Zapytaj spółdzielnię, czy pozwoli ci kupić żelazko

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
ŻelazkoKupujesz sprzęt AGD, kup energooszczędny. Na ten spółdzielnia zezwoli
ŻelazkoKupujesz sprzęt AGD, kup energooszczędny. Na ten spółdzielnia zezwoli sxc.hu
Samowolna wymiana urządzeń domowych nie powinna być akceptowana przez sąsiadów - do tego wniosku doszły władze jednej spółdzielni mieszkaniowej.

Lokatorzy mieszkający w zasobach Czeladzkiej Spółdzielni Mieszkaniowejmieli pytać m.in. o zgodę na zakup i wymianę kuchenki elektrycznej, zmywarki do naczyń czy innych sprzętów AGD.

Jak przedstawiciele spółdzielni mieszkaniowej tłumaczyli swoje decyzje?

Według nich najemcy w budynkach wielorodzinnych często mylą blok z pojęciem „własny dom". Wg władz "Czeladzkiej" SM blok prawie zawsze jest własnością nie jednej osoby, ale grupy osób. 

Bo przeciążenie sieci może powodować awarie...

Sprzęty AGD coraz częściej używane w domach powodują wzrost, czasem nawet kilkukrotny, obciążeń sieci elektrycznej, której parametry obliczane były według norm obowiązujących podczas budowy bloków. A te budynki nierzadko mają po 40–50 lat. Jeżeli taki jeden pochodzi np. z lat 70-tych XX wieku i nie było modernizacji jego sieci elektrycznej, to przeciążenie sieci może powodować awarie lub inne problemy, które odczują sąsiedzi choćby w postaci spadku napięcia.

Zobacz również: Mieszkanie zbyt małe, by je remontować. Urzędowe absurdy 

I choćby dlatego – zdaniem władz spółdzielni – problem powinien być rozstrzygany przez właścicieli lokali w budynku i z zachowaniem warunków technicznych przebudowy instalacji określonych przez spółdzielnię.

Daj znać w spółdzielni, gdy chcesz kupić zmywarkę

To znaczy, że lokator, który chce np. kupić kuchenkę elektryczną, zmywarkę, a nawet – jak potem śmiali się sami mieszkańcy – żelazko i inne urządzenia pobierające bardzo dużo prądu, powinien o swoim zamiarze powiadomić sąsiadów i spółdzielnię.

W jednym z biuletynów wydanych przez tę spółdzielnię, znalazła się informacja, że "wszelkie zamiary unowocześniania mieszkania muszą być zgłaszane administracji osiedla lub w siedzibie zarządu".

Zapisy "Czeladzkiej" zostały ostro skrytykowane już w 2010 roku m.in. przez lokatorów mieszkających w zasobach tej SM, jak i Krajowy Związek Lokatorów i Spółdzielców.

A co Państwo myślą o tym rozwiązaniu?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom