Woda z kranu bez kamienia i zanieczyszczeń

Grażyna Zwolińska, Formater
Mycie rąkMiękka woda pomaga w dbaniu o skórę dłoni.
Mycie rąkMiękka woda pomaga w dbaniu o skórę dłoni. mensatic
Chcąc poprawić smak wody do herbaty, kawy czy różnych potraw, stosujemy np. dzbanki z filtrami do jej uzdatniania. Znacznie trudniej wyeliminować twardą wodę używaną w pralkach, zmywarkach do naczyń czy do kąpieli domowników.

Woda wodociągowa po uzdatnieniu chlorem ma często nieprzyjemny posmak i zapach. Ponadto charakteryzuje się wysokim stopniem twardości, który powoduje korozję sprzętu AGD. Znacznie gorzej może być w domach, gdzie mieszkańcy zaopatrują się w wodę z ujęć własnych. Czasem jest krystalicznie czysta, ale może też zawierać szkodliwe dla zdrowia azotany pochodzące z okolicznych pól i nieszczelnych szamb, metale ciężkie i substancje organiczne. Teraz to już nie stanowi większego problemu, bo na rynku dostępne są filtry przepływowe, które uzdatnią wodę w całym domu. Dzięki zastosowaniu tych filtrów nie ma konieczności stosowania specjalnej soli w pralce i zmywarce, nie trzeba usuwać kamienia z czajnika czy borykać się podrażnieniami skóry po kąpieli.

System przepływowych filtrów wody może być zamontowany przez każdego wprawnego majsterkowicza zarówno w mieszkaniach, jak i domach jednorodzinnych. System instaluje się bezpośrednio na rurze doprowadzającej wodę do domu. Wcześniej jednak warto zrobić badania wody, aby wiedzieć, jakie filtry powinniśmy zastosować.

Rodzaje wkładów do filtrów przepływowych

Najbardziej popularny jest wkład węglowy, który pozwala usunąć chlor i jego pochodne – głównych odpowiedzialnych za zbierający się kamień czyli osady wapnia w urządzeniach domowych. Pozwala on także na eliminację zanieczyszczeń mechanicznych oraz różnych substancji organicznych – przedostających się np. z nieszczelnej instalacji. Aby pozbyć się skutecznie kamienia zalecany jest dodatkowy filtr żywiczny. W tego rodzaju wkładach głównym składnikiem czynnym jest żywica jonowymienna mająca zdolność usuwania soli wapnia i magnezu odpowiedzialnych za twardą wodę. Dzięki zmiękczeniu woda straci nieprzyjemny posmak, a w domowym sprzęcie AGD – pralkach, żelazkach czy czajnikach nie będzie stale osiadał osad mineralny.

Wkłady żywiczne to również jeden ze sposobów na ograniczenie kosztów ogrzewania. Jego montaż przed doprowadzeniem wody do kotła i grzejników zmniejszy odkładanie się kamienia w tych urządzeniach, co podwyższy ich wydajność i zmniejszy wydatki.

Żeby ustrzec się przed zapchaniem filtrów węglowego i żywicznego zaleca się użycie (w przypadku wszystkich konfiguracji filtrów) jako pierwszego wkładu polipropylenowego. Skutecznie usunie on zanieczyszczenia mechaniczne (piasek, żwir czy rdzę). Dobrze sprawdza się też w starych instalacjach wodociągowych, bo eliminuje z wody produkty korozji rur.

Warto róznież zwrócić uwagę na filtr, którego składnikiem czynnym jest anionowa żywica jonowymienna. Usunie on azotany pochodzące z okolicznych pól i nieszczelnych szamb.

Wodę do picia można oczyszczać domowymi filtrami. Czytaj także: Woda z domowego filtra

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom