Banany - kalorie, właściwości i wartości odżywcze. Ciekawostki o bananach

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Banany – owoceBanany, chociaż pochodzą z daleka, u nas są jednymi z najpopularniejszych owoców. Niektórzy sięgają po nie częściej niż po polskie jabłka i gruszki. Banany zawierają wiele składników mineralnych i liczne witaminy.
Banany – owoceBanany, chociaż pochodzą z daleka, u nas są jednymi z najpopularniejszych owoców. Niektórzy sięgają po nie częściej niż po polskie jabłka i gruszki. Banany zawierają wiele składników mineralnych i liczne witaminy. Dariusz Gdesz
Banany to owoce o oryginalnym kształcie, najczęściej żółte (rzadziej czerwone) i specyficznym zapachu. Banany zawierają cenne składniki i mają wiele wartości odżywczych. Zobacz, ile kalorii mają barany.

Niektórzy uważają, że sam zapach bananów zniechęca do zjedzenia tych owoców. Inni twierdzą, że banany są winne naszej nadwadze. Warto zatem przyjrzeć się bliżej temu żółtemu tropikalnemu owocowi, niesprawiedliwie ocenianemu.

Polecamy poradnikKiwano – jak jeść ten owoc? Jakie właściwości ma ogórek kiwano 

Banany – kalorie

W 100 gramach banana kryje się jakieś 90 kalorii. Banan średniej wielkości waży około 120 gramów, co daje ok. 110 cal. Aby spalić kalorie po zjedzeniu jednego banana, trzeba jeździć kilkanaście minut na rowerze. Owoce należą do produktów niskokalorycznych i chociaż zawarta w nich energia pochodzi głównie z cukrów, tylko jedzone w nadmiernej ilości mogą być przyczyną przybierania na wadze. Spożywane porcje owoców powinny być kontrolowane zwłaszcza przez diabetyków. Dotyczy to szczególnie bananów, które dostarczają kilka razy więcej cukrów i kalorii niż inne owoce. W ich przypadku trzeba zachować większy umiar. 

Aby jednak przytyć od bananów, trzeba by objadać się nimi codziennie. A czy te owoce odchudzają, skoro istnieje nawet dieta bananowa? Tego nikt nie udowodnił. Dieta bananowa to nic innego, jak niskokaloryczny reżim, a obiecywany spadek wagi wynika z ograniczenia spożycia energii – nie z faktu jedzenia bananów. 

Banany – wartości odżywcze i właściwości

Banan to dobre źródło potasu, który reguluje ilość wody w naszym organizmie, zapobiega miażdżycy, obniża poziom cholesterolu, pomaga utrzymać prawidłowe ciśnienie (banany są polecane chorym na nadciśnienie) i odpowiednią masę mięśniową. Komu puchną ręce albo nogi, nie może zasnąć lub często dopada go ból głowy, ten być może ma właśnie za mało potasu w organizmie. W jego przypadku warto sięgnąć po banana.

W bananie jest też sporo magnezu. Ten z kolei odpowiada za zdrowe mięśnie. Poza tym usprawnia pracę układu nerwowego, łagodzi nerwy, tym samym poprawia nastrój. Sprawia, że mamy lepszą koncentrację i lepiej zapamiętujemy. Magnez stanowi także materiał budulcowy zębów i kości.

Fosfor i wapń zawarte w bananach, tak samo, jak magnez, odpowiadają m.in. za mocne kości i zdrowe zęby. Magnez dodatkowo dobrze wpływa pozytywnie na nasze stawy i pracę układu nerwowego. 

Banan na przeziębienie i na wrzody żołądka

W bananie kryją się spore pokłady witaminy C. Kojarzy się nam ona z ochroną przed przeziębieniem, lecz również dobrze oddziałuje na serce i chroni przed chorobami nowotworowymi (np. rakiem jelita grubego lub żołądka). Co więcej: banany zaleca się osobom chorym na wrzody żołądka.

Warto przeczytaćDomowe sposoby na przeziębienie 

Banan na młodość

W bananach kryją się przeciwutleniacze, chroniące skórę przed szybkim starzeniem się. Kolejny plus – witamina B6, obecna w bananach, łagodzi dolegliwości związane z menstruacją i reguluje cykl miesiączkowy, ale też korzystnie wpływa na układ nerwowy i krwionośny. Po banany powinny sięgać kobiety ciężarne. Te owoce zawierają kwas foliowy, niezbędny w prawidłowym rozwoju organizmu już w łonie matki. Niacyna, czyli witamina B3 (albo witamina PP), jest współodpowiedzialna za sprawność mózgu, a jeszcze zmniejsza poziom tzw. złego cholesterolu. Osoby cierpiące na brak witaminy B3 często skarżą się na zawroty głowy albo dzwonienie w uszach.

