Zakup mieszkania coraz trudniejszy

mk, Emmerson S.A.
Warszawka ChomiczówkaZakup mieszkania coraz trudniejszy
Warszawka ChomiczówkaZakup mieszkania coraz trudniejszy sxc.hu
Ceny mieszkań od 2008 r. sukcesywnie spadają. Czy jednak dzięki temu przeciętny Polak może obecnie łatwiej zdobyć upragnione cztery kąty...

Trend spadkowy ceny mieszkań dotyczy zwłaszcza lokali z rynku pierwotnego. Od wstąpienia Polski do Unii Europejskiej w 2004 r. obserwowano systematyczny wzrost cen mieszkań, które szczyty osiągnęły w 2008 r. Od tamtej pory na rynku zaczęła królować przecena, której tempo jednak zwolniło w drugiej połowie 2010 roku.

Niestety pomimo takiego rozwój wypadków dostępność mieszkań dla Polaków chcących nabyć własne M nie poprawia się. Jest to spowodowane m.in. tym, że oprócz samych cen na zakup mieszkania mają wpływ jeszcze inne czynniki. A jednym z nich jest dochód. Przeciętne wynagrodzenie w Polsce od początku lat 90-tych regularnie rośnie. Zgodnie z danymi GUS w I kwartale 2011 r. wyniosło ono 3 466, 33 zł brutto, po wzroście o 4,5% w relacji do tego samego okresu ubiegłego roku. Należy jednak zaznaczyć, że wzrosty wynagrodzeń – choć systematyczne – to występują w o wiele mniejszej skali, niż wzrosty cen mieszkań, które w okresie 2004–2008 przekraczały wyraźnie 100%. Widać to na przykładzie zmian cen lokali mieszkalnych w Warszawie i Krakowie.

Średnie ceny mieszkań z rynku pierwotnego w Warszawie i Krakowie, w latach 2004–2010 [tys. zł]

 

Zakup mieszkania coraz trudniejszy

Źródło: Dział Badań i Analiz Emmerson S.A. 

Niski dochód to nie jedyna przeszkoda w zakupie własnego mieszkania

Niewiele osób posiada odłożone oszczędności, które pozwoliłyby na zakup mieszkania – zdecydowana większość Polaków w tym celu jest zmuszona do zaciągnięcia kredytu hipotecznego. W związku z tym sytuacja na rynku kredytowym również przekłada się na możliwość kupna własnego M. W tym przypadku inaczej niż we wcześniejszych dwóch kwestiach mamy do czynienia z pogorszeniem warunków.

W 2011 roku miały miejsce już trzy podwyżki stóp procentowych, a jak zapowiadają ekonomiści na tym niestety nie koniec. W niewiele lepszej sytuacji są osoby chcące zaciągnąć zobowiązanie kredytowe w walucie europejskiej, ponieważ stopy procentowe dla strefy euro również wzrastają. Oznacza to, że wysokość rat kredytowych będzie również wzrastać, a przez to mniejsza liczba Polaków będzie mogła pozwolić sobie na zakup mieszkania za pieniądze uzyskane z kredytu.

Polityka państwa a warunki mieszkaniowe Polaków

Czynnikiem ułatwiającym znalezienie lokalu mieszkalnego powinna być polityka państwa. W większości krajów Europy Zachodniej rząd stara się wpływać na poprawę warunków mieszkaniowych ludności. W Polsce istotny wpływ na zmiany zachodzące na tym rynku w ciągu ostatnich lat miał program Rodzina na swoim. Od początku 2007 r. do końca I kwartału 2011 r. łączna liczba udzielonych kredytów hipotecznych z rządowymi dopłatami wyniosła prawie 98 tys. Wartość takich kredytów w ciągu tyko pierwszych trzech miesięcy 2011 roku wyniosła ponad 2,6 mld zł.

W większości miast wojewódzkich od początku roku wzrosły limity cenowe w programie RnS, co przełożyło się również na zwiększenie liczby lokali mieszkalnych, jakie mogą być nabyte posiłkując się publicznym wsparciem. Nie należy jednak zapominać o planach ograniczenia, a następnie likwidacji całego programu z końcem 2012 r.

Biorąc pod uwagę rosnące koszty kredytów hipotecznych oraz zapowiadane zmiany w programie Rodzina na swoim można zakładać, że w najbliższej przyszłości Polakom będzie niestety trudniej niż obecnie znaleźć sposób na kupno własnych czterech kątów. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom