Pelet – biopaliwo do ekologicznego ogrzewania domu

redakcja.regiodom, Hoven
Pelet nazywany również pelletem jest nowoczesnym, ekologicznym paliwemPelet (pellet) produkuje się z odpadów drzewnych. Wykorzystuje się w tym celu trociny, wióry, zrzyny, słomę zbóż, słomę rzepaku oraz rośliny energetyczne. Odpady drzewne poddaje się działaniu pras o bardzo dużym ciśnieniu zgniatania. Dzięki występującym w drewnie naturalnym lepiszczom, po sprasowaniu półproduktów powstaje granulat – stałe paliwo o wysokiej kaloryczności i łatwe w użyciu. Do produkcji pelletu wykorzystuje się zarówno drewno z drzew liściastych, jak i iglastych. Pierwsze mają większą wartość opałową, a drugie zawierają więcej ligniny, która jest podstawowym lepiszczem peletu. Wysokiej jakości granulat powstaje dzięki odpowiednim proporcjom drewnianych odpadów obu gatunków drzew.
Pelet nazywany również pelletem jest nowoczesnym, ekologicznym paliwemPelet (pellet) produkuje się z odpadów drzewnych. Wykorzystuje się w tym celu trociny, wióry, zrzyny, słomę zbóż, słomę rzepaku oraz rośliny energetyczne. Odpady drzewne poddaje się działaniu pras o bardzo dużym ciśnieniu zgniatania. Dzięki występującym w drewnie naturalnym lepiszczom, po sprasowaniu półproduktów powstaje granulat – stałe paliwo o wysokiej kaloryczności i łatwe w użyciu. Do produkcji pelletu wykorzystuje się zarówno drewno z drzew liściastych, jak i iglastych. Pierwsze mają większą wartość opałową, a drugie zawierają więcej ligniny, która jest podstawowym lepiszczem peletu. Wysokiej jakości granulat powstaje dzięki odpowiednim proporcjom drewnianych odpadów obu gatunków drzew. 123RF
Technologia produkcji peletu (inaczej pelletu) polega na odzyskiwaniu na potrzeby produkcji energii, jak największej ilości odpadów z drewna. Drewno czy słoma, z których powstaje pelet, to tzw. biomasa, czyli odnawialne źródło energii, które się nie wyczerpie.

Pelet (pellet) to granulat, który powstaje w procesie sprasowania trocin i wiórów drewnianych, kory, słomy lub łusek słonecznika. Produkty wykorzystywane do produkcji peletu są pochodzenia roślinnego, dlatego są neutralne dla środowiska. W wyniku spalania peletu nie ma nadmiernej emisji dwutlenku węgla (CO2) do atmosfery. Gdy opalamy dom peletem, to pozyskując energię cieplną uwalniamy jedynie taką ilość gazu, która została pobrana przez roślinę w trakcie jej wzrostu. Tym sposobem powstaje obieg zamknięty – spalany granulat uwalnia dwutlenek, który wchłaniany jest przez drzewa, z których powstaje kolejny pelet. Jest on uznany za paliwo ekologiczne również ze względu na to, że wydziela jedynie znikome ilości szkodliwych związków (siarka to maks. 0,08 proc., chlorki – maks. 0,03 proc.).

Przeczytaj: Czy warto zainwestować w kocioł na biopaliwo 

W Polsce domy, które nie mają dostępu do ciepła z sieci, ogrzewa się najczęściej węglem kamiennym. Jesteśmy wyjątkiem wśród krajów Unii Europejskiej. Ze względu na dużą emisję dwutlenku węgla podczas spalania tego paliwa, od wielu lat sukcesywnie odchodzi się od węgla. W wielu krajach wybór padł właśnie na pelet. Właściwości i zalety tego paliwa docenia się w Austrii, Francji, Niemczech, Danii i we Włoszech, gdzie w przydomowych kotłowniach spala się rocznie miliony ton peletu.

Pelet – paliwo łatwe z użyciu

Granulki peletu mają średnicę w granicach 6–25 mm i długość, która najczęściej nie przekracza 4–5 cm.. Taka frakcja efektywnie się wypala i jest łatwa w dozowaniu. Dla naszego komfortu ważne jest natomiast to, że pelet jest paliwem czystym. Opał ten nie brudzi rąk przy bezpośrednim zetknięciu, nie zanieczyszcza miejsca, w których go składujemy. Gdy palimy peletem, to w kotle i kominie nie dochodzi do nadmiernego osadzania się pyłów.

Poznaj opinie na temat: Ogrzewanie domu pelletem

Zaletą peletu jest również niewielka ilość odpadów. Z tony tak przygotowanej biomasy powstaje tylko około 4 kg popiołu. Dla porównania – podczas spalania tony ekogroszku, który często jest zanieczyszczony, może powstać nawet 100 kg popiołu. Plusem jest też to, że pozostały po spaleniu peletu popiół, można użyć jako nawóz. 

Czy warto zainwestować w kocioł opalany peletem?

Wybierając rodzaj kotła brać powinniśmy brać pod uwagę nie tylko komfort, ale i przyszłe ceny surowców naturalnych. Pamiętajmy, że ropa, węgiel oraz gaz ulegają stopniowemu wyczerpaniu. Dlatego przy stałym zapotrzebowaniu na te paliwa, ich ceny będą rosnąć. W przypadku peletu sytuacja wygląda inaczej. Drewno czy słoma, z których powstaje granulat, to tzw. biomasa, czyli jedno z wielu odnawialnych źródeł energii. Ponieważ zasoby biomasy są właściwie niewyczerpalne, ich cena nie jest narażona na intensywny wzrost. 

Kocioł opalany peletem jest wygodny w obsłudze, ponieważ jest praktycznie bezobsługowy. Nie trzeba „dorzucać do pieca", ani wynosić dużych ilości popiołu. Pelet podawany jest do pieca automatycznie. 

Przeczytaj również:Lepszy kocioł na paliwo stałe z podajnikiem czy kocioł zasypowy? 

Wśród paliw z biomasy pelet znajduje się w czołówce, jeśli porównamy ich wartość opałową. Dla peletu wynosi ona 16–17 MJ/kg i ustępuje jedynie wartości opałowej brykietu drzewnego (18–26 MJ/kg). Tonę peletu (luzem) można kupić już za około 620 złotych. Ogrzewanie domu peletem jest droższym rozwiązaniem niż opalanie węglem. Jednak dużo wygodniejszym i ekologicznym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom