U nas świeże figi nie są aż tak popularne. Najczęściej można kupić je w marketach. Owoce są dostępne od maja do października. Co innego w cieplejszych od Polski krajach, np. w Grecji, Turcji, w Chorwacji i Hiszpanii. Tam stoiska na bazarach aż uginają się pod ciężarem świeżych fig. My częściej sięgamy po figi suszone.
Polecamy poradnik: Jak uprawiać figowiec w doniczce i doczekać się fig
Figi suszone i świeże – właściwości
Figi suszone wpływają korzystnie na nasze zdrowie, tak samo jak figi świeże. Te niewielkie owoce to istna bomba witaminowa. Kryją w sobie witaminę C (ta m.in. wzmacnia naszą odporność), witaminy z grupy B (np. obniżają napięcie nerwowe), witaminę PP (odpowiada za prawidłową pracę mózgu). W figach znajduje się ponadto prowitamina A, czyli betakaroten, który nie tylko pomaga szybciej się opalić, ale również poprawia nam wzrok. W figach obecne są również składniki mineralne. To m.in. fosfor i wapń, odpowiedzialne za mocne kości i zdrowe zęby, żelazo (zapobiega anemii) czy magnez (wzmacnia mięśnie, uspokaja).
Przeczytaj również: Raw food, czyli witarianizm
Figi są polecane na dobre trawienie i dobrze oddziałują na wątrobę (wspomagają jej pracę). Są źródłem błonnika, ten natomiast reguluje pracę jelit oraz całego układu pokarmowego. To owoce, które wykazują właściwości przeciwcukrzycowe i przeciwzapalnie. Zalecana są też na walkę z osteoporozą. Nasze babcie miały swój sposób na ból gardła: gotowały suszone figi w mleku i po jego wypiciu ból nie dawał się już tak bardzo we znaki. Babcie mawiały też, że sok z fig dobrze działa na serce.
Dobre suszone figi to takie, które są średnio miękkie. To, że figi mają biały nalot, nie oznacza, że owoce są stare. Taka ich uroda: pokazuje się na nich cukier.
Uwaga! Owoce figi nie są wskazane dla osób z cukrzycą, ponieważ mają średni indeks glikemiczny (IG). Dla fig suszonych - IG = 40, a świeżych IG = 35. Owoce te mają dużo cukrów prostych, które szybko podbijają poziom glukozy we krwi.
Figi je się ze skórką. Suszone figi kojarzą się niektórym ze świętami Bożego Narodzenia, ponieważ stanowią jeden ze składników kompotu na Wigilię. Wykorzystywane są również jako dodatek do pieczenia ciast.Tymczasem świeże figi i ich spożywanie to dla wielu z nas zagadka, a można wykorzystywać je na kanapki, zapiekać z kozim serem czy dodawać jako dodatek do sałatek lub pieczenia ciast. Zobacz wybrane przepisy z figami.
Placki pomidorowe z figami
Składniki:
- 3 świeże figi
- 1 ½ szklanka mleka
- ¼ szklanki wody gazowanej
- ¼ oleju
- 1 jajko
- pół szklanki mąki
- 1 łyżka cukru
- 2 łyżki koncentratu pomidorowego
- sól i pieprz do smaku
- 1 opakowanie sera gorgonzolla
- szczypta gałki muszkatołowej
Jajko roztrzepujemy w szklance mleka, dodajemy wodę gazowaną oraz olej. Gdy składniki się połączą, dosypujemy cukier, doprawiamy solą i pieprzem. Nadal mieszając, stopniowo dodajemy mąkę. Do ciasta dodajemy koncentrat pomidorowy. Nakładamy ciasto na patelnię i smażymy tak, jak pancakes (naleśniki). Umyte figi kroimy w plastry i gdy placuszki będą gotowe, kładziemy na nie plastry fig. Teraz sos: 1 opakowanie sera gorgonzolli rozpuszczamy w pozostałej połowie szklanki mleka i dodajemy gałkę muszkatołową. Ciepłym sosem polewamy placuszki.
Figi suszone w czekoladzie
Składniki:
- 6 fig suszonych
- pół kostki czekolady gorzkiej
- pół kostki czekolady mlecznej
- 1 łyżka płatków kukurydzianych
- garść orzechów laskowych
Rozpuszczamy czekolady w garnku. Orzechy drobno siekamy i wraz pokruszonymi płatkami kukurydzianymi dodajemy je do rozpuszczonej, ciepłej jeszcze czekolady. Całość mieszamy. W tej mieszance obtaczamy każdą figę. Odkładamy na talerzyk albo kratkę, żeby wystygły. Gdy czekolada zrobi się sztywna, deser jest gotowy do zjedzenia.
Sałatka z figami
Składniki:
- 4 świeże figi
- 1 pomarańcza
- 1 granat
- 3 plastry sera
- pół cytryny
- garść listków mięty
- 2 łyżki miodu
- 1 łyżka oliwy
Kroimy figi na ósemki. Wyciskamy sok z pomarańczy i wlewamy do miseczki. Granat dzielimy na ćwiartki i wyciskamy sok. Dolewamy go do soku pomarańczowego. Dodajemy miód, sok z połówki cytryny oraz oliwę. Ser podsmażamy na patelni. Miętę dzielimy na dwie części. Na talerzu kładziemy pierwszą warstwę mięty, na niej – figi, a na nich – zgrillowany ciepły ser i na wierzchu znowu listki mięty.
Polecamy też: Dynia hokkaido na zdrowie i na apetyt – właściwości i przepisy
Kompot figowy
Składniki:
- 250 g suszonych fig
- pół litra wody
- 1/3 szklanki cukru
- 1 szklanka białego wina
- garść migdałów
- pół cytryny
Do garnka z wodą dodajemy cukier i gotujemy. Dodajemy figi. Dolewamy wino i sok z wyciśniętej połówki cytryny. Dodajemy startą skórkę z cytryny i migdały. Mieszamy całość. Po przegotowaniu studzimy. Podajemy na zimno, po wyjęciu z lodówki.
Dowiedz się: Jak uprawiać figowiec pospolity w ogrodzie
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?