Budowa domu. Wybieramy optymalny garaż

tooba.pl
Projekt domu Sokrates 2Po prawej stronie domu jest duży garaż na dwa samochody. W tylnej jego części zmieszczą się także półki na narzędzia samochodowe oraz opony zimowe.
Projekt domu Sokrates 2Po prawej stronie domu jest duży garaż na dwa samochody. W tylnej jego części zmieszczą się także półki na narzędzia samochodowe oraz opony zimowe. projekty.regiodom.pl
Planując budowę domu i zastanawiając się nad wyborem gotowego projektu, trzeba wziąć pod uwagę wiele kryteriów. Jednym z nich jest kwestia garażu – wybrać wbudowany w bryłę budynku, czy wolno stojący? Ma mieć wydzielone pomieszczenie gospodarcze, czy nie?

Przed budową domu trzeba sobie rzetelnie odpowiedzieć na pytanie, jaki garaż będzie dla nas najlepszy. To ważna decyzja, która może zdecydować o tym, czy po jakimś czasie nie będziemy żałować wyboru projektu domu.

Ważne wskazówki dla inwestora: Projekt domu – lepszy z katalogu, czy indywidualny 

O tym, że garaż jest przydatny nikogo nie trzeba przekonywać. Ma za zadanie przede wszystkim chronić samochód przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Może jednak przy okazji spełniać także inne, równie przydatne funkcje – mieć wydzielone miejsce na narzędzia ogrodnicze, rower lub dodatkowe pomieszczenie na kotłownię. Najłatwiej jest wybrać rodzaj garażu biorąc pod uwagę miejsca postojowe – decyzja zależy od liczby posiadanych samochodów, a jest ograniczona jedynie powierzchnią działki.

Garaż zintegrowany z budynkiem

Na najmniejszych i najbardziej niewymiarowych posesjach zaplanowanie miejsca na garaż może okazać się trudne, a czasami wręcz niemożliwe. Przy ograniczeniach związanych z lokalizacją i wielkością posiadłości, ale w sytuacji, gdy działka ma w miarę regularny kształt – na rzucie prostokąta lub kwadratu – propozycją najłatwiejszą do przeprowadzenia będzie wybór projektu, który ma garaż wpisany w bryłę budynku. To rozwiązanie należy także do najbardziej korzystnych pod względem finansowym – garaż w tej sytuacji zostanie przykryty tym samym dachem co budynek.

W przypadku działki o bardziej wydłużonym, szerokim i prostokątnym kształcie, której dłuższa krawędź znajduje się od strony wjazdu, może okazać się, że najlepszą propozycją będzie garaż dobudowany do bocznej ściany budynku. Gotowe projekty domów zawierają wiele stosownych rozwiązań. W podobnych sytuacjach garaż będzie przylegać do budynku, ale zadaszenie będzie osobne. Jeśli dach garażu będzie płaski, to w tym miejscu będzie mogła powstać dodatkowa przestrzeń rekreacyjna w postaci tarasu.

Przylegający do domu lub podziemny garaż

Na działkę o prostokątnym rzucie, której węższa krawędź przylega do drogi, najlepiej wpasuje się dom z garażem wychodzącym przed przednią elewację budynku. Na niekorzyść takiego rozwiązania wpływa jedynie fakt, że wjazd do garażu zostanie skrócony, co utrudni kierowcom manewrowanie.

Najdroższą propozycją, ale jednocześnie zapewniającą maksymalne wykorzystanie dostępnej powierzchni działki, jest wybór takiego projektu, który ma garaż zaplanowany w piwnicy. Tego rodzaju inwestycja wymaga większego nakładu finansowego, związanego między innymi z wykonaniem podpiwniczenia oraz odpowiedniego podjazdu i drenażu. Warto również pamiętać, że nie w każdym gruncie wskazane jest robienie podpiwniczenia.

Każdy garaż zintegrowany z bryłą domu ma tę zaletę, że jeśli zostanie skomunikowany z wnętrzem domu, to istotnie podniesie komfort jego mieszkańców. Domownicy nie tylko unikną zimowego odśnieżania pojazdów. Nie będą również narażeni na kaprysy aury na przykład podczas przenoszenia zakupów z samochodu.

Garaż wolno stojący

Jeszcze innym dostępnym rozwiązaniem jest budowa garażu wolno stojącego. Gotowe projekty garaży podpowiadają tutaj wiele rozwiązań. Na ogół są to propozycje droższe, niż garaże zintegrowane z bryłą domu. Ponadto wymagają uzyskania odrębnego pozwolenia na budowę. Jeśli jednak inwestor zdecyduje się na wybór projektu garażu wolno stojącego, w którego obrębie zaplanowano również miejsce na pomieszczenia techniczne, to taki garaż z powodzeniem sprawdzi się jako wielofunkcyjny budynek gospodarczy. Ostatnio popularnym trendem jest wyposażanie tego rodzaju budynków w zadaszony taras z kominkiem. Są to projekty warte polecenia zwłaszcza w sytuacji, gdy podobnej przestrzeni rekreacyjnej nie zaplanowano w obrębie domu.

Alternatywnym rozwiązaniem dla właścicieli samochodów jest budowa wiaty. Jest to niewątpliwie najtańsza propozycja, nie zastąpi jednak w pełni garażu. Zapewni natomiast ochronę przed deszczem, śniegiem oraz nadmiernym nasłonecznieniem. Wiatę można zastosować jako rozwiązanie tymczasowe – do czasu, gdy zaistnieje możliwość postawienia garażu.

Dowiedz się więcej: Wiata garażowa zamiast garażu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom