Galtonia, czyli letni hiacynt. Piękny kwiat, który rozwija się latem. Sprawdź, jak uprawiać galtonię, kiedy ją sadzić i co zrobić przed zimą

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Galtonie mają ładne dzwonkowate kwiaty, które rozwijają się od sierpnia, czasem już lipca, aż do września.
Galtonie mają ładne dzwonkowate kwiaty, które rozwijają się od sierpnia, czasem już lipca, aż do września. Skylight55/pixabay.com
Galtonia nie jest może zbyt znana, ale warto zwrócić na nią uwagę, bo wygląda bardzo efektownie i pięknie kwitnie w drugiej połowie lata. To dość okazała roślina, ale można ją sadzić także w donicach, oczywiście odpowiednio dużych. Podpowiadamy, jak uprawiać galtonię, kiedy ją posadzić i co zrobić z nią przed zimą.

Spis treści

Galtonia, czyli letni hiacynt. Co to za roślina?

Galtonie to wyjątkowo piękne letnie kwiaty. Mają przyjemny zapach i nadają się do wazonów. Najczęściej uprawia się galtonię białawą (Ornithogalum candidans), którą nazywa się też letnim hiacyntem. Roślina rzeczywiście przypomina go pod względem ogólnego wyglądu, ale jest kilka znaczących różnic. Przede wszystkim galtonia jest znacznie wyższa, bo jej pęd kwiatowy może mieć nawet ponad 1 m wysokości. Niższe są liście, które są długie i wąskie.

Kwiaty galtonii pojawiają się po kilkadziesiąt sztuk w górnej części pędu. Są one niezbyt gęsto rozmieszczone, ale prezentują się bardzo ładnie. Wyglądają jak wydłużone białe dzwoneczki. W odróżnieniu od wiosennych hiacyntów, galtonia kwitnie od lipca/sierpnia do września, a kwiaty rozwijają się od dołu do góry. Podobnie jak hiacynt, jest rośliną cebulową, z tym, że ma znacznie większą bulwę.

Warto wiedzieć, że galtonia jest blisko spokrewniona z innymi roślinami, czyli śniedkami. Jeden z nich, śniedek baldaszkowaty, często gości w naszych ogrodach.

Uprawa galtonii w ogrodzie

Galtonia nie jest szczególnie wymagająca, choć kilka kwestii trzeba jej zapewnić. Przede wszystkim miejsce dla niej powinno być słoneczne oraz zaciszne, osłonięte przed wiatrem (to ważne dla tak wysokiej rośliny). Ponadto musi mieć ziemię, która jest żyzna, koniecznie przepuszczalna, ale też lekko wilgotna. Niestety, ta roślina nie lubi ani przesuszenia, ani mokrej ziemi (w takich warunkach jej cebula łatwo gnije). Jeśli ziemia w naszym ogrodzie jest gliniasta, przekopmy ją z piaskiem i kompostem. Warto też zadbać o warstwę drenażu. Przy cięższym podłożu można też sadzić cebule na pochyłości terenu, z której nadmiar wody będzie spływać.

Galtonia w doniczce

Te piękne kwiaty można uprawiać także w donicach, ale ze względu na ich rozmiary, zarówno pojemnik, jak i taras lub balkon powinny być spore. Zadbajmy o to, by donica miała odpływ oraz warstwę drenażu i wypełnijmy ją dobrej jakości ziemią do kwiatów.

Pielęgnacja galtonii

Ważne jest regularne podlewanie galtonii tak, żeby podłoże było lekko wilgotne. Warto zasilać ją też nawozami dla roślin cebulowych lub dla roślin kwitnących, bo sprzyja to wytworzeniu naprawdę efektownego kwiatostanu.

Gdy galtonia przekwitnie, pamiętajmy o ścięciu pędu kwiatowego, a przynajmniej jego górnej części, tej z kwiatami (wcześniej można obrywać dolne, przekwitłe kwiaty). Chodzi o to, by roślina nie zawiązywała nasion, bo to osłabia cebulę, która w kolejnym sezonie może wytworzyć mniej okazałe części naziemne. Natomiast równie ważne jest, by nie ścinać liści!

Drzewa i krzewy o czerwonych liściach to bardzo atrakcyjny i wyrazisty akcent w ogrodzie.

Top 7 drzew i krzewów o czerwonych liściach. Polecamy najpię...

Kiedy sadzić galtonię?

Galtonie sadzi się wiosną – pod koniec kwietnia lub na początku maja.

Wykopywanie i zimowanie galtonii

Galtonie pochodzą z południa Afryki i nie są w pełni odporne na mróz. Dlatego jesienią cebule należy wykopać, delikatnie oczyścić (kiedy podeschną) i przechować do wiosny w chłodnym (5-10 st. C), ciemnym i suchym pomieszczeniu. Rośliny uprawiane w doniczkach można pozostawić w ziemi, a całość przenieść np. do chłodnej piwnicy. Oczyszczamy je tylko z naziemnych części i oczywiście nie podlewamy. Wiosną warto wymienić ziemię na nową.

W najcieplejszych regionach Polski można zaryzykować zimowanie galtonii w gruncie. Jednak miejsce, gdzie rosną, trzeba solidnie okryć. Dodatkowym warunkiem jest to, by ziemia była naprawdę przepuszczalna, bo połączenie wilgoci z mrozem jest dla tych roślin najbardziej zabójcze.

Rozmnażanie galtonii

Galtonię można rozmnażać z nasion, które sieje się w marcu na rozsadę (trzeba zapewnić im ciepło, czyli temperaturę ok. 20 st. C, oraz światło). Na miejsce stałe wysadza się je w maju, jednak raczej nie oczekujmy, że zakwitną w tym samym roku (podobnie jest z roślinami uzyskanymi z cebulek przybyszowych, z tym, że galtonie nie zawsze je wytwarzają). Najłatwiej kupić wiosną dorodne cebule galtonii w sklepie ogrodniczym.

To przyda Ci się w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Warszawa, ul. Wspólna 30
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom