.

Monsterę zasilamy nawozem do roślin zielonych. Robimy to co 2-3 tygodnie, z wyjątkiem zimy. Dobrym nawozem dla monstery jest także biohumus.

Trzeba również zadbać o piękne liście monstery. Aby to zrobić, wilgotną szmatką lekko ścieramy z nich kurz.

Sprawdź: Dlaczego liście monstery żółkną, schną lub mają plamy? Uwaga na te błędy w uprawie

Przesadzane i rozmnażanie monstery

Monsterę trzeba też przesadzać – młode rośliny przesadzamy co roku, starsze – co 3-5 lat (starszym można też wymieniać górną warstwę gleby). Monstery przesadzamy wiosną.

Jeśli monstera za bardzo się rozrośnie, możemy przyciąć jej wierzchołek. Ścięcie wierzchołków to też okazja do rozmnożenia rośliny. Wierzchołki dobrze ukorzeniają się – taka sadzonka powinna składać się z kilku liści oraz korzenia powietrznego.

Rozmnażanie monstery dziurawej; ukorzeniona sadzonka w wodzie
Aby rozmnożyć monsterę, wczesną wiosną z dorosłej rośliny pobieramy sadzonkę. W tym celu ostrym nożem odcinamy wierzchołek łodygi, który powinien mieć dwa liście. Umieszczamy go w szklanym naczyniu z wodą i trzymamy w nim do momentu aż sadzonka monstery wytworzy korzenie. Wówczas roślinę sadzimy w doniczce z ziemią torfową. Brina Blum/Unsplash

Monstera Variegata to monstera o zielono-białych liściach

Bardzo efektowną i modną odmianą monstery dziurawej jest Variegata (Monstera deliciosa Variegata). Ma ona liście z białymi przebarwieniami. Niektóre mogą być niemal zupełnie białe, inne mieć nieregularne plamy. Również pędy mogą być zabarwione na biało. Ogólne wymagania monstery Variegata są takie, jak gatunku, ale roślina musi mieć więcej światła. Ale musi to być światło rozproszone – to ważne szczególnie latem. Natomiast niedoświetlenie bywa uciążliwe szczególnie zimą. Jeśli nasza monstera Variegata ma duże białe powierzchnie na liściach, zimą może być potrzebne doświetlanie jej specjalnymi lampami.

Dowiedz się więcej:

Monstera a filodendron

Monstera dziurawa bywa mylona z filodendronem podwójnie pierzastym, a czasem ich nazwy są używane zamiennie. Rzeczywiście obie rośliny są do siebie podobne, różnią się jednak nieco m.in. kształtem liści oraz występującymi na nich wycięciami. Pomyłka jednak jest o tyle niegroźna, że filodendron i monstera mają bardzo zbliżone wymagania uprawowe, jednak pamiętajmy, że to dwie różne rośliny.

Modne doniczki w promocyjnych cenach

Materiały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Warszawa, ul. Wspólna 30
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Monstera nie wychodzi z mody. Ten kwiat będzie hitem również w tym roku. Ozdobi pokój i nie sprawi trudności w uprawie. Sprawdź! - e-Ogródek

Wróć na regiodom.pl RegioDom