Jak zmiękczyć wodę do użytku domowego

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Woda do użytku domowegoDzięki wielomilionowym inwestycjom wodociągowym jakość wody w polskich kranach jest coraz lepsza, nadal jednak z tego typu zjawiskami kłopot ma wielu mieszkańców naszego kraju.
Woda do użytku domowegoDzięki wielomilionowym inwestycjom wodociągowym jakość wody w polskich kranach jest coraz lepsza, nadal jednak z tego typu zjawiskami kłopot ma wielu mieszkańców naszego kraju. sxc.hu/ArtMast
Po kilku gotowaniach wody w czajniku pojawia się kamień? Herbata i kawa nie smakują dobrze, a na naczyniach pozostają po wodzie białe ślady? A może masz problem z pralką czy podgrzewaczem wody, na których zbiera się gruby osad? Winna może być zbyt twarda woda.

Do innych "objawów" zbyt twardej wody należą też mydło i detergenty, które słabo się pienią, są kłopoty z zapychającą się słuchawką od prysznica i deszczownicą w kabinie prysznicowej czy przebarwienia w wannie i zlewie, zwłaszcza w okolicach kranów.

Dzięki wielomilionowym inwestycjom wodociągowym jakość wody w polskich kranach jest coraz lepsza, nadal jednak z tego typu zjawiskami kłopot ma większość mieszkańców naszego kraju. Jak sprawdzić czy jesteśmy wśród tych, którzy w kranach mają twardą wodę?

Żeby sprawdzić twardość wody płynącej w kranie

Można skontaktować się z dostawcą wody (wodociągi mają obowiązek udzielić tych informacji). Można też zlecić badanie sanepidowi (za opłatą) lub nabyć specjalne testery, które z dużym (specjalne krople do testowania wody) lub mniejszym prawdopodobieństwem (wskaźniki papierowe) wskażą stopień twardości wody.

Jak sobie poradzić ze zbyt twardą wodą?

Wbrew pozorom nie jest to takie trudne. Najprostszą metodą jest zainstalowanie filtra zmiękczającego. Nie kosztuje on wiele, ceny zaczynają się już od kilkunastu złotych za sztukę. Ci, którzy korzystają z tego typu filtrów, zwykle bardzo je sobie chwalą. Dostrzegają oni dość istotną różnicę między wodą użytkowaną przed ich instalacją i po ich zastosowaniu.

Poczytaj też: Jak wybrać filtr do wody 

Do niektórych urządzeń, na przykład do pralki, zastosować można dedykowane zmiękczacze wody. Ich stosowanie przedłuża żywotność sprzętu i okres bezawaryjnego użytkowania. Także jakość wypranych ubrań będzie lepsza, co zauważalne będzie zwłaszcza na białej odzieży.

Magnetyzery do wody

Dość popularne jest stosowanie magnetyzerów do wody, które działają na nią polem magnetycznym. Pole magnetyczne powoduje wytrącanie się osadu z wody, dzięki czemu jest ona czystsza. Producenci zachwalają swoje produkty jako te, które nie tylko skutecznie ochronią domowe AGD przed destrukcyjnym wpływem twardej wody, ale także poprawią zdrowie użytkowników. Prawdą jest, że magnetyzery nie zmieniają składu chemicznego wody, ani nie mają wpływu na jej smak. Urządzenia te kosztują od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Domowe stacje uzdatniania

Prawdziwe kombajny do zmiękczania wody to domowe stacje uzdatniania. Kosztują nawet kilka tysięcy złotych, ale z dużą precyzją pozwalają zaprogramować chemiczne parametry wody, jakie się chce otrzymywać. Przy tym stacje są niemal bezobsługowe, wymagają jedynie raz na jakiś czas dosypania soli do urządzenia. Miesięczny koszt użytkowania takiego urządzenia to około 50-70 złotych.

Metoda odwróconej osmozy

Ciekawie prezentują się również urządzenia, które oczyszczają wodę metodą odwróconej osmozy. Woda opuszczająca taki filtr jest nie tylko odpowiednio zmiękczona, ale również „uboższa" o inne zanieczyszczenia, nie tylko mechaniczne, ale również biologiczne – wirusy, bakterie.
Jednak główna zaleta filtrów do zmiękczaczy wody, a więc zamiana jonów magnezu i wapnia, odpowiedzialnych za osad i twardość wody, na jony sodu jest także ich główną wadą.

Dobrze wiedzieć: Wykorzystanie wody ściekowej w gospodarstwie domowym 

W zmiękczaniu wody bowiem nie można się zbyt zagalopować. Sód dostarczany w nadmiarze organizmowi – chociażby pod postacią wody pitnej, nie ma korzystnego wpływu na zdrowie człowieka. Dotyczy to nie tylko osób cierpiących na niewydolność nerek, ale także tych na diecie niskosodowej i „sercowców".

Jako ciekawostkę, coraz popularniejszą także w naszym kraju, rozpatrywać należy stosowanie do zmiękczania wody indyjskich orzeszków piorących, których łupiny zawierają saponinę, czyli roślinny detergent. Taki sposób oczyszczania i zmiękczania wody jest nie tylko naturalny (przez co zalecany chociażby dla alergików), ale także wydajny.

Którą metodę walki ze zbyt twardą wodą wybrać?

Zastosowana metoda zmiękczania wody nie ma większego znaczenia, powinna być jednak uzależniona od twardości wody i poziomu jej zużycia w gospodarstwie domowym. Nie ma jednak wątpliwości, że zmiękczanie wody używanej w domu w ostatecznym rachunku się opłaci – zużycie urządzeń AGD, pobór prądu, lepsza jakość pracy różnych urządzeń to główne zyski ze stosowania w domu urządzeń zmiękczających wodę. 

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom