Ustawa deweloperska zwiększa ochronę nabywców mieszkań

redakcja.regiodom, Home Broker, Bartosz Turek, Robert Latuszek, Katarzyna Siwek
Budowa bloku mieszkalnegoDla firm budowlanych najłatwiejszym do wprowadzenia wymogiem narzuconym przez nową ustawę deweloperską będzie prospekt informacyjny.
Budowa bloku mieszkalnegoDla firm budowlanych najłatwiejszym do wprowadzenia wymogiem narzuconym przez nową ustawę deweloperską będzie prospekt informacyjny. alvimann
Ustawa o ochronie osób kupujących mieszkania od deweloperów zacznie obowiązywać dopiero 29 kwietnia 2012 roku. Jednak już teraz niektóre firmy budowlane stosują się do jej zapisów.

Niektórzy deweloperzy zdecydowali się na wprowadzenie w życie już teraz np. rachunku powierniczego czy prospektu informacyjnego. Tym sposobem chcą przyciągnąć klientów, którzy przywiązują dużą wagę do bezpieczeństwa przy zakupie mieszkania. To jeden z chwytów marketingowych deweloperów.

Za około cztery miesiące (29 kwietnia 2012 roku) wejdzie w życie ustawa wprowadzająca specjalną ochronę nabywców mieszkań deweloperskich. W innych krajach Unii takie przepisy już obowiązują.
Do ochrony kupujących będą służyły takie rozwiązania:

  1. pieniądze kupujących mieszkania od deweloperów będą gromadzone na rachunkach powierniczych (zamkniętym lub otwartym); na zamkniętym rachunku powierniczym będą gromadzone pieniądze nabywcy, które zostaną wypłacone deweloperowi dopiero po ustanowieniu lub przeniesieniu na kupującego prawa do lokalu; na otwartym mieszkaniowym rachunku powiernczym lokowane będą pieniądze nabywcy, jednak ich wypłata jest zgodna z harmonogramem inwestycji; otwart rachunek powierniczy połączony jest z gwarancją bankową; 
  2. kupujący otrzymają pełną informację o nabywanej nieruchomości w prospekcie informacyjnymo, który będzie miał ujednoliconą formę;
  3. lepiej uregulowana będzie sama umowa deweloperska (np. obligatoryjna forma aktu notarialnego);
  4. procedury chroniące pieniądze nabywców nieruchomości na wypadek upadłości dewelopera.

Wymagania te będą dotyczyły zarówno nowych inwestycji, jak i tych, które są już w trakcie realizacji. Wyjątkiem są rachunki powiernicze. Jeśli bowiem deweloper przed wejściem w życie ustawy „ogłosi publicznie" rozpoczęcie sprzedaży mieszkań w danym projekcie, nie będzie musiał stosować rachunków aż do jego zakończenia. Niestety przepis jest mało precyzyjny i daje deweloperom możliwość budowania bez rachunków.

Kupujący mieszkania deweloperskie z pełną informacją

Prospekt informacyjny jest dokumentem o ustandaryzowanej formie. Powinien on zawierać kompletne i wyczerpujące informacje o inwestycji, okolicy, kupowanym mieszkaniu, a także dotychczasowych działaniach dewelopera oraz jego sytuacji finansowej. Opracowanie to jest bardzo szczegółowe. Dowiemy się z niego nawet o tym, jakie zmiany w infrastrukturze znajdą się w promieniu 1 km od interesującej nas inwestycji.

Część dużych firm deweloperskich nie czeka na wejście w życie ustawy i już ma dla klientów takie prospekty. To zabieg marketingowy mający na celu pokazanie się z lepszej strony niż konkurencja. 
Niektórych deweloperów przed szykowaniem prospektu może powstrzymywać obowiązek drobiazgowego opisania w okolicy inwestycji, w tym m.in. planów rozbudowy infrastruktury. Deweloper powinien się przy tym opierać na publicznie dostępnych danych. Ustawa nie precyzuje, jakie powinny być źródła tych danych, co zdaniem deweloperów stwarza ryzyko, że informacje można będzie łatwo podważyć. Jest to o tyle problem, że jeśli prospekt nie zgadza się ze stanem faktycznym, nabywca może się bez konsekwencji wycofać z umowy. 

Rachunek powierniczy u wybranych deweloperów już dziś

Część deweloperów już teraz stosuje rachunki poweirnicze. Robią to m.in.: Budimex Nieruchomości, Laor Development, M-Alfa Osiedla Sp. z o.o., Pryzma, Robyg i Volumetric. Jednak klient nie ma obowiązku korzystania z tego rowiązania.

Zobacz również: Nie mamy ani mieszkań, ani pieniędzy

Specjaliści zwaracają jednak uwagę na to, że w niektórych przypadkach rachunek powierniczy oferowany przez dewelopera jest w rzeczywistości mniej bezpiecznym tzw. rachunkiem zastrzeżonym. Różnica polega na tym, że pieniądze zdeponowane na rachunku zastrzeżonym nie podlegają aż tak szerokiej ochronie, jak w rachunku powierniczym. Deweloper i bank mają dużą dowolność w ustalaniu zapisów warunkujących wypłatę środków z rachunku zastrzeżonego.

Zobacz również: Zakup mieszkania w trakcie budowy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom