Wakacyjne kwatery w Polsce - ile kosztują noclegi w regionach

redakcja.regiodom, Marta Kosińska, Ekspert Szybko.pl Sp. z o.o.
Baza noclegowaWakacyjne kwatery nie zawsze są w dobrym stanie. Warto wiedzieć, jakie warunki będziemy mieli zagwarantowane - zanim jeszcze podpiszemy umowę.
Baza noclegowaWakacyjne kwatery nie zawsze są w dobrym stanie. Warto wiedzieć, jakie warunki będziemy mieli zagwarantowane - zanim jeszcze podpiszemy umowę. mk
Dokąd w tym roku na wakacje? Zmienna pogoda w kraju powoduje, że szukamy słońca i wypoczynku zagranicą. Z drugiej strony coraz dokładniejsza kalkulacja domowych budżetów i informacje o bankrutujących biurach podróży skłaniają nas do samodzielnego organizowania wyjazdów wakacyjnych.

By nasz wakacyjny wyjazd był udany, musimy zadbać o dobrą bazę noclegową i wypadową. W ciągu ostatnich 15 lat baza noclegowa w naszym kraju zyskała zarówno wiele nowych miejsc jak i podniosła jakość i standard. Praktycznie we wszystkich miejscowościach turystycznych, na atrakcyjnych krajobrazowo terenach i w dużych miastach, jest sporo możliwości zakwaterowania na jeden, dwa czy kilkanaście dni.

Dowiedz się na temat hosteli: Tanie noclegi. Nie mylić hostelu z hotelem 

Wynajem krótkookresowy sposobem na tańszy nocleg

Wynajem krótkookresowy to odrębna i rządząca się swoimi prawami część rynku nieruchomości. Policzono koszty zakwaterowania jednej osoby na jedną noc w różnych rejonach Polski (na podstawie ofert krótkookresowych w serwisie szybkowakacje.pl). W zestawieniu tym nie znalazły się hotele, lecz przede wszystkim pensjonaty, kwatery agroturystyczne i prywatne a także mieszkania wynajmowane na okres krótszy niż miesiąc.

Średni koszt noclegu w Polsce wynosi około 54 zł

Oznacza to, że czteroosobowa rodzina, na samo zakwaterowanie na okres dwóch tygodni, musi przeznaczyć średnio około 3000 złotych. Ceny kwater w różnych regionach Polski są bardzo zróżnicowane. W Bieszczadach i Beskidach nocleg kosztuje średnio 27 zł, czyli tylko połowę średniej krajowej. Innymi atrakcyjnymi cenowo regionami są Podlasie i Ziemia Lubuska. Najdrożej jest na Pomorzu, gdzie średnio za nocleg trzeba zapłacić około 70 złotych. Do grupy najdroższych lokalizacji należą również: Mazowsze i Wielkopolska, gdzie trzeba liczyć się z kosztem 60 złotych za dobę.

Koszty noclegów są związane z popularnością danego regionu, wielkością i standardem istniejące tam bazy noclegowej oraz połączeń komunikacyjnych z resztą kraju.

Najtaniej będzie, jeśli zaplanujemy wakacje bądź krótki weekendowy wyjazd w Bieszczady czy na Podlasie. W przypadku Bieszczad wynika to z ich położenia na krańcu Polski i niełatwej komunikacji. Natomiast niskie ceny na Podlasiu to efekt stosunkowo niewielkiej popularności tego rejonów wśród polskich turystów.

Dzięki bogatej ofercie ceny w całej Polsce są konkurencyjne. W wielu rejonach kraju można znaleźć noclegi już za 10 złotych za noc, w tym nawet na Pomorzu. Zdecydowanie bardziej zróżnicowane są ceny maksymalne – zamykają się w widełkach od 70 do 550 złotych. 550 złotych, za nocleg dla jednej osoby, trzeba zapłacić wynajmując niewielki apartament w stolicy lub w Poznaniu (przy czym należy jeszcze raz nadmienić, iż nie są tu brane pod uwagę hotele). Tak duże dysproporcje to efekt nie tylko dużej liczby turystów odwiedzających te miasta, lecz również przyjeżdżających tam biznesmenów.
Koszty mogą być oczywiście niższe, jeśli zatrzymamy się w jednym miejscu na dłuższy pobyt. Większość właścicieli oferuje 10–15 procent obniżki cen. 

Średnie koszty noclegu dla jednej osoby

Wakacyjne kwatery w Polsce - ile kosztują noclegi w regionach

Źródło: Raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera 

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom