Chcesz mieć własną paprykę? Posiej ją w tym terminie! Sprawdź, jak zrobić zdrowe i mocne sadzonki oraz kiedy je posadzić

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Wideo
od 7 lat
Kiedy siać paprykę? Termin siewu to jedna z ważniejszych rzeczy w jej uprawie, bo nie można posiać jej zbyt późno. Paprykę uprawia się z rozsady, a sadzonki możemy przygotować samodzielnie w domu. Podpowiadamy, jak to zrobić krok po kroku. Wyjaśniamy, kiedy posiać paprykę, czy trzeba ją pikować i jak to zrobić, a także, kiedy posadzić ją do gruntu.

Spis treści

Uprawa papryki? Tylko z rozsady!

Paprykę z powodzeniem możemy uprawiać w ogrodach, a nawet na balkonach. Jednak trzeba wiedzieć, że to ciepłolubna roślina i ma długi okres wegetacji. A to oznacza, że w Polsce papryki nie można posiać prosto do gruntu, bo nie wyrośnie, albo nie zdąży wydać owoców (botanicznie papryki są właśnie owocami). Dlatego trzeba wcześniej przygotować jej sadzonki, czyli zrobić rozsady.

Sadzonki papryki trzeba przygotować wcześnie, bo inaczej nie doczekamy się zbiorów.
Sadzonki papryki trzeba przygotować wcześnie, bo inaczej nie doczekamy się zbiorów. pixabay.com

Wprawdzie gotowe sadzonki papryki będzie można kupić w maju, jednak będzie to droższe rozwiązanie. A do samodzielnego przygotowania sadzonek wystarczy paczka nasion, doniczki, ziemia oraz parapet. W opisany poniżej sposób sieje się wszystkie odmiany papryki, również typu chili.

Kiedy siać paprykę?

Paprykę na rozsady można posiać już pod koniec lutego, jednak najlepszy termin to marzec. Nie opóźniajmy tego, bo nie doczekamy się dobrych zbiorów.

Ziemia i doniczki dla papryki. W czym ją posiać?

Do siewu papryki najlepiej kupić specjalne podłoże do rozsad – sprzedawane jako ziemia do siewu i pikowania. Ma ono odpowiednią przepuszczalność, żyzność, jest także wolne od patogenów, na które młode rośliny są szczególnie wrażliwe.
Do przygotowania rozsad można wybrać m.in. wielodoniczki, składające się z niewielkich pojemników połączonych razem. Niekiedy mają one pokrywkę i są rodzajem miniszklarenki.

Na podobnej zasadzie można wykorzystać przeźroczyste pojemniki z pokrywką, np. po ciastkach. W dnie trzeba zrobić otwory, muszą też być dokładnie umyte. Bardzo dobrym rozwiązaniem są doniczki torfowe, które rozkładają się w ziemi. Wybierzmy takie, które mają średnicę 6-8 cm. Zaletą tych ostatnich jest to, że papryczek nie będzie trzeba przesadzać, a do gruntu posadzimy je razem z doniczką, która się rozłoży. Pod doniczki trzeba oczywiście podłożyć tackę.

Jak siać paprykę?

Do doniczek nasypmy ziemi i delikatnie ją ugniećmy (jeszcze lepiej ją utrząsnąć). Nasiona papryki najlepiej sadzić pojedynczo do doniczek (nie dotyczy to większych pojemników). Są na tyle duże, że zrobimy to bez problemu, a przy tym skuteczność kiełkowania jest duża, więc raczej nie będziemy mieć pustych doniczek. Umieszcza się je płytko, na głębokości ok. 1 cm, lekko dociskając palcem. Po siewie podłoże delikatnie nawadniamy.

Temperatura i światło dla papryki

Doniczki postawmy w jasnym i ciepłym miejscu. Optymalna temperatura kiełkowania to 22-25 st. C., natomiast siewkom wystarczy ok. 22 st. C. Nie narażajmy ich na ziemne przeciągi!

Kiełkowanie papryki. Jak długo to trwa i jak zadbać o siewki?

Pierwsze wschody papryki powinny się pojawić po około 10 dniach, ale może to potrwać do dwóch tygodni. W tym czasie doniczki mogą być nakryte pokrywkami (jeśli je mają) lub folią, albo przeźroczystym plastikiem. Trzeba je jednak uchylać, żeby nie zaparzyły się. Kiedy pojawią się pierwsze siewki, osłony zdejmujemy. Przez cały czas pilnujemy, by ziemia była lekko wilgotna.

Jeśli przygotujemy sadzonki w większych doniczkach torfowych, to nie będziemy musieli ich pikować. W dodatku rośliny sadzi się razem z nimi, bo rozkładają
Jeśli przygotujemy sadzonki w większych doniczkach torfowych, to nie będziemy musieli ich pikować. W dodatku rośliny sadzi się razem z nimi, bo rozkładają się w ziemi. pixabay.com

Pikowanie papryki. Czy trzeba to robić i jak?

Jeśli posialiśmy paprykę do doniczek torfowych o wspomnianej średnicy (6-8 cm), to nie musimy ich pikować. Natomiast gdy rosną w mniejszych lub są posiane w jednym większym pojemniku, musimy je przepikować. Oznacza to, że każdą siewkę trzeba delikatnie wyjąć. Najlepiej podważyć korzenie widelcem lub łyżeczką. Następnie każdą sadzimy do pojedynczej, większej doniczki. Może być plastikowa lub torfowa. Uważajmy, żeby nie zgnieść łodyżki!

Kiedy pikować paprykę?

Robi się to, kiedy siewki mają po dwa liście właściwe (na początku pojawią się dwa owalne tzw. liścienie, potem nad nimi wyrosną liście właściwe). Najczęściej jest to około miesiąca od wschodów.

Pielęgnacja i nawożenie sadzonek papryki

Paprykę musimy delikatnie podlewać, pilnować, by miała ciepło i jasno. Uważajmy jednak na słońce, które będzie coraz mocniej przygrzewać. Na południowym oknie w kwietniu może poparzyć delikatne roślinki, ale wystarczy firanka, by rozproszyć światło i temu zapobiec.

Po około 1,5 miesiąca od czasu, gdy papryka wykiełkowała (jeśli papryka była pikowana, to po dwóch tygodniach od tego zabiegu), można ją zacząć zasilać biohumusem. To naturalny nawóz (zwróćmy tylko uwagę, by był to „czysty” biohumus bez dodatków). Stosuje się go do podlewania, zgodnie z zaleceniami producenta. Można też wykorzystać nawóz z niefermentowanych drożdży. Robi się to raz w ciągu produkcji rozsady.

Dowiedz się więcej: Jak, czym i kiedy nawozić rozsady. Nie każdy nawóz jest dobry!

Kiedy sadzić paprykę w ogrodzie?

Z sadzeniem papryki trzeba poczekać, aż zrobi się ciepło i minie ryzyko przymrozków. W praktyce oznacza to drugą połowę maja i początek czerwca. Nie spieszmy się z tym. Pamiętajmy, że przed posadzeniem, papryki trzeba zahartować. Oznacza to, że przez około dwa tygodnie przed posadzeniem trzeba je wystawiać na zewnątrz i przyzwyczajać do warunków. Znajdźmy im osłonięte miejsce, na noc zabierajmy do domu. Weźmy oczywiście pod uwagę aktualną pogodę i temperatury.
Jeśli mamy szklarnię, to możemy posadzić paprykę wcześniej (w pierwszej połowie maja), ale jeśli nie jest ogrzewana, to również sprawdźmy prognozy.

Zadbaj o swój ogród przy pomocy niezbędnych narzędzi!

Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom