Rodzaje ziemi ogrodowej. Co na nich urośnie

Edyta Hanszke
Sadzenie roślin w ogrodzieWiedząc, jaki rodzaj ziemi mamy w ogrodzie, możemy dobrze dobrać gatunki roślin oraz dostosować odpowiedni sposób ich nawożenia i uprawy.
Sadzenie roślin w ogrodzieWiedząc, jaki rodzaj ziemi mamy w ogrodzie, możemy dobrze dobrać gatunki roślin oraz dostosować odpowiedni sposób ich nawożenia i uprawy. summa (Pixabay.com)
Zbyt piaszczysta gleba rozsypuje się w dłoni, zbyt gliniasta zbija się w bryłę. Jedną i drugą trzeba poprawić, jeśli chcemy mieć piękne rośliny w przydomowym ogrodzie.

Jeśli kupiliśmy działkę do zagospodarowania, możemy przeprowadzić badanie gleby, żeby zorientować się, co najlepiej się na niej przyjmie i jak ją poprawić, żeby mieć wymarzone rośliny w ogrodzie.

Warto wiedziećNawozy dla prawidłowego rozwoju i wzrostu roślin 

Wiedząc, z jakim rodzajem gleby mamy do czynienia, możemy dobrze rozplanować rozmieszczenie roślin oraz dostosować odpowiedni sposób ich nawożenia i uprawy.  

Jak przeprowadzić badanie gleby. Wykopać kilka dołków w różnych miejscach działki, tak, żeby zobaczyć przekrój ziemi (głębokość 50–80 cm.). Wierzchnia ciemna warstwa zawiera próchnicę. Im jest grubsza tym lepiej, może sięgać nawet 30 cm. Jeżeli grubość próchnicy wynosi mniej niż 10 cm, kupiliśmy działkę z glebą piaszczystą lub żwirową.

Badanie gleby wg tabeli Schlichtinga i Blume przeprowadzamy biorąc do ręki trochę wilgotnej gleby i tworząc z niej wałek:

  • jeśli nie można uformować z niej cienkiego wałka – jest piaszczysta,
  • jeśli można z niej uformować wałek – jest gliniasta,
  • jeśli po przełamaniu wałka ma lśniącą powierzchnię i łatwo sformować ją w bryłę – jest ilasta,
  • bardzo miękka – silnie ilasta.

Rodzaj ziemi ogrodowej możemy też rozpoznać po rosnących na niej dzikich roślinach.

Rodzaj glebyRośliny, które na niej lubią rosnąć
gleba suchamacierzanka pospolita, wilczomlecz sosnka, krwawnik pospolity
gleba wilgotnastokrotka, gwiazdnica pospolita, wiązówka błotna
gleba podmokłapodbiał, skrzyp polny, rdest wężownik
gleba kwaśnakoniczyna pospolita, szczaw
gleba alkalicznawilczomlecz mały, dzwonek jednostronny
gleba bogata w azotpokrzywa
gleba uboga w azotkomornica zwyczajna

 

Gleba piaszczysta łatwo przepuszcza wodę i powietrze, szybko wysycha, ale zawiera mało próchnicy. Charakteryzuje się jasnym kolorem i widocznymi ziarnami piasku. Po deszczu nie powstają w niej kałuże, woda szybko wsiąka. Jest sypka i lekka, ale nie stanowi dobrego podłoża dla roślin, bo zbyt łatwo przepuszcza wodę wraz z substancjami mineralnymi. Jest mało urodzajna.

Glebę piaszczystą lubią:

  • konwalie majowe,
  • rozchodniki,
  • naparstnice,
  • berberysy,
  • jałowce,
  • sosny,
  • świerki. 

Gleba gliniasta (ciężka) nie przepuszcza wody, wyschnięta zbija się w twardą skorupę i pęka, co powoduje naruszenie korzeni roślin. Wiosną bardzo wolno się nagrzewa, co opóźnia budzenie się roślin. Po deszczu na takiej glebie tworzą się kałuże, a gromadzenie wody może nawet doprowadzić do gnicia roślin.

Przeczytaj: Sprawdzone sposoby na zakwaszenie gleby w ogrodzie

Glebę gliniastą lubią:

  • cyprysik nutkajski,
  • jabłoń purpurowa, 
  • jukka ogrodowa,
  • ciemiernik biały.

Aby określić kwasowość gleby, wystarczy posłużyć się prostym kwasomierzem polowym lub elektronicznym. Można też oddać próbki ziemi ogrodowej do analizy w miejscowej stacji chemiczno-rolniczej. 

Jak wzbogać ziemię ogrodową

Glebę piaszczystą należałoby wzbogać kompostem lub obornikiem, żeby poprawić jej elastyczność i zatrzymywanie wody. Do gleby gliniastej trzeba dodać do niej gruboziarnisty piasek lub drobny żwir oraz kompost lub obornik. 

Warto przeczytaćNaturalne nawozy – dlaczego warto je stosować 

 Na jednej i drugiej warto siać także zielony nawóz (szybkorosnące rośliny jednoroczne, które przed kwitnieniem należy ściąć, rozdrobnić, pozostawić do zwiędnięcia, a następnie nieco wymieszać z ziemią, tak aby zapewniony był dostęp powietrza do rozkładającej się masy zielonej.

Jeżeli się okaże, że gleba na naszej działce jest zbyt kwaśna, wczesną wiosną lub jesienią należy rozsiać nawóz wapniowy – kredę mieloną lub dolomit – i wymieszać go z wierzchnią warstwą podłoża.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom