Kosiarka automatyczna. Jak zainstalować to urządzenie ogrodowe

Edyta Hanszke, Jerzy Banaszczyk, ekspert firmy Husqvarna
Kosiarka automatyczna Automower®Kosiarka powinna być odporna na zmienne warunki atmosferyczne i opady deszczu.
Kosiarka automatyczna Automower®Kosiarka powinna być odporna na zmienne warunki atmosferyczne i opady deszczu. Husqvarna
Udostępnij:
Automatyczne kosiarki mogą pracować 24 godziny na dobę przez cały tydzień, a ich zamontowanie jest stosunkowo proste.

Pierwszą czynnością, jaką warto wykonać, jest przygotowanie szkicu działki, wraz z zaznaczeniem domu, ścieżek ogrodowych, roślinności, różnych obiektów stałych itp. Rysunek taki ułatwi wyznaczenie terenu roboczego kosiarki automatycznej. Podpowie, jak optymalnie wydzielić tak zwane wyspy, czyli miejsca wewnątrz trawnika, które nie będą koszone (rabaty kwiatowe, oczko wodne, mała architektura itd.)

Zobacz również: Jak założyć oczko wodne 

Dzięki szkicowi także łatwiej dokonamy wyboru miejsca, w którym umieszczona zostanie stacja ładująca kosiarki. Właściwym rozwiązaniem jest postawienie jej na równiej, płaskiej powierzchni – w centralnej części ogrodu.

Jest to istotna kwestia, ponieważ stacja z trzech stron – tj. z frontu i boków – powinna mieć pozostawioną wolną przestrzeń w promieniu minimum 3 metrów. Po wybraniu odpowiedniego miejsca należy przymocować stację do podłoża.

O czym warto pamiętać zanim zainstalujemy kosiarkę automatyczną

  1. Kosiarkę montujemy w miejscu wolnym od przeszkód.
  2. Trawa nie powinna być dłuższa niż 10 cm -– w przeciwnym razie, pierwsze koszenie trawnika należy wykonać tradycyjną kosiarką prowadzoną.
  3. Przed przystąpieniem do instalacji kosiarki należy przeczytać instrukcję obsługi, aby uniknąć błędów i problemów w pracy urządzenia.

Warto przeczytać: Bezprzewodowe koszenie trawnika

Ograniczenia miejsca pracy kosiarki

Kolejną czynnością jest ułożenie pętli ograniczającej teren działania urządzenia. Wykorzystujemy w tym celu przygotowany wcześniej szkic ogrodu. Przy przystąpieniu do tej czynności warto zostawić początkowy fragment przewodu luzem, dzięki czemu zyskamy odcinek, który zostanie wpięty do stacji dokującej.

– Linia ograniczająca powinna być poprowadzona 30 cm od ścian, 20 cm od rabat kwiatowych oraz 5 cm od ścieżek czy chodników na poziomie trawnika. W miejscach, gdzie z przyczyn konstrukcyjnych kosiarki trawa nie zostanie skoszona (przy murach, płotach) najlepiej wysypać korę, żwir lub w inny sposób zapobiec rośnięciu trawy. Rozwiązanie takie uwolni nas od dokaszania miejsc trudno dostępnych – mówi Jerzy Banaszczyk.

W większości ogrodów znajdują się drzewka owocowe, grządki warzywne, krzewy i mała architektura. W celu zapewnienia im bezpieczeństwa, należy każdy z takich obiektów otoczyć przewodem ograniczającym i zawrócić, tak, aby powstała wyspa. Wówczas kosiarka zautomatyzowana nie będzie próbowała tam wjechać.

Po rozwinięciu przewodu ograniczającego podłączamy go do stacji ładującej. Kosiarka musi także „wiedzieć", jak wrócić do stacji ładującej. Przygotowujemy więc przewód doprowadzający, łączący stację ładującą z pętlą ograniczającą po przeciwnej stronie ogrodu.

Wybór przestrzeni dla przewodu doprowadzającego podyktowany jest ukształtowaniem ogrodu. Najlepiej, gdy przewód przebiega przez centralną część zieleńca. Pamiętajmy o przymocowaniu go do podłoża. Po rozwinięciu dostatecznej długości przewodu doprowadzającego należy połączyć go z pętlą ograniczającą.

Jedną z ostatnich czynności jest podłączenie stacji ładującej do transformatora, a tego do gniazdka elektrycznego, aby naładować akumulator kosiarki. Po dokonaniu montażu, należy sprawdzić poprawność funkcjonowania instalacji.

O czym pamiętać przy wyborze kosiarki automatycznej?

  • Wybierz model kosiarki dostosowany do obszaru, jaki ma kosić.
  • Kup urządzenie, którego parametry będą dostosowane do nachylenia terenu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Prestiżowe nagrody dla polskich domów

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną RegioDom
Dodaj ogłoszenie