Domek na narzędzia ogrodowe

Grażyna Zwolińska
Domek narzędziowy drewnianyGotowy domek narzędziowy możemy kupić w markecie budowlanym.
Domek narzędziowy drewnianyGotowy domek narzędziowy możemy kupić w markecie budowlanym. Praktiker
Narzędzia ogrodnicze można trzymać w garażu lub w piwnicy. Nie jest to jednak wygodne rozwiązanie, bo zajmują dużo miejsca i nie są pod ręką.

Narzędzia ogrodowe najlepiej przechowywać w specjalnie do tego przeznaczonym pomieszczeniu, które jest na tyle duże, żeby spokojnie zmieściły się w nim nie tylko grabie, szpadel, motyczka, sekatory, nożyce, ale też np. kosiarka, wertykulator, kołowrotek z wężem do podlewania, taczki, donice, skrzynka narzędziowa i wiele innych potrzebnych do pracy w ogrodzie rzeczy.

Zalety półek i pudełek do przechowywania narzędzi

W domku na narzędzia ogrodnicze warto zamontować na różnych wysokościach półki lub ustawić proste regały o wytrzymałej konstrukcji. Bardzo ułatwiają one utrzymanie porządku. Można na nich stawiać różne, wciąż gubiące się przedmioty. Plusem tego rozwiązania jest również fakt, że przechowywane rzeczy będą na widoku. Doskonale też zdaje egzamin postawienie na półkach pudełek, w których można trzymać różne drobiazgi. Na każdym pudełku warto oznaczyć jego zawartość. Jeszcze lepiej, gdy pudełka są przezroczyste. Przydadzą się też wieszaki i haki na ścianie, na których można powiesić podręczne sprzęty, np. sekator. Nie będzie trzeba ich już szukać po zakamarkach.

Zobacz także: Narzędzia ogrodowe: sposoby ich przechowywania

Budowa domku na narzędzia - wystarczy trochę dobrych chęci

Domek na narzędzia nie musi być wielkim wydatkiem. Może to być zwykła drewniana budka, którą przy odrobinie talentu, czasu i dobrych chęci zrobimy sami z desek kupionych na przykład w tartaku. Nie potrzeba do jego zbudowania specjalistycznych narzędzi.

Jeśli jednak mamy „dwie lewe ręce", pozostaje kupienie czegoś gotowego. W ogrodniczej części marketów budowlanych lub w firmach produkujących drewniane wyroby można spotkać takie domki. Wtedy jednak trzeba już się liczyć z wydatkiem rzędu 1300–1500 zł. W sprzedaży są też domki z ocynkowanej, powlekanej poliamidem blachy stalowej. Mają 20 lat gwarancji. Nie trzeba ich konserwować. Dzięki różnorodnej kolorystyce można je wkomponować w otoczenie ogrodu.

Zabezpieczenie domku do przechowywania narzędzi przed szkodnikami

Ponieważ teraz niemal każdy właściciel swojej oazy zieleni coraz bardziej dba o jej estetykę, trudniej niż w dawnych latach spotkać zaniedbane, walące się składziki na ogrodnicze narzędzia. Coraz częściej są one ozdobą ogrodu. Właściciele starają się, żeby pasowały do otoczenia. Pamiętają o zaimpregnowaniu drewna, by przedłużyć jego trwałość. Pokryte bejcą deski są przecież o wiele bardziej odporne na butwienie niż surowe niezabezpieczone drewno. Nie chłoną też tak szybko brudu i zanieczyszczeń.

Niekoniecznie osobno

Domek na narzędzia ogrodnicze nie zawsze musi być osobno stojącym pomieszczeniem. Doskonale sprawdza się też wydzielenie w działkowej altance o zabudowanych ścianach części na narzędzia. Jeśli jej wnętrze dobrze rozplanujemy, zmieści się tam naprawdę dużo przedmiotów.

Można też zrobić tak, jak właściciel widocznej na zdjęciu tzw. letniej kuchni, do której przylega zabudowany, funkcjonalny schowek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom