W Polsce brakuje niemal dwóch i pół miliona mieszkań

Jacek Szydłowski, Home Broker
nowe mieszkania Z badań statystyków wynika, że w Polsce wciąż brakuje ponad 2 mln mieszkań.
nowe mieszkania Z badań statystyków wynika, że w Polsce wciąż brakuje ponad 2 mln mieszkań. Maciej Kaczanowski
Ponad 16 lat zajęłoby wybudowanie mieszkań zaspokajających aktualne potrzeby Polaków. Gdyby liczyć tylko deweloperów, czas ten wydłużyłby się do prawie 40 lat. Tymczasem zapotrzebowanie na mieszkania cały czas rośnie.

– Gdyby przyjąć, że każde gospodarstwo domowe w Polsce powinno mieć do dyspozycji jedno mieszkanie, to okazałoby się, że 2012 rok zakończyliśmy niedoborem na poziomie około 940 tys. lokali – ocenia Bartosz Turek, analityk firmy Home Broker. – Nawet jednak spełnienie takiego parytetu nie powodowałoby automatycznie, że sektor budownictwa mieszkaniowego straciłby rację bytu. Część gospodarstw ma bowiem większe potrzeby mieszkaniowe niż relacja 1:1.

Nie można też zapomnieć o tym, że część istniejących budynków jest w bardzo złym stanie technicznym. Wymaga gruntownego remontu lub wręcz wyburzenia. Ile może być takich nieruchomości? Na to pytanie po części odpowiadają dane Eurostatu. Według nich, w złym stanie technicznym może być w Polsce ponad 1,5 mln mieszkań.

– Gdyby zsumować tę wartość z liczbą brakujących nieruchomości wynik sięgnąłby aż 2,4 mln sztuk – dodaje Turek. – Przy obecnej dynamice budowy nowych mieszkań, zaspokojenie tak zdefiniowanych potrzeb potrwałoby ponad 16 lat.

Powierzenie tego zadania tylko deweloperom, którzy w zeszłym roku oddali do użytkowania 63,2 tys. mieszkań, wydłużyłoby wspomniany okres do prawie 40 lat.

Potrzeby rosną od lat

Tyle teorii. W praktyce okres ten najprawdopodobniej byłby jeszcze dłuższy. Powód jest prosty: z roku na rok w Polsce jest coraz więcej gospodarstw domowych. Nie jest to jednak efekt przyrostu naturalnego, ale zmiany modelu rodziny. Coraz częściej Polacy mieszkają samotnie, a młode małżeństwa z obawy o sytuację finansową rodziny, odkładają decyzję o potomstwie. W efekcie przeciętne gospodarstwo domowe jest coraz mniej liczne.

Dane GUS pokazują, że jeszcze w 1999 roku liczyło ono 3,17 osób. W roku 2011 było to już tylko 2,87 osób. W efekcie liczbę gospodarstw domowych GUS szacował na 14,57 mln w 2011 roku, a w 2012 i na koniec 2013 roku miało to być już odpowiednio 69,5 tys. i 56,6 tys. gospodarstw więcej.

Deweloperzy kończą więcej niż zaczynają

W latach objętych analizą liczba gospodarstw domowych rosła szybciej niż zasób mieszkaniowy budowany przez deweloperów. W 2009 roku przybyło o 39,5 tys. więcej gospodarstw niż mieszkań. Podobnie było w kolejnych dwóch latach. Dopiero w zeszłym roku różnica stopniała do 6,3 tys.

– Gdyby więc powierzyć jedynie deweloperom tworzenie zasobu mieszkaniowego w Polsce, w ostatnich latach braki mieszkaniowe rosłyby, a nie spadały – wyjaśnia Turek.

Zobacz też: Około trzydziestu deweloperów zbankrutowało w Polsce w ubiegłym roku

Trzonem sektora budownictwa mieszkaniowego są jednak wg GUS osoby fizyczne, które budują domy. Ich dokonania są przeważnie znacznie większe niż wszystkich firm deweloperskich razem wziętych. W rekordowym 2009 roku deweloperzy zbudowali 72,3 tys. mieszkań. W tym samym czasie wszyscy pozostali uczestnicy rynku oddali do użytkowania 87,7 tys. nieruchomości mieszkalnych. W 2011 roku natomiast deweloperzy oddali do użytkowania 48,8 tys. mieszkań, a inni uczestnicy rynku prawie dwa razy więcej – 82,1 tys.

Najnowsze dane GUS o budownictwie mieszkaniowym pokazują, że w 2012 roku deweloperzy oddali do użytkowania o 16,5 proc. więcej mieszkań niż rok wcześniej. Gorsze dane pochodzą jednak z obszaru rozpoczynanych budów. Tych było w całym 2012 roku o 11,3 proc. mniej niż w rok wcześniej oraz o 9,1 proc. mniej niż lokali oddanych do użytkowania przez deweloperów. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z cenami mieszkań w Polsce?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom