Ceny mieszkań 15 lat temu i dziś. Aż trudno uwierzyć, że było tak tanio. Gdzie nieruchomości podrożały najbardziej?

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Przez 15 lat ceny mieszkań zmieniły się drastycznie. W 2006 r. średnia cena lokalu mieszkalnego dla 6 największych miast Polski (bez Warszawy) wynosiła 4231 zł/m kw, a w 2021 r. już 8590 zł/m kw.Przejdź do kolejnych slajdów, żeby zobaczyć, jak zmieniły się ceny w konkretnych miastach wojewódzkich. Użyj strzałki w prawo lub przycisku NASTĘPNE.
Przez 15 lat ceny mieszkań zmieniły się drastycznie. W 2006 r. średnia cena lokalu mieszkalnego dla 6 największych miast Polski (bez Warszawy) wynosiła 4231 zł/m kw, a w 2021 r. już 8590 zł/m kw.Przejdź do kolejnych slajdów, żeby zobaczyć, jak zmieniły się ceny w konkretnych miastach wojewódzkich. Użyj strzałki w prawo lub przycisku NASTĘPNE. Piotr Krzyżanowski/Polska Press/ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
W 2006 r. papieżem był Benedykt XVI, Daniel Craig po raz pierwszy zagrał Bonda, a za mieszkania w Polsce płaciło się kwoty, za którymi dziś można tylko zatęsknić.

Ceny mieszkań w Polsce są dziś rekordowo wysokie i wciąż rosną – ale nie zawsze tak było. Zapraszamy na podróż w czasie, podczas której przypomnicie sobie, ile płaciło się za nowe mieszkanie od dewelopera jeszcze nie tak dawno temu. Gdyby tak te czasy mogły powrócić...

Zobacz porównanie cen mieszkań dziś i 15 lat temu:

Źródłem danych jest Narodowy Bank Polski. Przedstawiono średnie ceny transakcyjne, czyli realnie płacone przez kupujących, na rynku pierwotnym. Dane dla 2006 r. pochodzą z III kwartału (najstarsze dostępne), a dla 2021 r. z II kwartału (najnowsze dostępne). Miasta ułożono w kolejności alfabetycznej. Przy porównywaniu cen należy pamiętać, że przez 15 lat rosły też zarobki Polaków, a zatem również zdolność nabywcza przeciętnego gospodarstwa domowego.

Ceny mieszkań wciąż w górę. Dlaczego tak jest?

Ceny mieszkań sunęły w górę już od lat, jednak od końca 2019 r. zaczęły wprost galopować. Podwyżek nie powstrzymała nawet pandemia, a wypowiadający się w mediach eksperci zapewniają nas, że będzie tylko coraz drożej. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele:

  • wysoki i wciąż niezaspokojony popyt na mieszkania,
  • popularność inwestowania w mieszkania do wynajmu,
  • szybko drożejące materiały budowlane, co podwyższa koszty budowy,
  • brak rąk do pracy w budownictwie i coraz wyższe oczekiwania płacowe pracowników,
  • rosnące wynagrodzenia w Polsce, co pozwala deweloperom żądać więcej za lokal,
  • kurczący się zasób działek budowlanych w miastach, za które deweloperzy muszą płacić coraz więcej,
  • trudności związane z pandemią, m.in. przerwy w dostawach materiałów i mniejsza dostępność pracowników z Ukrainy.

Nie można też wykluczyć, że ceny są częściowo sztucznie nadmuchane przez deweloperów w celu osiągnięcia wyższego zysku.

Czy jest jakaś szansa, że nieruchomości potanieją?

Żyjąc w czasach gwałtownie rosnących cen mieszkań, łatwo uwierzyć, że nieruchomości będą drożały już zawsze. Jest to jednak nieprawda – mamy po prostu krótką pamięć. Zapomnieliśmy już bowiem, co działo się nieco ponad dekadę temu, gdy mieszkania również szybko drożały.

– Im szybszy i wyższy jest wzrost cen, tym gwałtowniejszy i głębszy będzie ich spadek – przypomina Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. – Podobne zjawisko miało miejsce w przeszłości – kiedy po gwałtownym wzroście cen nieruchomości w latach 2005–2008 nastąpił długotrwały spadek cen nieruchomości w latach 2008–2012.

Zobacz, jak ceny mieszkań zmieniły się przez ostatnie 15 lat:

Czy zatem jest szansa na obniżki? Na razie mało na to wskazuje, ale prędzej czy później ceny spadną na pewno – okresy podwyżek i obniżek na rynku nieruchomości od zawsze następują cyklicznie. Czasem warto więc wstrzymać się przez chwilę z zakupem i poczekać na tzw. lepsze czasy. Gdybyśmy tylko wiedzieli, kiedy one nadejdą...

[QUIZ] Wiesz, w jakim kraju żyjesz? Ten quiz mieszkaniowy udowodni, że się mylisz

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom