Urządzenia i narzędzia przydatne do prac w ogrodzie

Edyta Hanszke, Husqvarna, Gardena
wąż ogrodowyUżytkowanie wózka na wąż z możliwością nawijania węża w pozycji stojącej, zapobiega niewygodnej i niezdrowej zmianie pozycji.
wąż ogrodowyUżytkowanie wózka na wąż z możliwością nawijania węża w pozycji stojącej, zapobiega niewygodnej i niezdrowej zmianie pozycji. Gardena
Jak wybrać kosiarkę i opryskiwacz odpowiednie do naszego ogrodu? Jakie jeszcze akcesoria warto kupić na początku sezonu? Odpowiadają eksperci.

Kosiarka to jedno z podstawowych urządzeń potrzebnych w ogrodzie, które pozwoli nam zadbać o wygląd trawnika. Żeby zdecydować się na konkretny model kosiarki, musimy odpowiedzieć sobie na najważniejsze pytanie pytanie: jaka jest powierzchnia naszego trawnika. Małe trawniki (o powierzchni 700–800 mkw.) można kosić kosiarką bez napędu.Takie urządzenia są też ekologiczne, bo nie wytwarzają hałasu i zanieczyszczeń.

Drugi ważny aspekt, to szerokość cięcia kosiarki. Od tego zależy czas koszenia. Należy pamiętać, że skoszenie każdego 1000 mkw. trawnika wymaga przejścia od 2 do 3 kilometrów. Do dużej, otwartej powierzchni trawnika, lepiej wybrać kosiarkę z szerokością noży co najmniej jednego metra. Z
drugiej strony, do dużego trawnika z dużą liczbą drzew i krzewów lepsza będzie kosiarka z większą liczbą mniejszych noży, która ułatwi dotarcie do niedostępnych miejsc.

Zobacz również: Domek na narzędzia ogrodowe 

Musimy się także zastanowić, jak często zamierzamy kosić trawę. Wybór sposobu koszenia powinien być uzależniony od rodzaju trawnika oraz częstotliwości koszenia. Kosiarki z bocznym lub tylnym wyrzutem poradzą sobie z wyższą, rzadziej koszoną trawą.

Z kolei kosiarki z funkcją zbierania trawy to oszczędność czasu i bardziej estetyczny wygląd trawnika. Można je również wykorzystać do zbierania liści, gałązek, chwastów itp. Działanie takie jest szczególnie wskazane, gdy chcemy uniknąć alergicznej reakcji na pyłki traw i ograniczyć rozsiewanie się chwastów.

Warto przeczytać: Kosiarka automatyczna - jak działa to urządzenie i jak je zamontować

Można również wybrać kosiarkę z funkcją pozwalającą rozdrobnienie ściętej trawy tak, aby mogła ona zostać na trawniku bez konieczności zbierania do kosza lub ręcznego grabienia. Takie urządzenie sprawdza się doskonale, jeśli kosimy trawnik często. Rozdrobnione ścinki trawy nawożą go, czyniąc odporniejszym na suszę. Warto pamiętać o tym, iż przez rok koszenia trawnika o powierzchni 1000 m kw. uzyskujemy około 2 ton ściętej trawy.

Do rozpylania nawozów i środków ochrony roślin

Do prawidłowego wzrostu i zdrowego rozwoju rośliny potrzebują nie tylko dobrej gleby i odpowiedniej ilości wody, ale także składników odżywczych, które nie zawsze występują w glebie. Żeby dostarczyć je do gleby, potrzebne są opryskiwacze. Do rozpylania nawozów i środków ochrony roślin idealnie nadają się opryskiwacze ciśnieniowe. Na rynku są dostępne w różnych rozmiarach i z różnym wyposażeniem, co każdemu pozwoli znaleźć model idealnie spełniający indywidualne potrzeby. Do rozprowadzania dużych ilości płynów doskonale nadają się opryskiwacze plecakowe, które można bez trudu nosić na plecach. Małe opryskiwacze z pompką pasują idealnie do kształtu dłoni i są używane głównie w domu oraz do lekkich prac w ogrodzie. 

Wszystkie narzędzia na jednym trzonku

Producenci narzędzi ogrodniczych, chcąc ułatwić nam prace, proponują zestawy trzonków, do których można dołączyć narzędzia przydatne do konkretnych prac, np.

  • kultywator,
  • pazurki,
  • grabki,
  • motyczkę,
  • wertykulator,
  • grabie,
  • szpadel,
  • obsypnik.

Systemy takie umożliwia łączenie różnych trzonków i narzędzi, zapewniając odpowiednią kombinację do każdego zastosowania w ogrodzie – do uprawy gleby w grządkach warzywnych i rabatach kwiatowych, sprzątania ścieżek ogrodowych czy usuwania liści z trawnika. Wszystkie narzędzia można też z łatwością przedłużyć za pomocą odpowiedniego trzonka (np. combistem Gardeny).

Zobacz również: Jak przechowywać narzędzia ogrodowe

Przyjemność i komfort pracy w ogrodzie mogą zapewnić także wózek na wąż, który umożliwia podlewanie ogrodu w wygodnej pozycji. – Każdy ogrodnik, nawet amator, powinien podczas pracy w ogrodzie zawsze dbać o odpowiednią pozycję. Schylamy się szczególnie często podczas prac związanych z podlewaniem – ciągłe przenoszenie węża oraz rozplątywanie go sprawia, że stale pochylamy nasze ciało i męczymy kręgosłup. Użytkowanie wózka na wąż z możliwością nawijania węża w pozycji stojącej, zapobiega niewygodnej i niezdrowej zmianie pozycji – podpowiada Jarosław Soboń, ekspert marki Gardena. 

Do przewożenia śmieci ogrodowych możemy używać wózka ogrodowego. To idealne narzędzie do wygodnego zbierania i usuwania chwastów, ściętej trawy lub innych odpadów ogrodowych. Po usunięciu uchwytu na worek, wózek ogrodowy Gardeny może również służyć do wygodnego transportu np. skrzynek z owocami czy napojami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom