Spis treści
Nie garściami, ale wiosną też da się zebrać grzyby
To jeszcze nie jest sezon grzybowy w pełni, bo na pierwsze kurki lub prawdziwki musimy poczekać, nie oznacza to jednak, że wiosną koszyk będzie pusty. Przy dokładnym przeczesaniu zakamarków mchu i traw, a także przy odrobinie szczęścia, można znaleźć ciekawe okazy. Należy jednak uważać, o tej porze roku wiele grzybów może być trujących i łatwo o pomyłkę.
Każda pora roku niesie wspaniałe cuda natury. Latem i jesienią masowo wyruszamy po borowiki, podgrzybki czy maślaki. W okresie zimowym oko i często kubki smakowe cieszą płomiennice zimowe i boczniaki ostrygowate, zaś wiosną szczególną uwagę przykuwają smardze lub żółciaki. Dla grzybiarzy dobra wiadomość - smardze już rosną, na inne gatunki trzeba jeszcze chwilę poczekać.
Smardze to grzyby o wyjątkowym wyglądzie. Równie wyjątkowa jest pora ich występowania, bo to wiosenne grzyby. Ich wysyp następuje w kwietniu i maju, a w tym roku pojawiają się już w marcu, informuje Katarzyna Laszczak, regiodom.pl.
Smardze. W tym roku pojawiły się wcześniej
Wyjątkowy wygląd smardza przykuwa oko, kapelusz o jamowatej i nieregularnej formie zrasta się z nogą. Grzyby najczęściej mają zabarwienie szare, beżowe, niekiedy z domieszką żółci.
Związane są z wilgotnym środowiskiem. Rośną w lasach, parkach, na łąkach. Lubią towarzystwo jesionów, wiązów, a nawet drzew owocowych, czytamy na stronie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.
Najczęściej spotykane są:
- smardz zwyczajny, inaczej jadalny,
- smardz stożkowaty,
- smardz półwolny.
Można też natrafić na gatunki wyniosłego lub grubonogiego.
Owocniki smardzów najczęściej pojawiają się w kwietniu i maju, jednak ze względu na zmiany klimatu oraz ocieplenie, pierwsze da się zauważyć nawet w lutym. Grzyby są uważane za rarytas, należy jednak pamiętać, aby nie jeść ich na surowo. Wymagają obróbki, świetnie sprawdzą się w wersji duszonej, smażonej, a także jako baza sosów lub dodatek do dań.
Niektóre substancje zawarte w smardzu jadalnym wykazują działanie antyoksydacyjne, przeciwzapalne, przyspieszają proces spalania tkanki tłuszczowej, wskazują Lasy Państwowe.
Gdzie szukać smardzów? Nie wszędzie można je zbierać
Choć smardze można spotkać w wielu miejscach, np. w lasach, parkach, przy akwenach lub na wilgotnych terenach, nie wszędzie można je zbierać. Rozporządzenie ministra środowiska z dnia 9 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej grzybów określa, że grzybów tych nie można zbierać w lasach, znajdują się pod ochroną. Miłośnikom gatunku pozostaje zbieranie ich m.in. na terenie ogrodów, parków, szkółek leśnych, a także innych terenach zielonych uprawianych przez człowieka.
Oto sobowtór smardza, jest trujący
Na grzybobraniu nietrudno o pomyłki, zwłaszcza jeśli nie ma się doświadczenia w tym temacie. Warto wiedzieć, że ze smardzem można pomylić m.in. naparstniczki oraz piestrzenice. Szczególnie groźna jest piestrzenica.
Początkujący grzybiarze mogą pomylić smardze ze śmiertelnie trującą piestrzenicą kasztanowatą, przestrzegają LP w Białymstoku.
Piestrzenica kasztanowata – rośnie w lasach iglastych, zwłaszcza sosnowych, spotkać ją można na polanach i innych otwartych terenach. Rośnie w sąsiedztwie pni drzew i między ich korzeniami. Lubi piaszczyste gleby, przekazuje z kolei Nadleśnictwo Olsztyn.
Pofałdowany kapelusz może zmylić, jednak po dokładnej analizie można dostrzec, że środek nie ma charakterystycznych żeber, a kolor jest ciemniejszy niż u smardza, osiąga barwę brązu. Spożycie piestrzenicy wywołuje silne zatrucia, uszkadza też narządy, głównie nerki i wątrobę. Leśnicy radzą, aby nie zrywać i również nie dotykać grzyba, gdy przypadkiem natkniemy się na niego podczas wiosennej wędrówki.
Te grzyby spotkasz w lesie wiosną
Oprócz smardzów, z każdym kolejnym dniem pełnym ciepła, na światło dzienne zaczną wyrastać inne grzyby. Szczególnie w kwietniu i maju będzie na co popatrzeć. Wśród drzew skryją się m.in.:
- gęśnice wiosenne,
- żółciaki siarkowe,
- żagwiaki łuskowate.
Gęśnica wiosenna wcześniej nosiła nazwę majówki wiosennej. Pojawia się już w kwietniu, można ją zbierać do czerwca. Kapelusze mają białą lub kremową barwę, a sam miąższ jest mięsisty. O ile grzyb zalicza się do jadalnych i dość smacznych, często jest zarobaczony, a znalezienie „czystego” okazu jest trudne.
Kurczak z lasu? To możliwe. Tak mówi się o żółciaku siarkowym. Pierwsze huby pojawiają się w maju, nie da się ich przeoczyć. Intensywny kolor i miejsce występowania – pnie drzew, przyciągają uwagę. Nadają się do spożycia, jednak tylko po obróbce termicznej, surowe szkodzą. Warto też wybierać młode osobniki, te starsze nawet po przyrządzeniu nie smakują dobrze.
Do jadalnych hub zalicza się również żagwiaka łuskowatego. Nazwę zawdzięcza obecności łusek na kapeluszu, który może osiągać kilkadziesiąt cm długości. Pasożytuje na drzewach liściastych. Choć oficjalnie można jeść młode osobniki, oczywiście po obróbce cieplnej, w Polsce nie jest to popularny produkt.
Czarka szkarłatna jako zwiastun wiosny. Co to za grzyb?
Leśnicy zwracają też uwagę na czarkę szkarłatną, którą można spotkać w polskich lasach. Pojawia się na przełomie zimy i wiosny. Jeszcze niedawno była pod ścisłą ochroną, dziś jednak można ją zbierać. Jak podpowiada nazwa, wyglądem przypomina czarkę, miseczkę. Trzeba jednak uważać, aby nie pomylić jej z czarką jurajską, która jest chroniona. Zdania na temat spożywania grzyba są podzielone, niektórzy twierdzą, że jest jadalna, część atlasów klasyfikuje ją jako niejadalną.
Lepiej, aby ze względu na swój charakterystyczny i piękny wygląd pozostały w lesie, czytamy na stronie Nadleśnictwa Bogdaniec.
Źródło: Lasy Państwowe
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?