Spis treści
- Eukomis, czyli lilia grzywiasta
- Kiedy i jak kwitnie eukomis?
- Kiedy sadzić eukomis i jak głęboko? Na to zwróć uwagę przy uprawie doniczkowej!
- Jak uprawiać eukomis w doniczce?
- Uprawa eukomisu. Jakie warunki lubi lilia grzywiasta?
- Pielęgnacja lilii grzywiastej. Podlewanie i nawożenie
- Co zrobić, gdy eukomis przekwitnie?
- Zimowanie eukomisu. Jak przechować te rośliny do wiosny?
- Rozmnażanie eukomisów
Eukomis to gratka dla wszystkich lubiących efektowne rośliny, które są łatwe w uprawie. W dodatku wcale nie trzeba mieć ogrodu, by się nią cieszyć, bo warkocznicę (jak brzmi polska nazwa tej rośliny) z powodzeniem można uprawiać w donicach, ustawionych na tarasach i balkonach.
Eukomis, czyli lilia grzywiasta
Eukomis jest rośliną cebulową, którą sadzi się wiosną. Bywa nazywany lilią grzywiastą oraz lilią ananasową (pineapple lilly), choć botanicznie lilią nie jest. Jednak te określenia dobrze oddają wygląd jej kwiatostanu. Jak wygląda eukomis? Początkowo z cebuli wyrasta rozeta kilku długich liści, a z jej środka – wzniesiony pęd kwiatowy, który może mieć długość 50-60 cm. Pęd na prawie całej wysokości jest gęsto pokryty drobnymi kwiatami, a całość jest zwieńczona pióropuszem niewielkich liści. Właśnie ta cecha może kojarzyć się z grzywą lub wyglądem ananasa (również botaniczna nazwa tej rośliny oznacza „piękną grzywę”).
Kiedy i jak kwitnie eukomis?
Eukomis kwitnie w lipcu i sierpniu. Poszczególne kwiaty mają różne zabarwienie w zależności od gatunku i odmiany. Bywają biało-bordowe (eukomis dwubarwny), zielonkawe przechodzące w biel (eukomis jesienny), różowoczerwone (eukomis kropkowany). Jednak różne odmiany ozdobne mogą też być rozmaicie zabarwione.
Kiedy sadzić eukomis i jak głęboko? Na to zwróć uwagę przy uprawie doniczkowej!
Eukomisy pochodzą z Afryki i nie są odporne na zimno. Dlatego sadzi się je wiosną, na przełomie kwietnia i maja. Jeśli sadzimy cebule do gruntu, powinny się one znaleźć na głębokości ok 10-15 cm. Odległości między cebulami (rozstawa) to 25-30 cm. Natomiast przy uprawie w doniczce sadzi się je płytko – tak, żeby ich górna część znajdowała się na poziomie powierzchni ziemi. W maju można kupić też już rosnące rośliny w doniczkach.
Jak uprawiać eukomis w doniczce?
Lilie grzywiaste można sadzić nie tylko na rabatach, ale też w doniczkach. Jednak nie mogą to być typowe balkonowe skrzynki, ale większe pojemniki, bo rośliny potrzebują sporo miejsca. I choć ich cebule sadzi się płytko, to pod nimi powinno być co najmniej kilkanaście centymetrów podłoża. Dlatego odpowiednie będą wysokie pojemniki, ale jeśli sadzimy pojedyncze rośliny, to nie muszą mieć dużej średnicy. W doniczce musi być odpływ i warstwa drenażu. Pozostałe zasady są takie same, jak przy uprawie gruntowej.
Uprawa eukomisu. Jakie warunki lubi lilia grzywiasta?
Eukomisy najlepiej rosną i kwitną w słonecznych miejscach. Warto dla nich wybrać też takie, które będzie osłonięte przed wiatrem. Ponadto eukomis musi mieć żyzną, próchniczą i przepuszczalną ziemię. Warto ją wzbogacić kompostem. Jeśli ziemia jest ciężka, przekopmy ją z piaskiem, wykopmy też głębszy dołek i na jego dno wysypmy warstwę żwiru lub keramzytu. W mokrej, ciężkiej ziemi cebule mogą gnić, rośliny są też bardziej wrażliwe na choroby grzybowe.
Pielęgnacja lilii grzywiastej. Podlewanie i nawożenie
Jeśli chcemy, by lilia grzywiasta pięknie kwitła, musimy zadbać o jej podlewanie. Ta roślina doceni wilgotne podłoże. Kiedy rozwiną się jej liście, warto ją zasilić nawozem do roślin kwitnących lub cebulowych.
Co zrobić, gdy eukomis przekwitnie?
Kiedy lilia grzywiasta przekwitnie, należy ściąć pęd kwiatowy. Chodzi o to, by nie traciła sił na tworzenie nasion. Natomiast pozostawmy jej liście do czasu, aż same zaschną. To ważne, bo muszą one zasilić cebulę i od tego będzie zależało kwitnienie rośliny w następnym sezonie.
Zimowanie eukomisu. Jak przechować te rośliny do wiosny?
Eukomisy możemy mieć przez wiele lat, ale pamiętajmy, że w Polsce nie przezimują w gruncie. Dlatego jesienią cebule trzeba wykopać, przesuszyć, usunąć resztki liści i przechować w suchym, chłodnym (temp. 6-10 st. C) miejscu do wiosny, gdy znów je posadzimy. Jeśli mamy warkocznice w doniczkach, jesienią przenieśmy je w chłodne miejsce (np. do garażu lub piwnicy) i przestańmy podlewać. Wiosną wymieniamy ziemię na nową i zaczynamy podlewać.
Rozmnażanie eukomisów
Lilie grzywiaste można rozmnażać z nasion, sianych wiosną na rozsadę, jednak trzeba będzie poczekać kilka lat, by zakwitły. Rośliny wytwarzają też cebule przybyszowe, które oddziela się od cebuli matecznej. Warto je posadzić i pielęgnować, jednak takie młode cebulki też nie od razu zakwitną. Najłatwiej kupić wiosną cebule – zwróćmy uwagę na to, by były duże i zdrowe.
Uwaga: niektóre odmiany eukomisów mają niezbyt przyjemny zapach.
Meble na balkon i na taras
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?