W Ekwadorze robią beton z kokainy, odpadów medycznych i przeterminowanych leków. To element walki z kartelami

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Beton na ogół produkowany jest z cementu, wody i piasku. W Ekwadorze do jego produkcji wykorzystuje się dziś m.in. kokainę.
Beton na ogół produkowany jest z cementu, wody i piasku. W Ekwadorze do jego produkcji wykorzystuje się dziś m.in. kokainę. Tomasz Stokowski / Polska Press / ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
W Ekwadorze od kilku lat trwa skuteczna walka przeciwko kartelom narkotykowym, toczona przez prezydenta Guillermo Lasso Mendozę. Przestępcom odebrano tak dużo kokainy, że policja nie ma gdzie jej przechowywać. Jak informują hiszpańskie media, władze Ekwadoru zaczęły więc we współpracy z ONZ produkować z narkotyku beton budowlany.

Spis treści

Ekwador produkuje beton budowlany z kokainy, bo ma jej za dużo

Jak podaje najnowszy raport Biura Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC), Ekwador jest trzecim krajem w rankingu ilości konfiskowanych narkotyków – po Stanach Zjednoczonych i Kolumbii. W ciągu dwóch lat odebrano tam kartelom ponad 400 ton kokainy. Bezpieczne przechowywanie tak dużych ilości narkotyków okazało się jednak problematyczne, dlatego we współpracy z ONZ opracowano nietypowe rozwiązanie: produkcję betonu z kokainy.

W procesie tzw. „enkapsulacji” bloki kokainy są kruszone i mieszane z innymi materiałami, w tym przeterminowanymi lekami, odpadami medycznymi, szkłem i różnymi śmieciami. Wszystko zostaje sproszkowane i następnie zmieszane z cementem, piaskiem i wodą w celu wyprodukowania materiału budowlanego.

Metoda skuteczniejsza niż spalanie, a do tego bezpieczna

Choć pomysł produkcji betonu z narkotyków i innych odpadów może się wydawać szalony, eksperci ONZ zapewniają, że to bezpieczne rozwiązanie. W procesie produkcji betonu kokaina przestaje istnieć i nie jest możliwe jej odzyskanie. W efekcie nie ma także zagrożenia, by narkotyk przedostał się do ziemi lub do wody, gdzie mógłby szkodzić ludziom i zwierzętom.

Co więcej, specjaliści podkreślają, że ta metoda jest znacznie bardziej wydajna od niszczenia skonfiskowanego narkotyku poprzez spalanie. Spalenie 1 tony kokainy zajmuje 12 godzin, zaś proces „enkapsulacji” takiej ilości – tylko 3 godziny. O tym, jak bardzo pomysł spodobał się w Ekwadorze, świadczy ilość wytworzonego w ten sposób betonu. Do tej pory fabryka przetwarzania odpadów koło Quito wykorzystała do produkcji betonu budowlanego już ponad 350 ton kokainy.

Grażyna Opińska (PAP)

opi/ mms/

Oprac. PZG

Sprawdź, czy masz wszystko, czego potrzebujesz

Materiały promocyjne partnera

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom