Żelatyna dla roślin – czy to dobry pomysł? Jest stosowana jako nawóz, ale czy działa? Żelatyna do ochrony przed mszycami

Katarzyna Józefowicz
Żelatyna bywa polecana jako środek do nawożenia roślin, jednak to dość eksperymentalna metoda.
Żelatyna bywa polecana jako środek do nawożenia roślin, jednak to dość eksperymentalna metoda. Anna Daniluk, Katarzyna Laszczak/Polska Press
W Internecie można znaleźć porady dotyczące nawożenia roślin żelatyną. Wyjaśniamy, czy to rzeczywiście „sprawdzony sposób” i czy warto używać żelatyny do tego celu. Ta substancja ma jednak jeszcze jedno zastosowanie w ogrodzie – może pomóc w ochronie przed mszycami. Sprawdź, czy i jak stosować żelatynę dla roślin.

Spis treści

W dzisiejszym świecie ekologiczne metody uprawy roślin są niemal na wagę złota, dlatego trudno się dziwić, że od pomysłów na domowe sposoby nawożenia i ochrony roślin w Internecie aż się roi. Nie wszystkie są jednak godne naszej uwagi, bo choć niektóre faktycznie się sprawdzają, a nawet bywają wykorzystywane w ogrodnictwie ekologicznym, są też takie, które w ogóle nie działają, a co gorsza, mogą roślinom zaszkodzić. Zanim więc zdecydujemy się wypróbować cudowny preparat lub wspaniałą miksturę we własnym ogrodzie, przyjrzyjmy się jej nieco bliżej i poszukajmy wiarygodnych informacji w specjalistycznych pismach branżowych, na tematycznych stronach internetowych lub w książkach.

Żelatyna do nawożenia roślin

Jednym ze sposobów na ekologiczne nawożenie roślin, jaki możemy znaleźć w Internecie, jest wykorzystanie do tego celu żelatyny. Poleca się stosować ją jako środek odżywczy do zasilania roślin nawet co kilka tygodni. Łyżkę żelatyny rozpuszcza się w 1/2 szklanki ciepłej wody, a następnie rozcieńcza 3 szklankami wody. Trudno jednak jednoznacznie stwierdzić, czy faktycznie jest to pewny i skuteczny preparat nawozowy. Wprawdzie żelatyna, podobnie jak uznana mączka kostna lub mączka mięsno-kostna, pochodzi między innymi z kości zwierząt, powstaje w inny sposób i ma inny skład, więc może też inaczej działać.

Trzeba również przyznać, że prowadzone są udane doświadczenia z zastosowaniem nawozów białkowych w ogrodnictwie (m.in. hydrolizatów białkowych pochodzenia zwierzęcego, w tym min. kapsułek żelatynowych, wzbogacających glebę m.in. w azot, a także dolistnych biostymulatorów wzrostu na bazie aminokwasów). Jednak z wyjątkiem gotowych preparatów białkowych (np. Protaminal), nie określono precyzyjnie, w jaki sposób powinny być one stosowane, do jakich roślin i w jakim stężeniu, dlatego wykorzystanie ich w ogrodzie może odbywać się jednie na zasadzie eksperymentu.

Czy warto nawozić rośliny żelatyną?

Jest to również o tyle ryzykowne, że póki co, żelatyna nie znajduje się na liście zatwierdzonych w UE substancji podstawowych w rolnictwie ekologicznym (pełny wykaz znajdziemy na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi). Tak więc możemy spróbować wykorzystać ją do nawożenia roślin (np. w podanym wyżej stężeniu), jednak wyłącznie na własne ryzyko, licząc się z ewentualną porażką. Dla bezpieczeństwa dobrze jest też wypróbować taki preparat na jednej, mniej cennej roślinie, a dopiero, jeśli efekt będzie zadowalający, użyć go do nawożenia innych.

Żelatyna przeciw mszycom

Co ciekawe, żelatyna znalazła też pewne zastosowanie jako środek ochrony roślin. Po dokładnym rozpuszczeniu w wodzie i rozcieńczeniu stosowana bywa w formie oprysku na szkodniki takie jak mszyce (miejsca bytowania owadów trzeba pokryć cieczą bardzo starannie). Jej działanie jest mechaniczne i polega głównie na zatkaniu otworów oddechowych mszyc, co uniemożliwia im wymianę gazową z otoczeniem i powodujec ich uduszenie (podobnie, jak w przypadku preparatów olejowych).

Ponieważ jednak żelatyna jako samodzielny preparat działa dość słabo, sugeruje się wykorzystanie jej jedynie w początkowej fazie rozwoju mszyc i to najlepiej w połączeniu z jednym z preparatów roślinnych na mszyce (np. wyciągiem lub wywarem z czosnku, krwawnika lub pokrzywy). Jednak także i w tym przypadku nie ma konkretnych wskazówek dotyczących skutecznego stężenia preparatu, więc takie jego zastosowanie również powinno być traktowane jako eksperyment.

Gotowe naturalne nawozy (także wege)

Jeśli wolimy uzyskać pewniejsze efekty dla roślin, wybierzmy uznane i sprawdzone, gotowe preparaty i nawozy na bazie kości czy rogów (np. mączka kostna, mączka rogowa, mięsno-kostna), w przypadku których można już znacznie bardziej precyzyjnie określić zarówno ich działanie, jak i dawkowanie.

Zamiast preparatów opartych na produktach zwierzęcych, unikanych przez wegetarian i wegan, z powodzeniem możemy też zastosować doskonały, wieloskładnikowy, bogaty w liczne minerały, sprawdzony i bezpieczny nawóz organiczny, jakim jest mączka bazaltowa. Jest uzyskiwana ze skał i można ją stosować do różnych roślin, ale z wyjątkiem tych kwasolubnych, gdyż posiada lekko zasadowy odczyn pH. Dzięki temu nawożenie roślin będzie nie tylko ekologiczne, ale też pewne i bezpiecznie.

Przechowywanie w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom