Na Skarpie, Skarpa, Rubinkowo III, "Trójka" - tak mieszkańcy Torunia najczęściej nazywają osiedle położone między Szosą Lubicką, Przy Skarpie, Kaszczorkiem a granicą miasta z gminą Lubicz. Obszar został przyłączony do miasta w 1980 r. właśnie z myślą o budowie dużego osiedla mieszkaniowego. "Ze Skarpą kłopot jest taki, że nie wiadomo dokładnie, gdzie leży. I tak, jeden mieszkaniec bloku twierdzi, że jest z Rubinkowa, drugi jego mieszkaniec uważa, że mieszka na Skarpie, a trzeci stwierdzi, że mieszka w Kaszczorku" - czytamy w Nonsensopedii, internetowej encyklopedii humoru. - W latach 80. na osiedlu nie było tak zielono - wspomina pan Piotr z Wyszyńskiego. - Przy numerach bloków były wymalowane symbole np. ze zwierzątkami. W ten sposób dzieciaki, które się zgubiły, mogły bez problemu trafić do domu, wskazując na blok np. z kaczorem Donaldem. Można by powrócić teraz do tego pomysłu.
Te oznaczenia doskonale pamięta Michał Jakubaszek, obecnie radny PiS, związany z osiedlem od 25 lat. Wcześniej mieszkał na Rubinkowie. - Z dużym sentymentem wspominam niewielki amfiteatr w parku - mówi Jakubaszek. - Ale też wspólne zabawy w lesie, spacery nad Wisłę, grę w piłkę nożną. Nie wyobrażam sobie, że mógłbym mieszkać gdzie indziej.
Jak rosło osiedle?
Projekt osiedla zszedł z desek kreślarskich "Miastoprojektu - Toruń". Dzielnica została wkomponowana w istniejącą zieleń. W listopadzie 1980 r. podłączono do sieci ciepłowniczej pierwszy budynek przy ul. Ślaskiego 3. Spółdzielnia mieszkaniowa "Na Skarpie" została powołana 11 listopada 1981 r. przez 39 delegatów reprezentujących mieszkańców 17 bloków wybudowanych przez spółdzielnię "Rubinkowo".
W pierwszych latach - między 1980 a 1985 r. - oddano do użytku 92 budynki, czyli już ok. 72 proc. zaplanowanej zabudowy. Większość obiektów powstała w systemie wielkopłytowym, a część - w tradycyjnym. W ciągu kolejnych pięciu lat ta liczba wzrosła do 123 budynków. Natomiast w latach 90. wzniesiono już tylko dziewięć bloków. Łącznie pod skrzydłami spółdzielni są 132 budynki, w tym 43 wieżowce. Początkowo osiedle podzielone było na osiem sektorów: Jacek, Bożena I, Bożena II, Bożena III, Maciej, Regina, Anna i Karolina. Linia tramwajowa do pętli przy ul. Olimpijskiej została otwarta 31 grudnia 1986 r.
- Na Chełmińskim Przedmieściu i Koniuchach panuje wielki ścisk - mówi pan Andrzej, który wprowadził się miesiąc temu na ul. Bolta. - Na nowych osiedlach np. przy Sobieskiego jest gorzej. Tam nie tylko widać, co się dzieje w mieszkaniach naprzeciw, ale czuć, co sąsiedzi mają na śniadanie. Na Skarpie jest więcej przestrzeni.
Według pana Andrzeja osiedle ma znacznie więcej atutów niż wad. - Jednym z minusów są wysokie czynsze - przyznaje Czytelnik. - Na Rubinkowie za podobny metraż płaciłem nawet ok. 150-200 zł mniej.
Jednym tchem jednak wylicza plusy: dobry dojazd do centrum tramwajem (teraz niestety linie są zawieszone w związku z budową mostu), liczne place zabaw, tereny zieleni na czele z parkiem niemal w samym środku osiedla, okoliczne lasy, gęstą sieć sklepów, dogodne położenie względem np. autostrady A1 i dróg krajowych. - Przydałoby się jeszcze więcej punktów usługowych np. restauracji, kawiarni czy pubów z prawdziwego zdarzenia - mówi pan Andrzej. - Mimo dużego wysypu supermarketów na osiedlu ocalały sklepiki osiedlowe. Zwłaszcza nad ranem pękają w szwach od liczby klientów. Warto również pomyśleć o ogrodzeniu placów zabaw.
Za mało parkingów
Co jest najsłabszą stroną Skarpy? Nasi rozmówcy wskazali na zbyt małą liczbę postojów dla aut. - Parkingów nie przybywa w takim tempie jak pojazdów na osiedlu - mówi nasz Czytelnik z ul. Wyszyńskiego.
Na Skarpie mieszka ok. 26 tys. osób (dane z 2006 r.). Skarpa zajmuje łącznie 107 ha. Na osiedlu znajduje się pięć szkół z boiskami, salami gimnastycznymi i basenami, osiem przedszkoli, dwa żłobki. Stoi też osiem dużych pawilonów handlowych o pow. od 1 do 5,5 tys. m. kw. Jest również targowisko i 11 parkingów strzeżonych z 2122 miejscami postojowymi.
Zachęcamy Państwa do przesyłania swoich historii, wspomnień, a także odkrywania tajemnic innych toruńskich osiedli.
Można je przesyłać na adres: [email protected] lub ul. św. Jakuba 13, 87-100 Toruń. Najciekawsze opowieści będziemy publikować w naszym albumie.
Wojciech Giedrys
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?