Agrowłóknina i agrotkanina w ogrodzie. Kiedy sprawdzą się agrowłóknina czarna i biała? Zobacz, czym jest agrotkanina i jak ją stosować

Katarzyna Józefowicz
Agrowłóknina czarna to materiał ściółkowy, który uniemożliwia rozwój chwastom, ponieważ fizycznie zapobiega ich kiełkowaniu. Dzięki jej zastosowaniu pozbywamy się chwatów i możemy cieszyć się zbiorami, których nie tknęły herbicydy.
Agrowłóknina czarna to materiał ściółkowy, który uniemożliwia rozwój chwastom, ponieważ fizycznie zapobiega ich kiełkowaniu. Dzięki jej zastosowaniu pozbywamy się chwatów i możemy cieszyć się zbiorami, których nie tknęły herbicydy. StudioBarcelona/Getty Images
Agrowłóknina i agrotkanina to materiały ściółkujące i okrywowe stosowane w ogrodnictwie. Są one syntetycznymi odpowiednikami stosowanych dawnej surowców naturalnych, które były dość kłopotliwe w użytkowaniu i nietrwałe. Pomimo rosnącej popularności agrowłókniny czarnej i białej oraz agrotkaniny, nie zawsze wiemy, czym dokładnie są i gdzie je stosować. Warto przyjrzeć im się nieco bliżej.

Spis treści

Należy zacząć od tego, że agrowłóknina i agrotkanina (nazywana też matą szkółkarską) to różne materiały. Agrowłóknina służy głównie do ochrony roślin przed warunkami atmosferycznymi oraz do ściółkowania podłoża, agrotkanina natomiast jest wykorzystywana przede wszystkim do ściółkowania gleby.

Warto przeczytać:

Agrowłóknina – co to jest i jakie są jej rodzaje?

Bardziej wszechstronna i przydatna w ogrodnictwie jest agrowłóknina, którą produkuje się z włókien polipropylenowych o nieregularnej strukturze. Materiał jest miękki w dotyku i lekki, a także przepuszczalny dla wody i powietrza. Jest jednak mniej wytrzymały niż agrotkanina, a jego trwałość zależy od gramatury.

Grubsze agrowłókniny (gramatura od 50g do 100/150 g na m²) są trwalsze i służą głównie do ściółkowania gleby oraz ochrony roślin przed chłodem (agrowłókniny zimowe). Z kolei cieńsze włókniny (gramatura zwykle 15 do 30 g na m²), są delikatniejsze i słabsze, ale dobrze sprawdzają się jako zabezpieczanie roślin przed wiosennymi przymrozkami (agrowłókniny wiosenne).

Grubsze agrowłókniny mogą być białe, brązowe lub czarne (rzadziej zielone), w zależności od tego, jakie jest ich zastosowanie.

Ogród można urządzić w bardzo różny sposób. Ważne jest jednak to, żeby przebywanie w nim sprawiało nam radość. Zobacz, na co zwrócić uwagę przy planowaniu i zakładaniu ogrodu.

Wykorzystaj jesień na planowanie ogrodu. Te 10 rzeczy musisz...

Agrowłóknina biała i jej zastosowanie

Agrowłókniny w kolorze białym (zwykle o gramaturze 50-70 g/m²), służą przede wszystkim do zimowej ochrony roślin przed mrozem. Można nimi owijać krzewy lub pnie drzew, rozpinać nad zagonami z uprawami zimowymi bądź tworzyć z nich namioty, kaptury ochronne lub parawany wokół roślin. Materiał umożliwia swobodną wymianę gazową z otoczeniem i pozwala oddychać roślinom, a do tego jest przepuszczalny dla wody. Biały kolor odbija promienie słoneczne, dzięki czemu zimą rośliny nie są narażone na przegrzanie i rozhartowanie. Gęsty materiał chroni je też przed wiatrem, mrozem i gradem.

Agrowłóknina czarna (i w innych kolorach) – do czego je wykorzystać?

Z kolei grube agrowłókniny kolorowe, to przede wszystkim doskonałe materiały ściółkujące, pozwalające ochronić glebę przed rozwojem chwastów oraz wysychaniem. Ich ciemna barwa sprzyja też szybszemu nagrzewaniu się podłoża, co jest szczególnie ważne w okresie wiosennym i w uprawach roślin ciepłolubnych (np. ogórki, papryka, arbuz). Ciemne włókniny doskonale nadają się także jako warstwa ochronna pod ściółki organiczne (np. kora), gdyż ich ciemny kolor stapia się z ciemną barwą ściółki. Można też wykorzystywać je do osłaniania i umacniania skarp lub zboczy.

Zadbaj o swój ogród przy pomocy niezbędnych narzędzi!

Materiały promocyjne partnera

Agrowłóknina wiosenna

Agrowłoknina wiosenna to z kolei materiał bardzo lekki i cienki, choć nietrwały (łatwo ją uszkodzić lub rozerwać). Doskonale nadaje się do ochrony wiosennych upraw przed przymrozkami, gdyż nie uszkodzi młodych roślin i nie spowoduje ich zaparzenia się pod wpływem ciepła. Taką agrowłókninę rozkłada się zwykle wiosną na zagonach, na których zostały wysiane wczesne warzywa. Można nią też osłaniać rośliny, których pąki kwiatowe są wrażliwe na wiosenne przymrozki (np. różaneczniki).

Agrotkanina – jak wygląda i do czego ją stosować

Zupełnie innym materiałem jest natomiast agrotkanina, nazywana też matą szkółkarską. Ma ona postać mat, wykonanych ze splecionych ze sobą cienkich, spłaszczonych, ale trwałych włókien polipropylenowych (czarnych lub zielonych). Jest lekka i połyskliwa (przypomina folię), przepuszczalna dla wody i powietrza oraz bardzo wytrzymała (nie daje się łatwo rozerwać), dlatego idealnie nadaje się jako warstwa ochronna pod ściółki kamienne i żwirowe (nie ulega uszkodzeniom). Można też ściółkować nią podłoże, na którym będą gromadzone donice z sadzonkami (np. w szkółce), a także wykorzystywać jako zimowy parawan na ażurowe ogrodzenia, chroniący ogród przed nawiewaniem śniegu i rozpryskiwaniem się soli drogowej.

Sprawdź:

Do czego nie stosować agrotkaniny

Agrotkanina niespecjalnie nadaje się do umacniania skarp i zboczy, gdyż jest dość śliska i słabo utrzymuje na powierzchni ściółkę (np. z kory). Nie jest też tak przewiewna jak agrowłóknina, dlatego nie sprawdza się jako osłona dla roślin.

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Warszawa, ul. Wspólna 30
Autopromocja

Przechowywanie w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z cenami mieszkań w Polsce?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom