Borówka amerykańska, czyli borówka wysoka (Vaccinium corymbosum) jest spokrewniona z „naszą” borówką czarną, zwaną też czarną jagodą (Vaccinium myrtillus). Jednak jest od niej znacznie większa, daje bardziej okazałe owoce, a przede wszystkim – można ją uprawiać w ogrodach.
Spis treści
- Borówka amerykańska w ogrodzie. Jakie miejsce do jej uprawy wybrać?
- Jakie podłoże lubi borówka amerykańska?
- Przygotowanie ziemi pod borówki amerykańskie
- Nawożenie borówki amerykańskiej
- Podlewanie borówki amerykańskiej
- Przycinanie borówki
- Chcesz mieć borówki? Posadź co najmniej dwa krzewy
- Ściółkowanie borówek
- Mikoryza dla borówek
- Kiedy sadzić borówkę amerykańską?
- Zwróć uwagę na wiek roślin
Krzewy borówki amerykańskiej mogą dorastać do 2-2,5 m wys., a ich pędy mocno rozgałęziają się. W maju (czasem już kwietniu) kwitną, a ich kwiaty przypominają białozielonkawe dzwoneczki, mogą też być białe lub lekko różowe. Są zebrane w grona. Po zapyleniu kwiatów na ich miejscu pokażą się owoce (jagody pozorne). Mają one kształt spłaszczonych kulek. Początkowo są zielone, w miarę dojrzewania nabierają granatowego koloru, z charakterystycznym, sinym nalotem. Owoce będą dojrzewać od lipca do września (dojrzewają nierównomiernie, więc czas zbiorów jest dość długi).
Borówka amerykańska w ogrodzie. Jakie miejsce do jej uprawy wybrać?
Jeśli chcemy, by nasza borówka obficie owocowała, koniecznie posadźmy ją w słonecznym i zacisznym miejscu. Ważna jest osłona przed wiatrem. To właśnie zimne wiatry najbardziej przyczyniają się do przemarzania pędów zimą i wczesną wiosną. Ponieważ borówki są sporymi roślinami, sadźmy krzewy w rozstawie ok. 1x2,5 m.
Jakie podłoże lubi borówka amerykańska?
Jedną z najważniejszych rzeczy w uprawie borówki amerykańskiej jest zapewnienie jej odpowiedniego podłoża. Powinno ono być próchnicze i przepuszczalne. Ale jeszcze ważniejszy jest odczyn ziemi. Borówka amerykańska to jedna z najbardziej kwasolubnych roślin, jakie uprawia się w ogrodach. A ponieważ ziemia o wymaganych przez nią parametrach, czyli bardzo kwaśna (poziom pH od 3,5 do 4,8), rzadko występuje naturalnie w ogrodach, trzeba ją przygotować, a potem dbać o utrzymanie poziomu kwasowości. Jeśli odczyn ziemi będzie zbyt wysoki (czyli pH powyżej 6) możemy nie doczekać się owoców w ogóle. Roślina będzie też chorować (grozi jej m.in. chloroza) i marnieć. Sadząc i uprawiając borówki, warto zaopatrzyć się w kwasomierz glebowy. Nie jest to duży wydatek, a ułatwi nam zadanie.