Stacje uzdatniania, czyli jak dbać o czystą wodę

Zuza Gunia, UST-M
Jak dbać o wodę w domkach letniskowych?Stacje uzdatniania, czyli jak dbać o czystą wodę
Jak dbać o wodę w domkach letniskowych?Stacje uzdatniania, czyli jak dbać o czystą wodę materiały prasowe
Domki letniskowe często nie są podłączone do sieci wodociągowej. Wyjaśniamy więc, jak dbać o wodę korzystając z własnych ujęć.

Czerpanie wody z ujęć własnych to nie zawsze dobry pomysł. Często wiąże się to potrzebą jej uzdatniania. Na szczęście pomaga nowoczesna technologia.

- Problem z wodą studzienną to przede wszystkim nadmiar żelaza i manganu. Mogą się też w niej pojawić m.in. skażenia pochodzenia mikrobiologicznego, siarkowodór, a także azotany i azotyny. Wreszcie – możemy mieć też problem z jej nadmierną twardością – mówi Zofia Czechowicz, ekspert firmy UST-M, specjalizującej się w doradztwie w zakresie uzdatniania wody oraz produkcji i dystrybucji urządzeń uzdatniających.

Zobacz też: Jak ograniczyć zużycie wody w łazience? 

Zgodnie z normami zawartość żelaza w wodzie, z której korzystamy na co dzień, nie powinna przekraczać 0,2 mg/litr. Jeśli pobieramy ją z wodociągów, to możemy być pewni, że norma ta jest kontrolowania. W ujęciach własnych może być ona kilkukrotnie przekroczona. Podobnie jest z zawartością manganu. Taką wodę można bardzo łatwo rozpoznać.

- Nadmiar żelaza i manganu w wodzie skutkuje nie tylko nieprzyjemnym smakiem i zapachem potraw przygotowanych na jej bazie oraz rudymi zaciekami na naczyniach, armaturze czy pranych tkaninach. Przede wszystkim taka woda niszczy instalacje grzewcze, sanitarne oraz sprzęt AGD – tłumaczy Czechowicz.

Kliknij w zdjęcie, żeby zobaczyć więcej:

Żeby woda była zdatna do picia niezbędne są stacje uzdatniające: odżelaziacze i odmanganiacze. Wystarczy je zamontować przy głównym zaworze wody. Warto również by woda była oczyszczona z zanieczyszczeń mechanicznych. Pomóc może filtr montowany na rurę z wkładem sedymentacyjnym. Jeśli chodzi o twardość wody, to problemów mogą się spodziewać właściciele ujęć własnych w południowo-wschodniej Polsce.

- Jeśli twardość wody z której korzystamy jest większa niż 250 mg CaCO3/dm3, może się to przyczynić do zniszczenia kotła CO oraz instalacji sanitarnych i grzewczych, co jest bardzo kłopotliwe i drogie w naprawie. Ponadto twarda woda zmniejsza skuteczność detergentów, niszczy skórę i włosy, a także skraca okres eksploatacji sprzętu AGD – wyjaśnia ekspert UST-M.

Czytaj też: Jak oszczędzać wodę bez pogorszenia komfortu życia? Instalacje, urządzenia i sprzęty, w które warto zainwestować 

Eksperci zalecają inwestycję w stację zmiękczającą wodę. Pracują one bezobsługowo, wymagają jedynie by raz w miesiącu do obudowy wrzucić tabletkę soli regenerującą złoże uzdatniające.

Uważajmy również na zanieczyszczenia bakteryjne. Zanieczyszczone tereny czy przeciekające szambo sąsiada to nie lada problem.

– Ze skażeniami pochodzenia biologicznego możemy sobie poradzić przy pomocy stacji uzdatniania wody ze specjalnym sterylizatorem. Warto też wspomnieć o rzadszych problemach, takich jak obecność w wodzie siarkowodoru, zanieczyszczeń organicznych, azotanów i azotynów. Poradzimy sobie z nimi dzięki stacji uzdatniania wody ze specjalnie dobranymi złożami – mówi ekspert firmy UST-M.

Jednak za nim kupimy odpowiedni sprzęt, przebadajmy wodę by znać jej parametry. Takie badanie można zlecić firmie lub stacji sanitarno-epidemiologicznej. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom