Raw food to dla jednych obrzydlistwo (bo jak jeść surowe mięso czy jajka?!), a dla innych – dieta cud. Zwolennicy raw food (inaczej: witarianizm) wymieniają korzyści takiego menu: lepsze samopoczucie, obniżenie wagi i brak alergii. Kto cierpi na dolegliwości wątroby lub żołądka, ma częste bóle głowy albo problemy z jelitami, też może sięgnąć po surowe jedzenie. Niektórzy chwalą się nawet, że dzięki raw food wygrali walkę z nowotworem.
Dieta na surowo, czyli jaka
Surowa dieta opiera się przede wszystkim na warzywach i owocach, które pochodzą z ekologicznych sadów i ogrodów. Dozwolona jest obróbka termiczna, ale – zgodnie z ideą witarianizmu – nie można piec, smażyć, gotować. Można jedynie podgrzać dania do 41 stopni Celsjusza.
Polecamy przepis: Sycąca zupa ziemniaczana
Teraz w każdym polskim mieście znajdziemy chociaż jedną restaurację podającą dania na surowo. To świadczy o rosnącej popularności tej niebanalnej kuchni w naszym kraju. Raw food to już nie tylko przepisy dla wegetarian lub wegan. Takie desery będą smakołykiem dla każdego z nas, a przy tym są źródłem witamin i minerałów.
Przepisy na słodkie kremy do babeczek.
Tartaletki z raw nutellą
- 1 dojrzałe awokado,
- 2 banany,
- 2 łyżki miodu,
- 2 łyżki kakao,
- odrobina jogurtu naturalnego lub mleka,
- 1 opakowanie tartaletek lub muffinek.
Awokado oraz banana obieramy ze skórki i kroimy na mniejsze części. Wkładamy do kielicha blendera lub wysokiej miski. Kolejny krok to dodanie miodu, kakao oraz jogurtu lub mleka. Całość miksujemy na gładką masę. Jeżeli wolimy, aby nasza nutella była bardziej czekoladowa, możemy dodać więcej kakao. Kremem dekorujemy tartaletki.
Fig(larna) przyjemność
na 1 słoik potrzebujemy:
- 0,5 kg suszonych fig,
- sok z 2 dużych pomarańczy,
- cynamon,
- laska wanilii,
- gałka muszkatołowa.
Figi przepłukujemy w chłodnej wodzie i usuwamy z ich twarde końcówki. Wyciskamy sok z pomarańczy i moczymy w nim figi. Najlepiej przez całą noc, aby dobrze nasiąknęły. Następnie blendujemy figi z sokiem. Pod koniec miksowania doprawiamy przyprawami. Teraz krem jest gotowy do spożycia. Można go przechowywać w lodówce nawet 2 tygodnie.
Warto wiedzieć: O przechowywaniu i mrożeniu owoców
Krem z nerkowców
- 1 duża szklanka orzechów nerkowca,
- 1 łyżka oleju kokosowego,
- miąższ z 1 laski wanilii,
- 2 łyżki miodu,
- sok z cytryny do smaku.
Nerkowce moczymy przez noc w wodzie. Następnie przekładamy je do kielicha blendera. Dodajemy olej kokosowy, wanilię, miód i odrobinę wody. Całość miksujemy na gładką masę. Dodajemy powoli, do smaku, sok z cytryny. Jeżeli krem będzie zbyt gęsty – dolewamy więcej wody.
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?