Żurek wielkanocny i barszcz biały – czym się różnią te zupy?

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Żurek Wielkanocny to obowiązkowa potrawa na świątecznym stole.
Żurek Wielkanocny to obowiązkowa potrawa na świątecznym stole. zi3000/Getty Images
Żurek wielkanocny i barszcz biały to zupy, które na pierwszy rzut są jednakowe. Nie trzeba być jednak wybitnym kucharzem, żeby je rozróżnić. Tłumaczymy, na czym polegają różnice między żurkiem wielkanocnym a białym barszczem.

Żurek oraz barszcz biały podobnie wyglądają, smakują, a nawet pachną. Podstawowa różnica jest natomiast taka, że żurek jest przygotowywany na zakwasie żytnim, a biały barszcz – na zakwasie pszennym.

Jak zrobić żytni i pszenny zakwas

Składniki na zakwas żytni:

  • 1 szklanka mąki żytniej razowej (najlepiej typ 2000), ewentualnie mąka owsiana, gryczana lub płatki owsiane,
  • pół litra przegotowanej letniej wody,
  • przyprawy: czosnek, liście laurowe, ziele angielskie.

Mąkę wsyp do wyparzonego wcześniej słoika i zalej wodą. Dokładnie wymieszaj i dodaj przyprawy od razu albo po kilku dniach, czyli gdy zakwas będzie dojrzały (niektórzy uważają jednak, że tradycyjny zakwas jest bez przypraw). Przykrywamy słoik gazą – ewentualnie czystym, suchym, cienkim ręczniczkiem – i odczekujemy 2–3 dni. W tym czasie mąka opadnie na dno. Można raz na dzień przemieszać zakwas. Po 5–6 dniach od przygotowania zakwasu będzie on gotowy. Kto woli nieco mniej kwaskowaty smak, może skrócić czas np. do 4 dni. Zakwas można trzymać w lodówce około 10 dni. Niektórzy odcedzają zakwas tuż przed użyciem, ale nie trzeba tego robić. Można wykorzystać całą zawartość słoika. To właśnie powstały zakwas będzie bazą do ugotowania żurku.

Przepis na zakwas pszenny jest podobny, z tym, że zamiast mąki żytniej używamy mąki pszennej. Są jednak kucharki, które twierdzą, że w przypadku zakwasu pszennego powinno przypadać tyle samo porcji mąki, co wody.

Pozostałe różnice między barszczem białym i żurkiem

Barszcz biały może być na zakwasie z mąki pszennej, ale równie dobrze na zwykłym lub kwaśnym mleku, na kapuście kiszonej. Żurek przygotowuje się przede wszystkim na zakwasie z mąki żytniej, a jego smak i wygląd bywa różny. To dlatego, że może to być choćby zalewajka, a więc ziemniaki zalane czystym żurem, z kiełbasą, która wcześniej została pokrojona w plasterki i podsmażona, z jajkami, z twarogiem albo wszystkimi tymi dodatkami od razu.

Zarówno żurek, jak i barszcz biały można podać w chlebie. Specjalne chlebki można kupić w sklepie lub upiec samodzielnie. Górę chleba należy odciąć,
Zarówno żurek, jak i barszcz biały można podać w chlebie. Specjalne chlebki można kupić w sklepie lub upiec samodzielnie. Górę chleba należy odciąć, wyjąć miąższ (przy skórce trzeba pozostawić ok. 2 cm miąższu).  Przed napełnieniem chlebków zupą należy je podpiec przez kilkanaście minut w 180 stopniach Celsjusza.  Fot. Anna Bizoń (

 123RF)

Polecamy poradnikRodzaje mąki, jak ich używać i jaka mąka jest najzdrowsza 

Tradycyjny żur jest gotowany na wywarze z białej kiełbasy i wędzonce (choćby boczku lub żeberkach). Można jednak przygotować też żurek wegetariański, przygotowując zupę na wywarze z warzyw. Barszcz biały powstaje na bazie mleka, grzybów i zakwasu. W żurze grzyby też są, ale z reguły suszone i drobno pokrojone, tak jest np. w żurku staropolskim. Następna różnica: w żurku raczej nie ma całej włoszczyzny. Jest zazwyczaj marchew i ewentualnie posiekana, zielona pietruszka. W białym barszczu jest znacznie więcej warzyw.

Żur kontra żurek

Okazuje się, że te nazwy nie są synonimami. Żur to gęsta, zawiesista zupa. Żurek smakuje prawie identycznie, ale jest jakby lżejszy, rzadszy. Do żuru niektórzy dodają gotowanych ziemniaków. Do żurku ich się nie dodaje. Jeśli już, to podaje na osobnym talerzu. Jeśli nie z ziemniakami, to żur można serwować z chlebem albo bułkami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom