Zakładanie trawnika w ogrodzie. Radzimy, jak przygotować ziemię, pozbyć się chwastów i na co jeszcze zwrócić uwagę

Katarzyna Józefowicz
Dobrymi momentami na zakładanie trawnika są jesień i wiosna.
Dobrymi momentami na zakładanie trawnika są jesień i wiosna. terimakasih0/Pixabay.com
Trawnik to idealne miejsce na relaks i spotkania z rodziną lub przyjaciółmi, dlatego nie powinno go zabraknąć w żadnym ogrodzie. Niestety zakładanie trawnika nie jest łatwym zadaniem. Podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę przygotowując teren pod trawnik w ogrodzie.

Spis treści

Zakładanie trawnika jest wymagającym zadaniem. Wszystkie prace przygotowawcze trzeba wykonać bardzo starannie, bo jeśli nie przyłożymy się do przygotowania terenu pod trawnik, później zemści się to na nas z nawiązką. W efekcie zamiast relaksu na pięknej, zielonej murawie, będziemy musieli nieustannie walczyć z jej fatalnym stanem (m.in. chwastami, nierównościami terenu itp.).

Zakładanie trawnika – jakie prace trzeba wykonać?

Prace związane z zakładaniem trawnika dzielą się na kilka etapów. Zaliczamy do nich:

Pierwsza sprawa to oczywiście porządkowanie terenu, gdyż na zaniedbanej, nierównej i zaśmieconej glebie efektownego trawnika nie da się założyć. W tym celu z obszaru przeznaczonego pod trawnik trzeba usunąć wszelkie zanieczyszczenia jak np. odpady budowlane, gruz, resztki wapna, śmieci czy kamienie, a także fragmenty korzeni pozostałe po karczowaniu drzew.

Polecamy też poradniki:

Jak pozbyć się chwastów przed założeniem trawnika w ogrodzie?

Kolejna sprawa to chwasty. Jeśli teren jest niewielki, a chwastów mało, możemy usunąć je mechanicznie, wyrywając razem z korzeniami. Jest to najlepsza i najbezpieczniejsza forma odchwaszczania stanowiska pod trawnik. Jednak jeśli obszar jest duży, może być konieczne zastosowanie herbicydów, które szybko i skutecznie wyeliminują chwasty. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się niestety herbicyd totalny z glifosatem np. Sprinter 350 SL, gdyż preparaty selektywne, wykorzystywane do zwalczania chwastów dwuliściennych w trawnikach, nie zniszczą m.in. uciążliwego perzu. Uwaga! Po zastosowaniu herbicydów możemy posiać trawę najwcześniej za miesiąc (zgodnie z zaleceniami producenta preparatu).

Chcąc uniknąć stosowania herbicydów, w sezonie poprzedzającym zakładanie trawnika, możemy spróbować przykryć powierzchnię gruntu grubą, czarną włókniną lub kartonami, które ograniczą dostęp światła do roślin i zniszczą chwasty. Taki sposób sprawdzi się jednak tylko na małym obszarze i nie da gwarancji pozbycia się trudnych chwastów, które i tak przyjdzie nam usunąć ręcznie.

Polecamy poradnik: Ściółkowanie kartonami jako sposób na odchwaszczenie i użyźnienie ziemi

Odchwaszczanie podłoża na etapie przygotowawczym jest bardzo ważne, gdyż znacznie łatwiej będzie nam odchwaścić niezagospodarowaną przestrzeń niż później sam trawnik.

Przekopanie ogródka przed wysiewem trawy

Następna ważna przy zakładaniu trawnika sprawa to przekopywanie podłoża. Ma ono na celu spulchnienie gleby, rozbicie ewentualnych grud ziemi i wydobycie na powierzchnię zanieczyszczeń (np. kamieni). Pracę możemy wykonać ręcznie za pomocą szpadla lub wideł amerykańskich, ale ponieważ jest to bardzo pracochłonne, lepiej wspomóc się sprzętem, który znacznie ułatwi nam zadanie. Służy do tego glebogryzarka.

Zasilenie gleby pod nowy trawnik w ogrodzie

Na tym etapie podłoże powinniśmy też wzbogacić, stosując jeden z preparatów:

  • kompost,
  • obornik granulowany – przy czym obornik świeży możemy zastosować jedynie jesienią w roku poprzedzającym zakładanie trawnika, ponieważ użyty wiosną mógłby spalić delikatne korzeni młodej trawy;
  • nawozy do trawnika – zwykle na ok. tydzień przed wysiewem nasion.

Jest to też dobry moment na sprawdzenie stanu gleby. Niezbyt żyzną warto wzbogacić o warstwę ziemi urodzajnej, piaszczystą – wzmocnić dużą dawką kompostu, natomiast gliniastą – rozluźnić piaskiem.

O czym jeszcze należy pamiętać przy zakładaniu trawnika?

Jeśli powierzchnia podłoża po wymienionych wcześniej zabiegach nadal nie jest dostatecznie równa i pozostają na niej drobne chwasty, w jej wyrównaniu pomoże nam glebogryzarka separacyjna. Maszyna zapewnia spektakularny efekt. Sprzęt taki można wynająć lub zamówić usługę wyrównania terenu z jego pomocą.

Kiedy mamy już wstępnie przygotowany teren, musimy go starannie wyrównać grabiami, nawilżyć i zwałować (walce do trawy na wodę lub piasek można kupić lub wypożyczyć w wypożyczalni), a następnie przystąpić do siewu trawy, najlepiej za pomocą specjalnego siewnika.

Nasiona trawy możemy wysiać na zwałowaną powierzchnię i na tym zakończyć pracę lub po ich wysianiu ponownie lekko zgrabić i zwałować trawnik. Drugi sposób jest bardziej pracochłonny, ale stwarza nasionom lepsze warunki do kiełkowania i chroni je przed wzrokiem głodnych ptaków. Po siewie glebę delikatnie nawilżamy i pilnujemy, aby nie przesychała. Pierwsze koszenie trawnika przeprowadzamy, gdy trawa osiągnie ok. 8–10 cm.

Warto przeczytać poradniki:

Miej zawsze przystrzyżony trawnik

Materiały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Klimatu i Środowiska
Warszawa, ul. Wawelska 52/54
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom