Bydgoszcz: gmina wyremontuje rekordową liczbę pustostanów

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Pustostan ADMRoboty nie będą polegały jedynie na odmalowaniu ścian czy dokompletowaniu brakujących płytek lub kafli. Zapowiadają się kapitalne remonty
Pustostan ADMRoboty nie będą polegały jedynie na odmalowaniu ścian czy dokompletowaniu brakujących płytek lub kafli. Zapowiadają się kapitalne remonty Jarosław Pruss
Jeszcze nigdy Administracja Domów Miejskich nie remontowała tylu pustostanów, ile zamierza odnowić w tym roku. Prace nie będą dotyczyły samego malowania ścian czy drobnych napraw. 200 budynków gminnych czekają generalne remonty.

Budynek przy ul. Wyszyńskiego, niedaleko ośrodka ruchu drogowego na Bielawach, stoi od paru lat pusty. A średnio co roku zmienia właściciela. Jeszcze w 2010 roku nieruchomością zarządzała Administracja Domów Miejskich. Po niej pozostała „firmowa" tabliczka z numerem na posesji. Potem budynek został sprzedany przez gminę. Był jeden prywatny właściciel. I jeszcze jeden. Ten ostatni zastanawia się, czy budynek generalnie wyremontować czy go zburzyć.

Megaplany ADM odnoście remontów budynków

ADM już się zastanowiła, co zrobić ze swoimi nieruchomościami. - W tym roku planujemy wyremontować około 200 pustostanów - zapowiada Magdalena Marszałek, rzeczniczka ADM. To będzie rekordowa liczba. Zwykle co roku miasto remontowało kilkadziesiąt lokali, z których ludzie wcześniej musieli się wyprowadzić. Warunki były takie, że nie można było w nich przebywać. W zeszłym roku było takich domów prawie 140. W tym liczba pustostanów objętych remontem wzrośnie o ponad 40 procent. Jeśli ekipy przeprowadzą w nich prace, w Bydgoszczy zostanie jeszcze 80 ruder, które przynajmniej rok będą musiały poczekać na brygady budowlane.

A tak było: W tym roku wyremontują 103 pustostany 

Miasto będzie remontować lokale socjalne (o niższym standardzie) oraz komunalne. Roboty nie będą polegały jedynie na odmalowaniu ścian czy dokompletowaniu brakujących płytek lub kafli. Zapowiadają się kapitalne remonty, między innymi z wymianami dachów, termomo-dernizacją, wymianą stolarki okiennej, podłóg, systemu ogrzewania i wszystkich instalacji.

– Na tegoroczne prace wydamy około 4,7 miliona złotych - dodaje rzeczniczka miejskiej spółki.

Inwestycje pozwolą trochę rozładować kolejki bydgoszczan starających się o nowe adresy. Na liście oczekujących na mieszkanie socjalne znajduje się około 900 nazwisk. Na mieszkanie komunalne czeka mniej więcej 100 rodzin. Niektóre znajdują się na liście od ponad 5 lat. Można skrócić czas oczekiwania na przeprowadzkę do gminnego lokum.

Lokator sam remontuje

– Nie proponujemy mieszkań nadających się do remontu. Jeżeli jednak zainteresowany zwróci się do nas o przyznanie lokalu do remontu i zadeklaruje, że przeprowadzi niezbędne prace we własnym zakresie, zazwyczaj zgadzamy się - zaznacza Magda Marszałek. Nowi najemcy rozliczają koszty robót z ADM.

Zobacz też: Czy można dostać mieszkanie z miasta bez kolejki 

Prywatni właściciele kamienic i innych nieruchomości też remontują. W najlepszej sytuacji znajdują się ci, których budynki wpisane są do rejestru zabytków. Mają szansę na dotację z urzędu miasta na remont posesji. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom