Narzędzia ogrodowe: sposoby ich przechowywania

mk, (zka)
Specjalny wieszak do przechowywania narzędzi ogrodniczychNarzędzia ogrodowe można przechowywać na wieszaku przymocowanym do ściany garażu.
Specjalny wieszak do przechowywania narzędzi ogrodniczychNarzędzia ogrodowe można przechowywać na wieszaku przymocowanym do ściany garażu. Praktiker
Przy dużej liczbie narzędzi ogrodniczych przechowywanie ich stanowi spory problem. Jak więc znaleźć miejsce na nie?

Narzędzia do pielęgnacji ogrodu to przecież nie tylko grabie, widły, łopata, motyczka, sekatory itp., ale też węże ogrodowe, kosiarka, taczka, wertykulator, donice i wiele innych potrzebnych do pracy w ogrodzie rzeczy. Po zakończeniu prac powinniśmy odnieść je na miejsce. Czyli gdzie?

Narzędzia powieszone na ścianie

Najlepszym rozwiązaniem jest osobne pomieszczenie na przechowywanie tego typu sprzętu ogrodowego, czyli domek na narzędzia. Jeśli go nie mamy, można wykorzystać w tym celu część garażu. Zwykle narzędzia stawiamy pod ścianą blisko wejścia. Nie jest to zbyt dobry pomysł, bo prędzej czy później któreś z narzędzi może uszkodzić nam karoserię samochodu lub np. przebić oponę.
Jeśli jesteśmy zmuszeni do przechowywania grabi, łopat itp. w garażu, wydzielmy na ścianie kawałek miejsca na uchwyty, na których je powiesimy. Można to zrobić najprostszym domowym sposobem, montując kilka haków.

Gotowy wieszak do przechowywania narzędzi

Można też skusić się na zakup gotowego wieszaka umożliwiającego przechowywanie narzędzi ogrodowych w uporządkowany sposób na niewielkiej przestrzeni. Takie wieszaki dostępne są w ogrodniczych marketach. To np. sześć ocynkowanych, stalowych haków pokrytych warstwą antypoślizgowej gumy gwarantującej bezpieczne trzymanie narzędzi. Listwa jest wykonana z tworzywa sztucznego. W opakowaniu dołączone są wkręty i kołki do montażu na ścianie. W innym wieszaku umieścić można osiem dużych narzędzi i w dolnym rzędzie na mniejszych uchwytach różne ogrodnicze drobiazgi.

Jeden trzonek, wiele narzędzi

Warto też zainteresować się rozwiązaniem o handlowej nazwie QuikFit™. Jest to system polegający na wykorzystaniu jednego trzonka, do montowania na nim różnych końcówek. Za pomocą jednego kliknięcia można zainstalować dziesięć głowic: kultywator, motykę, różnego rodzaju grabie i szczotkę. QuikFit™ jest wyposażony również w uniwersalny adapter, pozwalający łączyć trzonek z końcówkami narzędzi różnych producentów. System ten pomaga utrzymać porządek wśród narzędzi i zaoszczędzić miejsce potrzebne do ich przechowywania

Przechowywanie narzędzi w piwnicy: mało wygodny sposób

Niektórzy przechowują narzędzia ogrodnicze w piwnicy. Po sezonie jest to może dobre rozwiązanie, pod warunkiem, że jest ona sucha. W sezonie trudno wciąż narzędzia wynosić i wnosić. Zwykle więc stoją one na wolnym powietrzu gdzieś w kącie ogrodu, co nie służy ich trwałości. Poza tym ogrodowe rabatki i trawnik lepiej wyglądają, jeśli nie towarzyszą im porozrzucane grabie, łopaty, sekatory, taczki, kosiarki czy węże ogrodowe.

Wąż ogrodowy na wózku

Jeśli o węża chodzi, warto kupić dla niego specjalny wózek. Nawinięty na wózek wąż ogrodowy nie plącze się pod nogami, wygląda estetycznie, a przy okazji nie zagina się, co zwiększa jego trwałość. Klasyczne wózki do węży są wyposażone w duże, szerokie koła umożliwiające bezproblemowe poruszanie się po nierównym podłożu. Mogą być również zaopatrzone w wygodną rolkę prowadzącą, dzięki której wąż równomiernie się zwija, a my nie brudzimy rąk.

Wózki na węże produkowane są w wersjach dla małego, średniego i dużego ogrodu oraz do węży o różnej średnicy. W niektórych zastosowano technikę samoczynnego rozwijania się węża, gdy wózek jest ciągniony i automatycznego nawijania węża, gdy wózek jest pchany.
Wąż można też powiesić na ścianie w specjalnym do tego przystosowanym uchwycie.

Narzędzia ogrodowe kupuj z głową

Generalnie dobrze jest trzymać się zasady wybierania do pielęgnacji ogrodu narzędzi i sprzętów, które zajmują mało miejsca. A więc takie, które można powiesić lub złożyć, gdy nie są używane. Pomieszczenie, w którym przechowujemy narzędzia, musi być suche, bo wilgoć im zdecydowanie nie służy. Dobrze też, żeby nie mogły się do niego dostać małe dzieci, bo nie są to „zabawki" odpowiednie dla nich.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom