– Kolega przestrzegł mnie, żebym jadła samego arbuza, bez pestek. Powiedział, że pestki mogą być rakotwórcze. To prawda? – zastanawia się internautka.
Polecamy: Owocowy deser w arbuzowym wózeczku
Pestki z arbuza – fakty i mity o pestkach arbuza
Okazuje się, że to nieprawda. Pestki arbuza trzeba jeść jednak z umiarem, zresztą: jak wszystko inne. To dlatego, że pestki arbuza są dosyć kaloryczne. W 100 gramach suszonych pestek znajduje się 557 kcal (dla porównania: 100 gramów arbuza ma tylko 30,4 kcal). Pestki arbuza jednak dobrze wpływają na nasze zdrowie. Zawierają one witaminy z grupy B, cynk, fosfor, magnez, żelazo oraz błonnik. Ich jedzenie wspomaga układ pokarmowy i oddechowy. Kto cierpi na nadciśnienie, też powinien je zjadać z arbuzem. To dlatego, że pestki pomagają obniżyć ciśnienie. Zawierają bowiem aminokwasy, które poprawiają pracę tętnic, a w konsekwencji obniża się ciśnienie krwi w organizmie człowieka. Osoby zmagające się z wrzodami żołądka, też mogą jeść pestki arbuza. Pestki usprawniają pracę mięśni. Naukowcy stwierdzili też, że pestki arbuza uspokajają.
Dlaczego warto jeść pestki? Zobacz wideo
Pestki z owoców najczęściej wyrzucamy. Tymczasem stanowią one bogate źródło wartościowych substancji i minerałów. Od wieków wykorzystywane są one w medycynie alternatywnej. Zawdzięczają to głownie zawartości witaminy B17 (amigdaliny) , która uważana jest za skuteczny lek w walce z rakiem. Dlaczego jeszcze warto jeść pestki?
Źródło: Agencja TVN/x-news
Pestki arbuza w kosmetyczce
W kosmetyce, choćby w kremach, pestki także mają zastosowanie, ponieważ działają przeciwgrzybiczo i antybakteryjnie. Wywar z takich pestek pomaga w gojeniu się ran na skórze. Pestki prawie w połowie składają się z tłuszczu, więc pozyskuje się z nich olej. Ten natomiast jest stosowany jako składnik szamponów i odżywek do włosów.
To smakuje latem: Smoothie, czyli sezonowa bomba witaminowa
Pestki w kuchni
Pestki arbuza wykorzystywane są w kuchni, choćby przez Azjatów. Prażone pestki tego owocu smakują podobnie, jak słonecznik. Stanowią dodatek do sałatek i surówek oraz zup. Niektórzy są jednak uczuleni nie tyle na arbuza, co właśnie na jego pestki. Efektem ich zjedzenia bywa biegunka.
Przeczytaj również:Jakie właściwości ma arbuz i jakie witaminy zawiera?