Wrocław: deweloperzy nie chcą budować nowych mieszkań

Emmerson S.A.
Budowa mieszkańW kwartale na wrocławskim rynku właścicieli znajduje około tysiąca mieszkań deweloperskich.
Budowa mieszkańW kwartale na wrocławskim rynku właścicieli znajduje około tysiąca mieszkań deweloperskich. mk
Na koniec I kwartału 2013 r. w graniach administracyjnych Wrocławia deweloperzy oferowali 7 811 mieszkań. W skali całego rynku wrocławskiego jest to najniższy poziom liczby ofert od III kwartału 2011 roku.

Najwyższa liczba ofert nowych mieszkań na sprzedaż był w połowie 2012 roku. Niestety w najbliższych miesiącach nie ma szans na poprawę tego rekordu.

Spada liczba mieszkań deweloperskich

Liczba ofert jest coraz niższa z powodu ciągłego procesu sprzedaży oraz znacznego obniżenia skłonności deweloperów do rozpoczynania kolejnych inwestycji. Z jednej strony do inwestycji wciąż nie zachęca kondycja lokalnego rynku (relacja popyt–podaż), a z drugiej strony dają o sobie znać trudności, z jakimi muszą sobie poradzić deweloperzy przy rozpoczynaniu nowych projektów po wejściu w życie ustawy deweloperskiej.

Warto wiedzieć: Rachunek powierniczy dewelopera to nadal fikcja 

W trakcie I kwartału br. na wrocławskim rynku mieszkaniowym rozpoczęto sprzedaż około 850 nowych lokali. Póki co są to oczywiście „mieszkania na papierze" – budowy albo jeszcze nie ruszyły albo dopiero się rozpoczęły.

Nowe mieszkania pojawiły się w ofercie trzech wrocławskich dzielnic: Psie Pole, Krzyki, Śródmieście. Po raz pierwszy od kilku lat najwięcej nowych mieszkań pojawiło się nie na Krzykach, a na Psim Polu. Co ciekawe większość z nich powstanie nie w zupełnie nowych inwestycjach, a w kolejnych etapach projektów już wcześniej zamieszkanych. Psie Pole to najtańsza wrocławska dzielnica i dlatego decyzje o rozpoczynaniu kolejnych etapów inwestycji deweloperskich są związane z najmniejszym ryzykiem w obecnych niestabilnych czasach.

Sprzedaż mieszkań deweloperskich we Wrocławiu

Wygaszenie Rodziny na Swoim nie spowodowało spadków wielkości sprzedaży nowych mieszkań deweloperskich we Wrocławiu. Rynek mieszkaniowy w stolicy Dolnego Śląska okazał się być mało wrażliwy na oddziaływanie tego czynnika – sprzedaż na rynku pierwotnym utrzymuje się na stabilnym poziomie około tysiąca mieszkań kwartalnie.

W kolejnych kwartałach bieżącego roku najbardziej prawdopodobna będzie kontynuacja scharakteryzowanych powyżej tendencji, tj. spadków w poziomie całkowitej oferty oraz stabilnej sprzedaży, której stymulatorem powinny być coraz niższe średnie ceny mieszkań i coraz większe rozmiary najtańszego segmentu cenowego.

Sytuacji na rynku kredytów hipotecznych pomagać będą ostatnie obniżki stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego. W przyszłości obniżki te mogą doprowadzić do zwiększenia liczby udzielanych kredytów i wzrostu popytu na mieszkania.

Zdaniem analityków w 2014 roku mogą pojawić się pierwsze wzrosty średniej ceny nowych mieszkań we Wrocławiu. Już teraz warto podkreślić pojedyncze przykłady podniesienia ofertowych cen mieszkań. Zgodnie z wcześniejszymi prognozami ceny wybranych niesprzedanych jeszcze mieszkań, obniżone na potrzeby ostatniego kwartału funkcjonowania programu Rodzina na Swoim, zostały w I kw. 2013 r. podniesione do wcześniejszych poziomów. Wpływ tych podwyżek na cały wrocławski rynek był jednak zbyt niski, aby przyczynić się do zakończenia trzyletniego trendu spadkowego w zakresie średniej ceny liczonej dla całego miasta. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom