Awokado, inaczej smaczliwka, to pyszny owoc, który posiada wiele cennych składników odżywczych, a nawet właściwości leczniczych. Zawarty w nim kwas oleinowy obniża poziom cholesterolu, a potas reguluje ciśnienie krwi. Awokado zawiera aż 20-30% nienasyconych kwasów tłuszczowych, co czyni je jednym z najbardziej kalorycznych owoców. Poza tym, jest ono źródłem witamin: E, A, B1, B2, C, PP, K, H; zawiera także kwas foliowy, kwas pantotenowy, wapń, fosfor i wiele innych cennych składników mineralnych.
Skąd wiadomo, że awokado jest gotowe do spożycia i jak można przyspieszyć jego dojrzewanie?
Awokado zazwyczaj pojawia się w sklepach znacznie wcześniej nim osiągnie stan dojrzałości. Z tego powodu wiele osób zakupuje jeszcze niedojrzały, nie nadający się do spożycia owoc. Wykorzystanie twardego awokado to wielki błąd, ryzykujemy bowiem, że narazimy się na niestrawności żołądkowe, a poza tym – taki owoc jest po prostu niesmaczny.
Po czym rozpoznać dojrzałe awokado? Po tym, że jest ono miękkie i sprężyste w dotyku, a skórkę bardzo łatwo odkroić nożem. Należy uważać na przejrzałe awokado, te mają najczęściej brązowy miąższ, są bardzo miękkie i niezbyt apetyczne. Lepiej jest więc kupić nieco twardszą smaczliwkę i poczekać, aż będzie gotowa do spożycia. Jeśli nie mamy tyle cierpliwości, warto wiedzieć, jak przyspieszyć dojrzewanie awokado domowymi, naturalnymi sposobami.
Naturalne sposoby na twarde awokado
1. Papierowa torba – awokado obok banana
Wystarczy umieścić awokado w szczelnej papierowej torbie razem z jabłkiem lub bananem, które wydzielają spore ilości gazu etylenowego (gaz ten ma właściwości przyspieszające dojrzewanie owoców). Torbę należy szczelnie zamknąć i pozostawić w temperaturze pokojowej. Maślany owoc powinien być gotowy już po 2 dniach.
2. Gazeta – sposób na przyspieszenie dojrzewania awokado
Jeśli nie masz w domu jabłek, bananów, bądź papierowej torby – nic straconego. Możesz uprościć powyższy sposób wykorzystując sama gazetę. Niedojrzałe awokado trzeba owinąć dokładnie w gazetę i pozostawić w ciepłym miejscu. Czas dojrzewania będzie prawdopodobnie nieco dłuższy niż w przypadku umieszczenia tego owocu razem z tymi, które wydzielają gaz etylenowy, ale efekt będzie taki sam.
3. Przepołowione, niedojrzałe jeszcze awokado
Jeżeli za wcześnie przekroiliśmy awokado i okazało się ono niedojrzałe, mamy jeszcze szansę uratować sytuację, zanim miąższ owocu zacznie brązowieć. Po pierwsze, awokado trzeba wówczas skropić sokiem z cytryny, następnie dokładnie połączyć obie połówki (razem z pestką), zawinąć w folię aluminiową i wstawić do lodówki.
Jak przechowywać i jak jeść awokado?
Jeśli chodzi o przechowywanie awokado, trzeba pamiętać o jednej zasadzie: jeśli jest ono miękkie, czyli dojrzałe – wkładamy je do lodówki (podobnie jak przekrojony owoc), twarde zaś zostawiamy w temperaturze pokojowej, czyli np. na blacie kuchennym.
W kwestii obierania awokado – istnieją dwa sposoby. Możemy je obrać ze skórki za pomocą małego noża – tak samo jak ziemniaki lub jabłko, przepołowić i wyciągnąć pestkę. Następnie w zależności od preferencji kroimy np. na plastry lub w kostkę. Druga metoda obierania awokado sprawdzi się szczególnie wtedy, gdy chcemy wykorzystać je do zrobienia pasty (guacamole). Awokado ze skórką kroimy na pół, wyciągamy pestkę i za pomocą łyżki oddzielamy miąższ od skórki.
