Działka z wjazdem od południa: optymalne usytuowanie domu

tooba.pl
Projekt domu Diona BisDuże przeszklenia zapewniają piękne widoki na okoliczną przyrodę oraz pozwalają na wykorzystanie doświetlenia naturalnym światłem słonecznym.
Projekt domu Diona BisDuże przeszklenia zapewniają piękne widoki na okoliczną przyrodę oraz pozwalają na wykorzystanie doświetlenia naturalnym światłem słonecznym. projekty.regiodom.pl
Planując zabudowę działki z wjazdem od strony południowej, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów. W takiej sytuacji niezwykle istotna jest nie tylko szerokość, ale także głębokość posesji.

Działka z wjazdem od strony południowej nie należy do najtrudniejszych do zagospodarowania, a jej dobrze oświetlony front może stanowić zaletę, którą warto umiejętnie wyeksponować. O specyficznych walorach takiej działki nie można jednak zapomnieć podczas wybierania projektu domu, który zostanie na niej zrealizowany.

Najwięcej naturalnego światła dociera do pokoi zlokalizowanych od strony południowej oraz zachodniej. Najlepszy więc będzie taki projekt domu, który umożliwi optymalne wykorzystanie takiego nasłonecznienia. Część dzienna domu powinna więc zostać zlokalizowana w jego najlepiej oświetlonej, w tym przypadku – frontowej części. Przód budynku w takiej sytuacji jest również najlepszym miejscem na zorganizowanie rekreacyjnej części ogrodu.

Dowiedz się więcej na temat budowy taniego domu: Jak wybrać odpowiedni projekt, by mieć tanio dom 

Dom odsunięty od drogi

Tak rozplanowane pomieszczenia sprawią, że większość życia domowników będzie toczyć się we frontowej części budynku, warto więc zadbać również o zapewnienie im intymności. Między innymi z tego powodu tak ważna jest głębokość działki, która umożliwi przesunięcie domu w głąb posesji. Tym sposobem powiększymy strefę prywatną i oddalimy dom od drogi.

W przypadku, gdy głębokość działki nie pozwala na odsunięcie domu od ulicy, warto wykorzystać inne triki. Na przykład można zastosować pełne ogrodzenie, gęsty żywopłot lub inne indywidualne rozwiązanie.

Zlokalizowaną od frontu budynku rekreacyjną część ogrodu warto także oddzielić od przydomowej strefy gospodarczej, czyli dojazdu, garażu, śmietnika. W tym celu można wykorzystać ścianę pnączy lub inny element dekoracyjny.

Na podobnej działce znakomicie sprawdzi się taras w kształcie litery L, przylegający do południowej i wschodniej bądź zachodniej ściany. Jego część frontowa będzie umożliwiała relaks w gorących promieniach słońca, a drugie, mniej nasłonecznione skrzydło, stworzy optymalną lokalizację na kącik jadalniany.

Usytuowanie części dziennej

Kierunek padania promieni słonecznych i co za tym idzie – optymalne oświetlenie naturalnym światłem poszczególnych pokoi jest jednym z kluczowych kryteriów podczas wybierania rozkładu pomieszczeń w domu. Na działkę z wjazdem od strony południowej najlepiej jest więc wybrać projekt, w którym salon i jadalnia zostały zaplanowane od strony południowo-zachodniej. Dzięki temu miejsca, w których rodzina będzie spędzać najwięcej czasu, będą miały zagwarantowane idealne oświetlenie.

Wybierz z nami: Baza projektów domów

Alternatywnym rozwiązaniem jest umiejscowienie strefy dziennej od strony południowo-wschodniej. W takiej sytuacji korzystnym rozwiązaniem będzie umieszczenie wejścia do budynku na bocznej ścianie. Nierzadko zdarza się, że w podobnych projektach wejście pozostaje tradycyjnie zlokalizowane na frontowej elewacji budynku. Wówczas jednak w głąb domu zostają wycofane pomieszczenia gospodarcze oraz kuchnia. Takie rozwiązanie również ma swoje zalety. Jakie? Dzięki temu robocza część domu zostaje schowana przed wzrokiem gości i nie wysuwa się na pierwszy plan podczas ich wizyty.

Wady nasłonecznienia

Właściciele działek z wjazdem od południa, którzy chcieliby wybudować dom parterowy, będą mieli nieco większy problem do rozwiązania. Planując umiejscowienie prywatnych pokoi w najbardziej zacisznej części domu, należałoby usytuować je po stronie północnej, co jednak wiązałoby się z niedoborem światła. Jeśli więc taki układ nie byłby satysfakcjonujący, to trzeba próbować znaleźć inne wyjście. Można w tym celu na przykład spróbować rozbić strefy wprowadzając zmiany w projekcie, albo wybrać taki, w którym pomieszczenia zostały oświetlone z dwóch stron.

Podpowiadamy: Jak zbudować dom, który będzie ciepły zimą i chłodny latem

Duże nasłonecznienie przysparza także innych problemów. Jednym z nich jest niekorzystny wpływ promieni słonecznych na niektóre materiały wykończeniowe. Fragmenty budynku, wystawione na stałe działanie promieni, powinny więc zostać dobrane z trwałych materiałów, które pod ich wpływem nie stracą swojego wyglądu. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom