Zakup nieruchomości – nadchodzą ważne zmiany. Będzie łatwiej czy trudniej?

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
zakup nieruchomościDzięki zmianom w prawie ma się poprawić bezpieczeństwo przy zakupie mieszkania. Łatwiej będzie także dbać o ekologię.
zakup nieruchomościDzięki zmianom w prawie ma się poprawić bezpieczeństwo przy zakupie mieszkania. Łatwiej będzie także dbać o ekologię. pxhere.com
Dzięki nowelizacji ustawy deweloperskiej inaczej będzie wyglądał odbiór mieszkania. Szykowane są też zmiany w kwestii świadectw charakterystyki energetycznej.

Zakup nieruchomości stanie się bezpieczniejszy – ogłosił Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Przygotowane przez UOKiK zmiany w prawie wpłyną m.in. na umowy rezerwacyjne i odbiór mieszkania od dewelopera. Z kolei Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii chce, żeby osoba nabywająca nieruchomość lub dom mogła przed zakupem łatwiej ocenić koszty utrzymania mieszkania lub domu.

Zakup nieruchomości bezpieczniejszy dzięki DFG

Nowelizacja ustawy deweloperskiej została przyjęta przez Sejm w maju 2021 r. Najważniejszą zmianą jest powołanie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego – specjalnej puli pieniędzy, do której deweloperzy będą odprowadzać składki od kwot płaconych przez klientów za mieszkanie (w wysokości maksymalnie 1 proc. wartości lokalu).

– Nowa ustawa doprowadzi do tego, że polskie rodziny decydujące się na zakup mieszkania lub domu od dewelopera nie będą musiały obawiać się utraty powierzanych przedsiębiorcy pieniędzy – mówi Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK. – Temu służy także utworzenie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego, z którego w kryzysowych sytuacjach, takich jak upadłość firmy deweloperskiej lub banku, nabywcy mieszkań otrzymają zwrot wpłaconych środków.

Środki z DFG będą też wypłacane w niektórych innych sytuacjach. Przykładowo gdy deweloper zobowiąże się do usunięcia wady istotnej lokalu, a później tego nie zrobi, klient może odstąpić od umowy i odzyskać z DFG wpłacone pieniądze.

Minus jest taki, że zdaniem wielu obserwatorów rynku – w tym Polskiego Związku Firm Deweloperskich – za zwiększone bezpieczeństwo klienci dopłacą, bo po wprowadzeniu DFG wzrosną ceny mieszkań.

– Przygotowujemy jeszcze szacunki w tym przedmiocie, ale można szacować, że oba czynniki [czyli składka na DFG i związane z nią koszty administracyjne – przyp. red.] podniosą koszty wytworzenia mieszkań o ok. 2 proc. – oceniają przedstawiciele PZFD.

Zobacz: Polski Ład wprowadzi zakup mieszkania bez wkładu własnego?

Odbiór mieszkania i umowy rezerwacyjne – co się zmieni?

Zmiany nastąpią też w kwestii odbioru mieszkania. Dziś nabywca nie może odstąpić od umowy, gdy lokal ma wady istotne, przez które nie da się w nim normalnie mieszkać. Musi cierpliwie czekać, aż deweloper usunie wadę, a nieraz nawet się o to wykłócać, przez cały czas płacąc za utrzymanie mieszkania. Wkrótce będzie to jednak wyglądać inaczej.

– Jeżeli deweloper uznał wadę istotną w protokole odbioru, a następnie nie usunął jej (ma na to 3 szanse), to nabywca będzie mógł odstąpić od umowy. Jeżeli jednak deweloper w trakcie odbioru nie uzna wady istotnej, nabywca może wystąpić do rzeczoznawcy budowlanego o opinię. W przypadku, gdy taka opinia potwierdzi istnienie wady istotnej, nabywca także będzie mógł skorzystać z prawa odstąpienia od umowy – wyjaśnia UOKiK.

Nabywcy łatwiej też będzie doprowadzić do usunięcia wad nieistotnych (czyli drobnych usterek). Jeśli deweloper uzna te wady w protokole odbioru, a potem ich nie usunie, właściciel mieszkania będzie mógł samodzielnie je usunąć, a kosztami obciążyć dewelopera.

Sprawdź: Zakup mieszkania.16 pułapek, których warto się wystrzegać

Istotne zmiany obejmą też umowy rezerwacyjne. Do tej pory nie były one uregulowane prawnie, co powodowało liczne problemy. Po wejściu w życie nowych przepisów:

  • opłata rezerwacyjna nie będzie mogła być wyższa niż 1 proc. wartości nieruchomości,
  • jeśli po dokonaniu rezerwacji dojdzie do podpisania umowy deweloperskiej, opłata zostanie potraktowana jak pierwsza wpłata za mieszkanie,
  • jeśli po dokonaniu rezerwacji bank odmówi klientowi kredytu, deweloper zwróci klientowi opłatę rezerwacyjną,
  • jeśli deweloper mimo rezerwacji podpisze z inną osobą umowę dotyczącą zarezerwowanego mieszkania, to będzie musiał zwrócić pierwszemu klientowi opłatę rezerwacyjną w podwójnej wysokości.

Warto dodać, że jeśli to klient dewelopera zrezygnuje z rezerwacji, to nie odzyska wpłaconej kwoty – deweloper zatrzyma opłatę rezerwacyjną dla siebie.

Świadectwa charakterystyki energetycznej do reformy

Warto też wspomnieć o ważnych zmianach, nad którymi pracuje obecnie resort rozwoju. Chodzi o usprawnienie systemu świadectw charakterystyki energetycznej – są to dokumenty określające, jak dużo energii zużywa budynek. Pozwala to nabywcy mieszkania czy domu ocenić, ile energii potrzeba do ogrzania czy chłodzenia nieruchomości.

W teorii osoba kupująca nieruchomość mogłaby użyć tej wiedzy, żeby oszacować koszty utrzymania (np. wydatki na opał). Powinno to pomagać w wyborze mieszkania czy domu. W praktyce jednak obecny system świadectw nie działa prawidłowo, a dokumenty nieraz zawierają przekłamania. Teraz resort rozwoju chce to zmienić.

Przeczytaj: Budowa domu bez pozwolenia do 70 m2. Nadchodzi rewolucja?

Po wejściu w życie nowych przepisów świadectwo charakterystyki energetycznej będzie musiał mieć każdy nowo wzniesiony budynek. Sprzedając lub wynajmując komuś nieruchomość, trzeba będzie obowiązkowo przekazać świadectwo takiej osobie. Zostanie też dokładniej określone, kto ma prawo wystawiać świadectwa charakterystyki energetycznej oraz jakie informacje muszą się w takim dokumencie znaleźć. Co więcej, podstawowe dane o zapotrzebowaniu energetycznym budynków zostaną udostępnione online dla wszystkich. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom