Rady osiedli spółdzielni mieszkaniowych - za co odpowiadają?

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Radni wybierani są spośród spółdzielcówChętnych do pracy w spółdzielczych radach osiedli zwykle nie brakuje - za pracę na rzecz spółdzielców można otrzymać wynagrodzenie.
Radni wybierani są spośród spółdzielcówChętnych do pracy w spółdzielczych radach osiedli zwykle nie brakuje - za pracę na rzecz spółdzielców można otrzymać wynagrodzenie. Jacek Smarz
Rady osiedli spółdzielni mieszkaniowych to podmioty, które – choć często mało widoczne na osiedlach – spełniają pożyteczną funkcje i działają na rzecz całego osiedla, nie tylko samych spółdzielców.

Spółdzielcze rady osiedli mogą być powoływane przez Walne Zgromadzenie Spółdzielni, ale nie muszą. Decyduje o tym polityka każdej spółdzielni, w tym statut i regulamin, w którym są określone zadania osiedlowej rady. Najwięcej jest ich w miastach, gdzie spółdzielnie tworzą swoistą monokulturę nieruchomości. Nie brakuje miejsc, w których całe dzielnice wypełnione są blokami jednej, dwóch spółdzielni mieszkaniowych. Tak ogromnym organizmem łatwiej i z większą korzyścią zarządza się, gdy ma się głos doradczy ze strony mieszkańców. W tym właśnie momencie do gry „wkraczają" rady osiedli spółdzielni mieszkaniowych.

Zobacz:Jak założyć wspólnotę mieszkaniową w spółdzielni 

Rada osiedla dba o interesy wszystkich

– W naszej spółdzielni mamy nieruchomości na trzech osiedlach i na wszystkich funkcjonują rady osiedlowe – mówi Jarosław Skopek, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Zjednoczeni" w Bydgoszczy. – Zadań mają wiele – pełnią choćby rolę rozjemcy, gdy dochodzi do konfliktów między sąsiadami – na przykład na tle wydatków na remonty. Rady dbają także o wizerunek osiedla i umożliwiają sprawny przepływ informacji między spółdzielnią a mieszkańcami. Radni w naszym przypadku współpracują z kierownikami osiedli, a także z radą nadzorczą. To ważne, bo rada osiedla ma pod sobą niejednokrotnie kilkadziesiąt budynków i musi dbać o wszystkie oraz, o to by na osiedlu panowała swoista harmonia. O ile np. samorządy nieruchomości patrzą na budynek jedynie przez pryzmat własnego budynku, rada osiedla musi spoglądać szerzej, dbać o interesy całości społeczności.

W przeciwieństwie do osiedlowych rad samorządowych (organów pomocniczych rad gmin i miast) za pracę w spółdzielczej radzie osiedla przysługuje wynagrodzenie. O jego wysokości decyduje spółdzielnia. – Nie są to duże pieniądze, zwykle 100–200 złotych miesięcznie. Tak niska kwota powoduje, że nie jest to właściwie wynagrodzenie, a zwrot kosztów na dojazdy i zaangażowanie czasowe w sprawy osiedla – ocenia Jarosław Skopek.

Przeczytaj: Za palenie papierosów na balkonie spółdzielnia może wykluczyć z grona członków! 

Niekiedy to uposażenie jest wyższe, bo niektóre spółdzielnie określają jego wysokość jako na przykład jedną czwartą minimalnego wynagrodzenia miesięcznego aktualnie obowiązującego. Na „wypłatę" radni liczyć jednak mogą jedynie wtedy, gdy w danym miesiącu dojdzie do jakiegokolwiek zebrania jej członków.

Zakres działania osiedlowych rad spółdzielni mieszkaniowych

  • Rady współpracują z kierownikami osiedli w sprawie ustalania planów remontowych.
  • Mają wpływ na program działalności kulturalno-oświatowej (wiele prężnych spółdzielni ma swoje świetlice czy domy kultury, które działają na rzecz mieszkańców spółdzielni i całego osiedla).
  • Sprawują nadzór nad działaniem spółdzielczych ośrodków kulturalno-oświatowych.
  • Sprawują społeczną kontrolę nad działaniami administracji danego osiedla. 
  • Rozpatrują skargi, wnioski i odwołania które składają mieszkańcy spółdzielni.
  • Mogą wyznaczać swoich przedstawicieli, którzy zasiadają w komisjach przetargowych przy postępowaniach organizowanych przez spółdzielnię. 
  • Mają prawo do delegowania przedstawiciela do komisji odbierającej spółdzielcze inwestycje. 
  • Rada osiedla opiniuje również zasady rozliczania kosztów gospodarki zasobami mieszkaniowymi. 
  • Organizuje pomoc i opiekę społeczną (np. paczki świąteczne dla potrzebujących spółdzielców.
  • Współpracuje z samorządowymi radami osiedla i samorządem gminnym.

Wielkość rady osiedla zależy od liczby mieszkańców w zasobach spółdzielni na danym terenie. Dość często przyjmuje się parytet – członek rady osiedla na 700 członków spółdzielni z danego terenu z zastrzeżeniem, że musi być ich nieparzysta liczba (bo decyzje podejmowane są większością głosów). Radnych może być zatem kilku, jak i kilkunastu. Ich kadencja trwa zwykle trzy, cztery lata. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom