Lubisz hortensje? Ta ci się spodoba! Polecamy oryginalną hortensję dębolistną i radzimy, jak o nią zadbać i co robić, żeby pięknie kwitła

Katarzyna Laszczak
Hortensje dębolistne to atrakcyjne krzewy. Najlepiej rosną i kwitną w lekkim cieniu.
Hortensje dębolistne to atrakcyjne krzewy. Najlepiej rosną i kwitną w lekkim cieniu. Łukasz Kasprzak/Express Ilustrowany/Polska Press
Hortensje dębolistne to piękny, choć trochę niedoceniany gatunek tych pięknych krzewów. O ile bukietowe, krzewiaste i ogrodowe już dawno zawojowały nasze ogrody, o tyle hortensje dębolistne spotyka się rzadziej. Warto zwrócić na nie uwagę, bo wyróżniają się pięknymi kwiatami i nietypowymi liśćmi, które jesienią pięknie przebarwiają się. Podpowiadamy, jak uprawiać i pielęgnować hortensje dębolistne.

Spis treści

Hortensje mają sporo gatunków, a jeszcze więcej odmian ozdobnych, w dodatku co roku pojawiają się nowe. W tym „zalewie” warto zwrócić uwagę na gatunek, który jest stary, ale znacznie mniej popularny niż hortensje ogrodowe, bukietowe czy krzewiaste. Chodzi o hortensję dębolistną (Hydrangea quercifolia).

Jak wygląda hortensja dębolistna

Hortensja dębolistna w ogrodach dorasta do 1,5-2 m wysokości, ale ma rozłożysty pokrój i więcej miejsca zajmuje na szerokość. Jednak jej wzrost jest dość powolny, a są też odmiany karłowe, np. hortensja Little Honey, która dorasta tylko do 0,5 m wys., a przy tym ma ciekawe, złociste liście.

To właśnie liście są jedną z cech charakterystycznych hortensji dębolistnej – zgodnie z nazwą przypominają one liście amerykańskiego dębu czerwonego (są znacznie mocniej powcinane niż dębów pospolitych w Europie). Liście tej hortensji są miękkie w dotyku, a od spodu delikatnie owłosione i srebrzyste. Jesienią pięknie i intensywnie przebarwiają się na czerwono, bordowo, często nawet z fioletowym zabarwieniem.

Jak kwitnie hortensja dębolistna?

Ale hortensje oczywiście uprawiamy przede wszystkim ze względu na kwiaty. U hortensji ogrodowej są one zebrane w wydłużone, dość luźne, stożkowate kwiatostany, które mogą mieć do 30 cm długości. Składają się one z dwóch rodzajów kwiatów – znacznie większych płonnych i zdecydowanie drobniejszych – płodnych. Hortensje dębolistne kwitną na biało lub kremowo, jednak w trakcie kwitnienia przebarwiają się na różowo lub wręcz czerwono (np. odmiany Burgundy, Amethyst).
Hortensje dębolistne kwitną od czerwca/lipca do sierpnia, jednak kwiatostany bardzo długo utrzymują się i wyglądają bardzo ładnie (zimę zbrązowieją, ale też będą prezentować się efektownie).

Uprawa hortensji dębolistnej – podstawowe wymagania

Hortensje dębolistne należy sadzić w miejscach lekko ocienionych. Zdecydowanie nie lubią pełnego słońca, a w cieniu – wytworzą wprawdzie duże liście, ale nie będą znaczniej słabiej kwitły (albo wcale). Warto im też znaleźć miejsce osłonięte od wiatru.

W uprawie hortensji dębolistnej ważna jest ziemia, która powinna być żyzna, próchnicza i koniecznie o lekko kwaśnym odczynie.

Sprawdź: Jakie hortensje urosną w twoim ogrodzie. Wszystkie są piękne, ale mają różne wymagania

Podlewanie i nawożenie hortensji dębolistnej

Hortensje, w tym dębolistne, zdecydowanie wymagają wilgotnego podłoża, więc jeśli nie pada, trzeba je podlewać. Podłoże wokół krzewu warto wyściółkować korą sosnową, która pomoże utrzymać kwaśny odczyn ziemi, a także – wilgoć.

Jeśli chcemy, żeby hortensje dębolistne obficie kwitły, należy je nawozić. Najwygodniej wiosną zastosować nawóz długodziałający, przeznaczony właśnie do hortensji.

Odporność na mróz i zabezpieczenie na zimę

Niestety hortensja dębolistna nie jest w pełni odporna na mróz (gatunek jest zaliczany do strefy 6b, czyli znosi mrozy do ok. -20°C, ale odmiany mogą być bardziej wrażliwe). Dlatego zaleca się okrywanie tych krzewów na zimę, szczególnie kiedy są młode, bo starsze, zdrewniałe pędy są bardziej odporne. Dolną część krzewu można zabezpieczyć kopczykiem ziemi, górną – agrowłókniną.

Trzeba też wiedzieć, że hortensja dębolistna, podobnie jak ogrodowa, tworzy pąki kwiatowe w poprzednim sezonie. I to one szczególnie narażone są na przemarznięcie, wyjątkowo niebezpieczne są dla nich wiosenne przymrozki. Jeśli przemarzną – hortensja nie zakwitnie. Dlatego decydując się na uprawę tego gatunku, trzeba być przygotowanym na konieczność okrycia krzewu (także wiosną).

Cięcie hortensji dębolistnej

Hortensja dębolistna należy do tych gatunków, których prawie na należy przycinać. Usuwa się tylko przekwitłe kwiatostany (ciąć należy wysoko, tuż pod kwiatem). Najlepiej zrobić to dopiero wiosną. Również wiosną usuwamy uszkodzone, połamane pędy. Co kilka lat można wyciąć najstarsze, zbyt gęsto rosnące. Pamiętajmy – jeśli będziemy skracać pędy hortensji dębolistnej, nie doczekamy się jej kwiatów!

Dlaczego hortensja dębolistna nie kwitnie?

To, że hortensja dębolistna nie ma kwiatów może wynikać z kilku różnych przyczyn (albo ich kombinacji), takich jak:

  • rośnie w zbyt zacienionym miejscu;
  • ziemia jest zbyt uboga, sucha lub ma zasadowa;
  • przemarzły pąki;
  • przycięliśmy pędy z pąkami kwiatowymi.
Polecjaka Google News - RegioDom

Piękny ogród na wiosnę!

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

P
Prezka
Rośliny to moja pasja dla tego wszystkie mam na megascenie kupione zrobione z plastiku hahaha
Wróć na regiodom.pl RegioDom