Informacjami na temat ubezpieczenia nieruchomości post factum dzieli się Marlena Piekut, ekspert ds. ubezpieczeń mieszkaniowych w Link4.
Czy możliwe jest szybkie ubezpieczenie mieszkania, które właśnie zostało zalane? Chcąc się szybko ubezpieczyć, zadzwonili wówczas do jednego z towarzystw ubezpieczeniowych. Niestety nie ma takiej możliwości. Odszkodowanie może być wypłacone tylko za te zniszczenia, które nastąpiłyby po podpisaniu umowy ubezpieczenia. Z czego to wynika?
Podobnie jak prawo – ubezpieczenia nie działają wstecz
Ubezpieczamy się na tzw. wszelki wypadek, a więc nie od zdarzeń, które już się wydarzyły, ale od zdarzeń, które wydarzyć się mogą. Na tym polega idea ubezpieczania się.
Przeczytaj również: Jakie błędy popełniamy najczęściej, gdy ubezpieczamy mieszkanie
Warto uświadomić sobie, co oznacza „ubezpieczanie się" oraz czym jest „składka". Jeśli mamy coś cennego, czego utrata byłaby dla nas bolesna – ubezpieczamy to. Bo gdy np. mieszkanie ulegnie pożarowi lub zostanie okradzione, ubezpieczyciel pokryje koszty utraconego wtedy mienia. Czasu więc nie zmieni, ale zrekompensuje nam szkodę finansową. Najczęściej wielkość płaconej składki za ubezpieczenie nieruchomości jest niewielką częścią ewentualnego odszkodowania. Gdzie tu matematyczny sens?