Błonnik, którego jest też sporo w bananach, pomaga chronić organizm przed chorobami układu krwionośnego i obniżać poziom cukru we krwi. Banany mają niski indeks glikemiczny (IG), bo nawet dla dojrzałych sztuk jego wartość wynosi ok. 50, a dla lekko niedojrzałych bananów – ok. 40 (do produktów o średnim IG zalicza się te, których IG wynosi 56–69). 

Czerwone banany

W sprzedaży dostępne są też, mniejsze od żółtych, czerwone banany z brązowo-czerwoną skórką. Ich miąższ jest kremoworóżowy, ma konsystencję owocowego musu, a w smaku znacznie słodszy i delikatniejszy niż w żółtych bananach. Czerwone banany zawierają więcej witaminy C oraz alfa-karotenu (przeciwutleniacza, który pozytywnie wpływa na organizm, opóźniając procesy starzenia się i występowanie chorób nowotworowych) niż tradycyjna odmiana tych owoców.

Czerwone banany (podobnie jak żółta odmiana tych owoców) jest dość kaloryczna – w 55 g dostarcza około 54 kcal. 
Czerwone banany (podobnie jak żółta odmiana tych owoców) jest dość kaloryczna – w 55 g dostarcza około 54 kcal.  Fot. monikabaechler 

(Pixabay.com)

Dowiedz się więcejCzerwone banany – co z nimi zrobić i jakie mają zalety 

Ciekawostki o bananach

Czarne kropki oraz brązowe plamki pojawiające się na bananowej skórce nie oznaczają, że owoc jest zepsuty. Świadczą tylko o tym, że banan osiągnął pełny smak i należy go jak najszybciej zjeść. Warto też wspomnieć o tym, że nieprawdziwy jest mit mówiący o tym, że w ciemnym zakończeniu banana znajdują się szkodliwe substancje lub pasożyty.

W Tajlandii banany są uznawane za owoce posiadające magiczną moc. Z tzw. pni bananów wykonuje się ozdoby dla zmarłych. Te dekoracje wiesza się albo stawia przy trumnach. Są też kultury, w których skórka od banana stosowana jest do leczenia kurzajek. Ponadto znajduje zastosowanie w łagodzeniu ukąszeń po komarach. 

Banany z ciemnymi plamami na skórce są o wiele łatwiejsze do strawienia niż piękne, żółte okazy tych owoców. Dzieje się tak dzięki wysokiej zawartości
Banany z ciemnymi plamami na skórce są o wiele łatwiejsze do strawienia niż piękne, żółte okazy tych owoców. Dzieje się tak dzięki wysokiej zawartości błonnika, który pomaga również w zarządzaniu poziomem cholesterolu. Fot. Robfoto 

(Pixabay.com)

Pewnie czasem kupujesz banany, na których widnieje niebieska naklejka z napisem „Chiquita". Po hiszpańsku to znaczy: mała dziewczynka. Tych żółtych owoców nie kupiliśmy od żadnej małej dziewczynki. „Chiquita", a dokładniej Chiquita Brands International to nazwa jednego z czołowych producentów i dystrybutorów bananów na świecie, z siedzibą w Stanach Zjednoczonych.

Dorośli znają również określenie „bananowa młodzież". I znowu nie chodzi tutaj o dziewczyny i chłopaków, objadających się bananami. Ten termin powstał w latach 60-tych XX wieku i był używany przez polskie władze, aby obrazić i poniżyć liderów grup studenckich, protestujących przeciw rządowi. Politycy nazwali młodych buntowników bananową młodzieżą, ponieważ uważali, że są to nie mające racji rozkapryszone dzieci bogatych rodziców. Ci rodzice spełniali wszystkie zachcianki swoich córek i synów, łącznie z zapewnianiem takich dóbr luksusowych, jak banany, które dla statystycznego Kowalskiego nie były w zasięgu ręki ze względu na trudną dostępność oraz wysoką cenę. 

Przeczytaj:Polskie kiwi – co to za owoc i jak uprawiać go w ogrodzie

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom