Spis treści
- Letnie kwiaty cebulowe i bulwiaste
- Kwiaty cebulowe i bulwiaste, które sadzi się wiosną
- Kiedy sadzić letnie kwiaty cebulowe i bulwiaste?
- Chcesz mieć wcześniej kwiaty? Posadź cebule do doniczek
- Jak głęboko sadzić cebule i bulwy kwiatów?
- Wybierz miejsce i przygotuj ziemię pod kwiaty
- Pielęgnacja letnich kwiatów cebulowych
- Pamiętaj o wykopaniu letnich kwiatów jesienią
Letnie kwiaty cebulowe i bulwiaste
Kwiaty cebulowe sadzi się w ogrodzie zwykle jesienią, ale są też gatunki, których cebulki i bulwy należy posadzić do gruntu wiosną. Należą do nich rośliny cebulowe i bulwiaste, kwitnące latem i jesienią. Zwykle pochodzą z cieplejszych rejonów świata i nie są dostatecznie mrozoodporne, wiec w naszym kraju uprawia się je jako rośliny sezonowe. Ich cebulki lub bulwy wykopuje się najczęściej wtedy, kiedy przychodzi pora na sadzenie wiosennych kwiatów cebulowych, czyli jesienią, i przechowuje do wiosny następnego roku w pomieszczeniu, w odpowiednich dla danego gatunku warunkach.
Zajrzyj do galerii. Zobacz letnie kwiaty, które sadzi się wiosną. Poznaj ważne terminy!
Kwiaty cebulowe i bulwiaste, które sadzi się wiosną
Do grona sadzonych wiosną roślin cebulowych i bulwiastych należą m.in.:
- dalie,
- mieczyki (gladiole),
- pacioreczniki (kanny),
- begonie bulwiaste,
- krokosmie ogrodowe,
- lilie (głównie z grupy mieszańców orientalnych, ale też inne odmiany i gatunki).
Jest także sporo mniej popularnych, choć niezwykle atrakcyjne gatunków, takich jak:
- eukomisy (koronówki) dwubarwne,
- galtonie białawe,
- acidantery dwubarwne,
- błonczatki (ismeny),
- agapanty afrykańskie,
- tygrysówki pawie,
- tuberozy,
- frezje,
- śniedki wątpliwe i Saundersa.
Kiedy sadzić letnie kwiaty cebulowe i bulwiaste?
Ponieważ jednak poszczególne gatunki mają nieco inną tolerancję na wiosenne przymrozki, do gruntu sadzi się je w różnych terminach:
- najwcześniej, bo już na przełomie marca i kwietnia można sadzać stosunkowo odporne na wiosenne przymrozki lilie,
- od połowy kwietnia do połowy maja sadzi się mieczyki, krokosmie, frezje, śniedki, tygrysówki pawie, tuberozy, galtonie białawe i acidantery,
- w połowie maja na rabaty powinny trafić najmniej odporne na wiosenne przymrozki dalie, begonie bulwiaste, pacioreczniki, agapanty, eukomisy i błonczatki.
Polecamy też:
Chcesz mieć wcześniej kwiaty? Posadź cebule do doniczek
Niektóre z roślin można też wcześniej podpędzić, sadząc je do doniczek już w marcu i przechowując do wiosny w ciepłych, widnych pomieszczeniach (np. begonie bulwiaste, tuberozy, pacioreczniki). Dzięki temu wcześniej zakwitną i dłużej będzie można cieszyć się ich kwiatami.
W przypadku roślin mających długi okres wegetacji, wcześniejsze wysadzenie w doniczkach da też większą gwarancję, że w ogóle zdążą przed zimą zakwitnąć (np. tuberoza).
Jak głęboko sadzić cebule i bulwy kwiatów?
Cebule i bulwy poszczególnych gatunków mają różną wielkość i mogą różnić się między sobą rozmiarem nawet w obrębie jednego gatunku, dlatego nie należy sadzić ich na takiej samej głębokości. Jeśli nie znamy zaleceń dotyczących konkretnej rośliny, najlepiej trzymać się zasady, zgodnie z którą rośliny cebulowe sadzi się na głębokości równej trzykrotnej wysokości ich cebuli lub bulwy. Pamiętajmy też jednak, że cebulki nie powinny być zbyt małe w porównaniu z innymi cebulkami danego gatunku, bo istnieje ryzyko, że są cebulkami przybyszowymi i w danym roku mogą nie zakwitnąć.
Sprawdź:
Wybierz miejsce i przygotuj ziemię pod kwiaty
Zanim jednak w ogóle zaczniemy sadzić wiosną rośliny cebulowe, powinniśmy się do tego wcześniej przygotować. Przede wszystkim należy wybrać dla nich odpowiednie stanowisko (np. słoneczne dla agapantów, a półcieniste dla begonii), a następnie starannie je odchwaścić, spulchnić i zasilić kompostem, aby posadzone rośliny miały dobre warunki do rozwoju już na starcie.
Wybierając miejsce uprawy, pamiętajmy też o docelowych rozmiarach roślin, bo jeśli posadzimy wysokie mieczyki lub okazałe dalie z przodu rabaty, w pełni sezonu zasłonią wszystkie mniejsze rośliny, znajdujące się na dalszym planie. Z kolei niskie gatunki posadzone zbyt daleko (np. begonie bulwiaste), zostaną zasłonięte przez wyższe rośliny i nie będzie ich widać.
Pielęgnacja letnich kwiatów cebulowych
Nasza praca nie kończy się jednak wraz z posadzeniem cebulek, gdyż rośliny będą wymagały dalszej, troskliwej opieki. Przede wszystkim trzeba będzie je systematycznie odchwaszczać, a w razie potrzeby także podlewać. W okresie wegetacji powinno się je również 2-3 krotnie zasilić nawozami wieloskładnikowymi dla roślin kwitnących, dzięki czemu będą dłużej i obficiej kwitły. Przyda się im także ściółkowanie, np. warstwą kompostu, co zapobiegnie wysychaniu gleby i ograniczy rozwój chwastów.
Pamiętaj o wykopaniu letnich kwiatów jesienią
Kiedy sezon wegetacyjny dobiegnie końca, większość letnich roślin cebulowych trzeba będzie też wykopać (w terminach odpowiednich dla danego gatunku), oczyścić ich bulwy i cebule z resztek liści i kwiatów, a następnie przechować przez zimę w chłodnym pomieszczeniu.
Zobacz letnie kwiaty, które sadzi się wiosną
Piękna zieleń w Twoim ogrodzie
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?