Warto przebadać wodę, która płynie z naszych kranów i zawczasu zabezpieczyć się przed negatywnymi konsekwencjami używania wody złej jakości. Wstępne badania wykonać możemy sami w domu. W marketach budowlanych dostępne są tanie, proste w użyciu testy określające podstawowe parametry wody.
Radzimy: Jak samemu przebadać jakość wody płynącej z naszego kranu
Aby poznać dokładny skład wody, powinniśmy przebadać ją w laboratorium terenowym lub w stacji sanitarno-epidemiologicznej. Pomóc nam mogą także niektóre firmy zajmujące się produkcją i/lub dystrybucją urządzeń uzdatniających wodę. Jednak często o złej jakości kranówki w naszych domach świadczą dopiero negatywne skutki.
Zobacz, na jaki problem wskazują poszczególne skutki złej jakości wody płynącej z kranu i jak im przeciwdziałać.
Kamień, białe zacieki na naczyniach, niska wydajność detergentów
Możliwą przyczyną takich problemów jak kamień i białe zacieki na naczyniach oraz niedoprane ubrania jest zbyt twarda woda. Twarda woda może mieć znacznie poważniejsze konsekwencje niż te, które obserwujemy na co dzień. Zniszczony kocioł CO, awarie pralki i zmywarki, szybsza eksploatacja instalacji sanitarnych to najgroźniejsze z nich.
– Twarda woda obniża także sprawność urządzeń i instalacji, ponieważ zwiększa opory przepływu. Skutkuje też zmniejszonym poziomem oddawania ciepła przez instalacje oraz mniejszą szczelnością i trwałością zaworów armatury regulacyjnej. Jeśli korzystamy z wody z własnych ujęć i jej twardość przekracza normy określone ustawowo, będziemy potrzebowali stacji zmiękczania wody. Jeśli jednak używamy wody wodociągowej, jej twardość powinna mieścić się w polskich normach. Nie oznacza to, że będzie ona zadowalająca – zgodna z normami jest już woda twarda i średniotwarda. W uporaniu się z problemami, które generuje, pomogą nam domowe filtry – mówi Zofia Czechowicz, ekspert firmy UST-M.
Jak rozwiązać problem zbyt twardej wody? W przypadku osób czerpiących wodę z ujęć własnych najlepszym rozwiązaniem będą stacje zmiękczające wodę. W przypadku wody wodociągowej – filtr do pralek i zmywarek, zestaw podzlewozmywakowy lub narurowy z wkładem zmiękczającym (z żywicy jonowymiennej).
Filtry zmiękczające wodę zamontować można przed wieloma sprzętami, np. tuż przed pralką, bojlerem lub zmywarką. Filtry zmiękczające mają wymienne wkłady. Do zmiękczania wody można użyć też automatycznych zmiękczaczy do wody lub filtrów bezobsługowych, które montuje się na głównym źródle wody za licznikiem lub hydroforem.
Zmiękczacze wody do pralek lub zmywarek mają obudowę, w której umieszczone są złoża polifosfatowe. Polifosfat jest surowcem, który podczas rozpuszczania się okleja węglan wapnia, który występuje w wodzie i nie pozwala mu się skrystalizować. Tym sposobem zabezpieczamy grzałki i inne elementy urządzeń przed osadzaniem się kamienia. Musimy jednak pamiętać, by co jakiś czas uzupełniać złoże w filtrach.
Dowiedz się: Dlaczego należy stosować filtry do uzdatniania wody kotłowej
Nieodpowiedni smak i zapach wody
Jeżeli woda płynąca z kranu wydaj się nam niesmaczna i nie podoba się nam jej zapach, przyczyny możemy szukać w zbyt dużej zawartości w wodzie chloru i związków chloropochodnych. Chlor, który często używany jest do uzdatniania wody, znacznie pogarsza jej smak i zapach. – Żeby pozbyć się z wody chloru i związków chloropochodnych, należy użyć filtra z wkładem z węgla aktywowanego. Poprawi on znacznie walory spożywcze wody – tłumaczy Zofia Czechowicz. Dobrym rozwiązaniem będzie zestaw podzlewozmywakowy z wkładem z węgla aktywowanego.
Woda o żółtym lub brązowym zabarwieniu, zacieki na armaturze, pranych tkaninach, mytych naczyniach
Możliwą przyczyną tego, że woda "brudzi" armaturę, prane tkaniny i myte naczynia, jest nadmiar żelaza i/lub manganu w wodzie oraz występujące w niej zanieczyszczenia mechaniczne.Takie objawy powinny nas szczególnie niepokoić, jeśli korzystamy z wody z własnych ujęć. Oznaczają one, że w wodzie znajduje się prawdopodobnie zbyt dużo związków żelaza i/lub manganu.
– Jeśli używamy wody studziennej, skutki nadmiaru żelaza i manganu mogą być znacznie bardziej opłakane niż zacieki na armaturze. Jej picie może negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie. Istnieje też spora szansa, że zniszczy ona instalacje sanitarne i sprzęt AGD. Musimy ją szybko przebadać i dobrać odpowiednie urządzenie uzdatniające, zanim będzie za późno – przekonuje ekspert.
W przypadku wody wodociągowej zawartość manganu i żelaza nie powinna być większa niż określają to normy. Jeśli mimo to z naszego kranu płynie ciemna, mętna ciecz, może to oznaczać, że mamy problem z zanieczyszczeniami mechanicznymi.
Wg przepisów w wodzie, która przeznaczona jest do picia nie może być więcej niż 200 µgFe/l (czyli 0,2 mgFe/l). Wartość ta dotyczy zawartości żelaza ogólnego – bez rozróżniania rozpuszczonego Fe(II) i utlenionego Fe(III). Natomiast najwyższa dopuszczalna zawartość manganu wynosi 50 µgMn/l (0,05 mgMn/l).
Rozwiązaniem tego problemu może być stacja uzdatniająca (odżelaziacz, odmanganiacz, odżelaziacz-odmanganiacz) w przypadku wody z własnych ujęć. Gdy korzystamy z wody wodociągowej, możemy zastosować zestaw podzlewozmywakowy lub narurowy z wkładem sedymentacyjnym lub zestaw z odwróconą osmozą.
Przesuszona skóra i włosy, szybka utrata koloru po farbowaniu włosów, podrażniona skóra
W przypadku problemów z suchą i podrażnioną skórą oraz suchymi włosami przyczyną może być nadmiar chloru lub nadmierna twardość wody. Często zdarza się, że mimo stosowania najlepszych kosmetyków, nie możemy pozbyć się problemów ze skórą czy włosami. Zanim zaczniemy szukać złożonych przyczyn takiego stanu rzeczy, warto sprawdzić, czy nie szkodzi im właśnie woda, którą stosujemy do mycia.
– Zarówno twarda woda, jak i taka z dużą zawartością chloru i związków chloropochodnych, może mieć negatywny wpływ na naszą skórę i włosy. Jest szczególnie niewskazana zwłaszcza dla osób o cerze naczynkowej – sprawia, że dolegliwości się nasilają. Unikać powinny jej także osoby farbujące włosy – mówi Zofia Czechowicz.
Aby zmniejszyć negatywny wpływ kranówki na skórę i włosy możemy stosować filtr prysznicowy, który uzdatni wodę używaną do mycia.
Przeczytaj również: Jak wykorzystać wodę ściekową w gospodarstwie domowym
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?