Zakup mieszkania: spisz poprawnie umowę przedwstępną

Katarzyna Piojda, eb-k
Przed zakupem mieszkania warto podpisać umowę przedwstępnąPrzed zakupem mieszkania warto podpisać umowę przedwstępną
Przed zakupem mieszkania warto podpisać umowę przedwstępnąPrzed zakupem mieszkania warto podpisać umowę przedwstępną sxc.hu
Udostępnij:
Jeżeli kupujący i sprzedający są zdecydowani na sfinalizowanie transakcji, często decydują się na zawarcie umowy przedwstępnej. Zazwyczaj umowę taką ma przygotowaną agent nieruchomości.

Kiedy do notariusza?

Umowy przedwstępnej nie musimy spisywać u notariusza. Może być zawarta na piśmie. Jednak wtedy powinniśmy dopilnować odpowiednich zapisów, które muszę być w niej zawarte. W umowie przedswstępnej kupna mieszkania powinny znaleźć się:

  • strony umowy: kupujący i sprzedający nieruchomość;
  • oświadczenie sprzedającego, że jest jedynym właścicielem lub ma umocowanie prawne do reprezentowania wszystkich właścicieli mieszkania;
  • przedmiot umowy: dokładny adres i opis mieszkania oraz informacja, co  dodatkowo będzie przedmiotem transakcji (np. umeblowanie, wyposażenie, miejsce parkingowe itp.);
  • cena oraz sposób zapłaty za nieruchomość (w tym wysokość zadatku lub zaliczki);
  • orientacyjny termin, w którym zawarta zostanie umowa u notariusza;
  • termin wydania kluczy do mieszkania (np. następnego dnia po zaksięgowaniu przelewu na koncie sprzedającego mieszkanie);
  • miejsce i data zawarcia umowy.

Zobacz również: Umowa przedwstępna. O czym należy wiedzieć przed jej zawarciem

Jeśli jednak zależy nam na konkretnym mieszkaniu, a nie jesteśmy w stanie w krótkim czasie sfinalizować zakupu, wówczas warto spisać umowę przedwstępną w formie aktu notarialnego.

Jako akt notarialny

Kupujący są przekonani, że podpisując umowę przedwstępną w formie aktu notarialnego płacą podwójnie. Jednak tak nie jest. Notariusz za sporządzenie umowy przedwstępnej pobiera maksymalnie połowę stawki, którą pobrałby przy sporządzeniu umowy sprzedaży. Drugą połowę stawki notariusz pobierze przy sporządzeniu umowy sprzedaży (jeśli wykonuje ona postanowienia umowy przedwstępnej).

Jaki zadatek przy kupnie mieszkania

Strony w umowie określają również wysokość zadatku, który jest zabezpieczeniem na wypadek, gdyby kupujący lub sprzedający chciał od umowy odstąpić lub zmienić jej postanowienia.

Jeśli strony nie zawrą odmiennego postanowienia w umowie – zadatek dany przy zawarciu umowy ma to znaczenie, że w razie niewykonania umowy przez kupującego sprzedający może bez wyznaczenia terminu dodatkowego od umowy odstąpić i otrzymany zadatek zachować.

Gdyby natomiast sprzedający wziął zadatek, a następnie od umowy odstąpił – kupujący może od niego żądać sumy dwukrotnie wyższej.

Gdy do podpisania umowy nie dojdzie

Jeśli do podpisania umowy przyrzeczonej nie dojdzie i żadna ze stron z tego tytułu nie ponosi odpowiedzialności, zadatek wręczony przy zawarciu umowy przedwstępnej powinien być zwrócony. Gdy dojdzie do zawarcia umowy przyrzeczonej, zadatek jest zaliczany na poczet ceny nabycia lokalu.

Gdy umowę przedwstępną zawarto przed notariuszem, to...

Zgodnie z kodeksem cywilnym, gdy umowa przedwstępna czyni zadość wymaganiom, od których zależy ważność umowy przyrzeczonej, wówczas strona umowy może dochodzić przed sądem zawarcia umowy przyrzeczonej.

Uzgodnić termin

Jeżeli nie określimy terminu zawarcia umowy przyrzeczonej, to i tak umowa będzie ważna. W pewnych sytuacjach ryzykowne jest wskazanie konkretnej daty np. gdy czekamy na udzielenie kredytu w banku. Jeśli nie zdążymy z załatwieniem spraw do dnia wskazanego w umowie przedwstępnej, zadatek nam przepadnie. Gdy w umowie przedwstępnej nie wskażemy terminu zawarcia umowy finalnej – mamy rok od daty jej zawarcia do jego wyznaczenia.

Gdy strona się wycofuje

Gdy strona zobowiązana do zawarcia umowy przyrzeczonej (umowy sprzedaży) uchyla się od jej zawarcia, druga strona może żądać naprawienia szkody, którą poniosła przez to, że liczyła na zawarcie umowy przyrzeczonej (np. koszty uzyskania kredytu). Warto wiedzieć, że strony mogą też w umowie przedwstępnej odmiennie określić zakres odszkodowania.

Roszczenia z umowy przedwstępnej przedawniają się z upływem roku od dnia, w którym umowa przyrzeczona miała być zawarta. 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Prestiżowe nagrody dla polskich domów

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną RegioDom
Dodaj ogłoszenie