Z czym najlepiej jeść awokado? Najpopularniejszym sposobem na jego przyrządzenia jest wykonanie pasty oraz użycie jako składnika do sałatki lub kanapek. Z awokado można także przyrządzić pyszny deser – np. pudding czekoladowy (przepisy podajemy niżej).
Przeczytaj: Warzywa gotowane na parze kontra warzywa gotowane tradycyjnie – porównanie. Jak prawidłowo gotować warzywa
Pasta z awokado, czyli guacamole – jak ją wykonać?
Guacamole to bardzo popularna meksykańska pasta na bazie awokado, która świetnie nadaje się do przekąsek – np. do nachosów ale również jako składnik na kanapki. Przepis na guacamole jest bardzo prosty, wystarczą trzy składniki:
- 1 lub 2 sztuki dojrzałego awokado,
- szczypta soli,
- ok. 1 łyżeczka soku z cytryny.
Awokado obieramy w dowolny, wygodny dla nas sposób i w niewielkiej miseczce rozcieramy wydobyty miąższ. Do powstałej pasty dodajemypozostałe składniki. Warto na początek dodać mniejszą ilość soli oraz soku z cytryny, a po sprawdzeniu smaku –w razie potrzeby doprawić.
Sałatka ze szpinaku i awokado
To bardzo proste i lekkie danie, idealna propozycja na grilla lub imprezę w domu. Potrzebne będą:
- torebka szpinaku,
- 2 awokado,
- 3 łyżki pestek ze słonecznika,
- sok z cytryny,
- oliwa z oliwek,
- pieprz i sól.
Najpierw myjemy szpinak i pozostawiamy do odsączenia, w międzyczasie obieramy i kroimy awokado w plastry. Następnie na suchej patelni prażymy pestki słonecznika (zachowując ostrożność, bo szybko się przypalają).
Poznaj również: Korzyści zdrowotne płynące z jedzenia awokado
W dużym półmisku mieszamy ze sobą odsączone liście szpinaku z awokado, kropimy sokiem z cytryny oraz oliwą z oliwek i doprawiamy solą i pieprzem według uznania. Na koniec posypujemy uprażonymi pestkami słonecznika.
Czekoladowy pudding z awokado
Na pierwszy rzut oka połączenie awokado, cukru i kakao wydaje się dość niefortunne. Nic bardziej mylnego! To niebanalny pomysł na kremowy, bardzo czekoladowy i co najważniejsze – zdrowy (!) deser. Przygotuj:
- 1 bardzo dojrzałe awokado,
- 3 łyżki kakao,
- 3 łyżki miodu / syropu z agawy / syropu klonowego,
- 3 łyżki mleka,
- szczyptę soli.
Wszystkie składniki wystarczy tylko dokładnie zblendować. Najlepiej podawać schłodzone.
wydaje się niemożliwe? A jednak! Warto pokusić się o przyrządzenie tego oryginalnego deseru.
Czy pestka z awokado jest trująca?
Wręcz przeciwnie! Pestka z awokado posiada wiele prozdrowotnych właściwości, jest źródłem antyoksydantów, błonnika, luteiny i wielu witamin. Do tego reguluje pracę jelit, obniża poziom cholesterolu, a nawet przyspiesza odchudzanie. Stężenie cennych składników zawartych w pestce jest niemal 70% wyższe niż w miąższu tego owocu.
Warto przeczytać: Awokado na odchudzanie i cholesterol oraz inne korzyści z jedzenia awokado
Problematyczne jest jednak rozdrobnienie pestki awokado. Przede wszystkim musimy ją dokładnie umyć, a następnie wusyszyć na grzejniku lub na słońcu. W dalszej kolejności rozbijamy pestkę tłuczkiem do mięsa, a następnie miksujemy blenderem. Zwróćmy uwagę na to, aby wykorzystać do tego sprawdzony blender o dość dużej mocy – unikniemy wówczas ryzyka zniszczenia sprzętu. O wiele bardziej bezpiecznym rozwiązaniem będzie zetrzeć pestkę na tarce. Ze względu na niezbyt porywający smak, najlepiej dodawać zmieloną pestkę awokado do potraw, zamiast spożywać ją bezpośrednio.
To może Cię zainteresować: Jak polubić gotowanie? Co zrobić, żeby przygotowywanie posiłków stało się przyjemnością?
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?